
Keď minulý rok začala Ukrajina upozorňovať, že s Ruskom už nepredĺži tranzitnú zmluvu na prepravu plynu, slovenská vláda sa upriamila na Azerbajdžan. Krajina má totiž vlastnú ťažbu a zároveň bola otvorená diskutovať o predaji kubíkov aj do krajín Európskej únie.
Pre vládu Roberta Fica išlo o lákavú ponuku. Baku je vo veľkej miere závislé od vývozu energií. Prechod na ťažbu plynu a ropy koncom 90. rokov priniesol krajine hospodársky rast. Plyn a ropa tvoria dve tretiny ich HDP, čím sa zaraďujú do prvej desiatky ekonomík sveta, ktoré sú najviac závislé od fosílnych palív.
„My len chceme od vás kúpiť plyn a chceme ho na Slovensko cez Ukrajinu. Budeme plne rešpektovať, že nevykonávate charitu, a budeme rešpektovať férové ceny,“ hovoril ešte v máji roku 2024 premiér Fico na oficiálnej návšteve Azerbajdžanu prezidentovi Ilhamovi Alijevovi.
No veľký plynárenský biznis medzi Bratislavou a Baku nateraz zlyhal. HN pripravili sumarizáciu, ako plynárenské plány vlády Roberta Fica zostali na bode mrazu.
Fico: všetky možné technické problémy
Práve na oficiálnej návšteve Baku začali šéf S…
Zostáva vám 85% na dočítanie.
