Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Muškáty – pestovanie, škodcovia a zazimovanie

Dobre pestovať a zazimovať muškáty alebo pelargónie je dôležité, ak chcete mať aj ďalšie leto krásne kvety v oknách a na balkónoch. Ako na prezimovanie muškátov? Pozor tiež na škodcov a iné choroby tejto rastlinky. História muškátov Slovo „muškát“ je ľudovým názvom pre druh rastliny s latinským názvom Pelargonium. Domovinou jej bola Južná Afrika, odkiaľ […]
Menej ako 1 min. min.

Dobre pestovať a zazimovať muškáty alebo pelargónie je dôležité, ak chcete mať aj ďalšie leto krásne kvety v oknách a na balkónoch. Ako na prezimovanie muškátov? Pozor tiež na škodcov a iné choroby tejto rastlinky.

História muškátov

Slovo „muškát“ je ľudovým názvom pre druh rastliny s latinským názvom Pelargonium. Domovinou jej bola Južná Afrika, odkiaľ prvýkrát v roku 1600 bola dovezená do najstaršej botanickej záhrady sveta v holandskom meste Leiden. Pomenovaná názvom Pelargonium bola ale až o mnoho rokov neskôr, a to úspešným botanikom 18. storočia, Johannesom Burmanom. Čoskoro sa jej obľuba rozšírila po celom starom kontinente a pre svoju krásu a nenáročnosť na pestovanie, sa stala jednou z najobľúbenejších kvetov.

Druhy muškátov

V súčasnosti existuje takmer 250 druhov pelargónií a každým rokom sa objavujú ďalšie. Medzi najznámejšie druhy môžeme zaradiť:

muškát previsnutý alebo muškát štítovitolistý (lat. Pelargonium peltatum),

anglický muškát (lat. Pelargonium grandiflorum),

muškát vzpriamený (lat. Pelargonium zonale),

citrónový muškát (lat. Pelargonium citrosum),

tzv. tirolské muškáty, previslé alebo ťahavé.

Naše babičky ich pestovali ako trvalky a čím staršia bola pôvodná rastlina, tým väčšiu pýchu znamenala. V súčasnej dobe je skôr letničkou, ale skúsme to zmeniť a uchovajme si na budúcu sezónu muškáty, ktoré nám po celé tohtoročné leto robili radosť. S naším jednoduchým návodom sa vám to určite podarí.

Zdroj foto: znmystery / Shutterstock.com

Pestovanie muškátov

Naše babičky to mali jednoduché. Muškáty pestovali medzi okenicami alebo na parapetách špaletových okien, kde sa im väčšinou darilo celoročne. Veľakrát, keď sa vonkajšie teploty začali blížiť k magickej nule, babičkám ešte za oknom žiarilo pár rozkvitnutých kvetov.

S príchodom mrazov kvetenstvo ustalo, ale rastlinky tu dokázali prežiť celú zimu. Koncom februára potom babičky doplnili kvetom novú hlinu, do ktorej zapracovali trošku sušeného hnojiva od vlastných sliepočiek a rastlinky zostrihali. Ostrihané časti dali zakoreniť a neskôr s nimi okrášlili ďalšie okno či ich darovali susedkám. Babičky to skrátka vedeli. Okná a tiež domové priedomie boli najčastejšími miestami, kde sa muškáty pestovali.

Dôvod, prečo práve tieto miesta, bol prozaický. Voňajúce muškáty vraj odpudzovali dotieravý hmyz snažiaci sa votrieť do domu. Muškáty pestované vonku, potom na zimu putovali zo zápražia do pivníc, kde tiež dokázali chladné mesiace roka prečkať.

Pokiaľ chcete túto rastlinku pestovať, môžete si kúpiť sadenice muškátov a začať úplne od začiatku. Obľúbené sú však rôzne balenia. V kvetinárstve môžete kúpiť napríklad muškát previsnutý balenie 10 ks.

Škodcovia pelargónií

Pred samotným zazimovaním muškátov je vhodné nejaký čas rastlinky pozorne pozorovať, či sú všetky zdravé alebo či nemajú na sebe nejakého škodcu. Pokiaľ nie ste úplne presvedčení o zdraví svojich kvetov, je lepšie ich preventívne ošetriť chemicky než prehliadnuť nejakú tú „vadu na kráse“, ako napríklad nejakú tú vošku či molicu.

Nenápadná molica dokáže na našich rastlinkách urobiť dokonalú spúšť. Napadá najmä rubové strany listov a tam napácha toľko škody, že lístky začnú usychať a opadajú. V prípade výskytu týchto potvoriek, nezostáva než si na pomoc vziať chémiu a rastlinky ošetriť prípravkom proti voškám a prelietavému hmyzu.

Zdroj foto: CatherineLProd / Shutterstock.com

A kto by nepoznal vošku muškátovú? Tá sa usadí kdekoľvek na rastlinke a neúnavne rastlinku vysáva, až začne vädnúť. Pomôže rovnaký postrek ako v prípade molíc. Väčšinou je nutné aplikáciu roztoku po niekoľkých dňoch zopakovať, aby sme mali istotu, že sme všetkých škodcov zlikvidovali. Pokiaľ to urobíme včas, rastlinky sa zotavia a budú sa zase mať k svetu.

S tým, ako postupne klesajú teploty a suchý vzduch sa mení na vlhký, môžu sa na našich kvetoch objaviť aj listové choroby. Medzi tie najčastejšie patrí botrytída a hrdza pelargoniová.

Choroby muškátov

Botrytída alebo pleseň šedá je častá choroba ťahavých muškátov, ktorá sa rada vyskytuje práve v jesenných mesiacoch a väčšinou postihne celú rastlinu. Ako jej názov napovedá, pozná sa podľa šedobieleho povlaku. V prípade jej výskytu, presunieme kvet na suché stanovište a ošetríme ho prípravkom proti muškátovej plesni.

Hrdza muškátov je druhou najčastejšou chorobou. Jej špecifickosťou je, že napáda skôr previsnuté formy. Na rube listov vznikajú bodkovité biele pľuzgieriky, ktorých počet rýchlo vzrastá. Biela farba sa mení na žltú a postupne hnedne. Pľuzgieriky praskajú a uvoľňujú sa z nich výtrusy, ktoré postupne infikujú celú rastlinu. Keď sa táto choroba objaví na hornej strane listov, býva už väčšinou problém kvetinu zachrániť.

Hrdza spôsobí stratu listov a uhynutie celej rastliny. Je potrebné zakročiť včas. Prvým krokom je značné obmedzenie zálievky, pretože vlhké prostredie je pre túto chorobu pravým požehnaním. Rovnako tu prichádza na rad chémia, ktorá síce rastliny môže zachrániť, ale tie sa už nehodia na ďalšie množenie.

Zdroj foto: Zbynek1 / Shutterstock.com

Odrezky z muškátov

Pokiaľ máme pelargónie stopercentne zdravé a z veľkej časti po odkvitnutí, prichádza čas na ich orezanie. Výhony skrátime na výšku 3-4 listov. Dávajte si pozor, nech ju neskrátite príliš a tiež nikdy nerežte do starého dreva. Otrhajte všetky poškodené lístky, hoci by boli napríklad len ľahko žltkasté a zároveň očistite aj kvetináč od rôznych zvyškov a nečistôt. Toto všetko by mohlo byť zdrojom nákazy. Preventívne je možné rastlinu ošetriť niektorým z meďnatých preparátov, ktorých je na trhu veľký výber.

Ako zazimovať muškáty?

Akonáhle klesne nočná teplota blízko bodu mrazu, je na čase začať so sťahovaním kvetov na zimovisko. Tu odporúčam pozorne sledovať predpoveď, aby sme sa neunáhlili a nepreniesli domov kvetinu príliš skoro. Ak by ste mali obavy, že aj napriek priaznivej predpovedi, môže teplota v noci klesnúť pod nulu, je dobré kvetináče s muškátmi zakryť a nechať vonku, kde im stále ešte bude oveľa lepšie ako doma. Nebojte sa, muškáty krátkodobo znesú aj teplotu ľahko nad nulou.

Jedného dňa ale nastane deň, kedy bude potrebné naozaj kvety presťahovať. Ideálnym zimoviskom bude chladná a svetlá izba, zasklený balkón, veranda, zimná záhrada, nevykurovaná chodba či iná miestnosť, v ktorej sa udržuje konštantná teplota okolo 6-10 stupňov. Podmienkou je, aby tam nedochádzalo k teplotným výkyvom, keď napríklad cez deň, keď svieti slniečko, bude v miestnosti 25 stupňov a v noci teplota klesne k nule. V tomto prípade treba často vetrať, aby sa teploty čo najviac vyrovnali.

Zdroj foto: OolikTM / Shutterstock.com

Koniec hnojenia, obmedzenie zálievky

Koncom mesiaca september by sme mali prestať používať hnojivo na muškáty a tiež výrazne obmedziť zálievku. Čím bude chladnejšie, tým viac, ale nikdy nenechajme kvet uschnúť. Je potrebné, aby bol substrát stále mierne navlhnutý. A takto nám prečká celú zimu. Je nutné ju iba občas zaliať a strážiť, aby sa na nej neusadili nejakí votrelci.

Zistite tiež ako pestovať

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »