Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Mýty, které mohou vést až k nádoru. Experti radí, jak v létě nejlépe chránit kůži a zrak

„Rakovina kůže je nejčastějším typem rakoviny v České republice. A přestože sluneční záření patří mezi významné faktory jejího vzniku, stále hlasitěji se šíří dezinformace o tom, že kůži není zapotřebí nijak chránit, že si musí ‚zvyknout‘. S podobnými nepodloženými nesmysly se můžeme setkat také ohledně nošení slunečních brýlí,“ uvedla Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. ČTĚTE […]
Menej ako 1 min. min.

„Rakovina kůže je nejčastějším typem rakoviny v České republice. A přestože sluneční záření patří mezi významné faktory jejího vzniku, stále hlasitěji se šíří dezinformace o tom, že kůži není zapotřebí nijak chránit, že si musí ‚zvyknout‘. S podobnými nepodloženými nesmysly se můžeme setkat také ohledně nošení slunečních brýlí,“ uvedla Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

ČTĚTE TAKÉ: Supermodelka 80. let odhalila rakovinu kůže náhodou. Ukázala fotky po vyoperování nádoru

Jak již dříve pro CNN Prima NEWS uvedl bývalý ministr zdravotnictví a dermatovenerolog Petr Arenberger, výraz zdravé opalování v podstatě neexistuje. „S dezinformacemi je zapotřebí bojovat, protože mohou lidem, kteří jim uvěří, způsobit vážné zdravotní následky, v některých případech i fatální,“ pokračovala Šédová.

Jen 30 procent Čechů se chrání

Nejznámějším a zároveň nejobávanějším typem rakoviny kůže je takzvaný melanom, který patří mezi agresivní nádory s tendencí velmi rychle metastazovat. „Počet pacientů s melanomem v Česku se každým rokem zvyšuje. Nárůst je lineární. Roste i počet nemelanomových kožních nádorů, které ale také vznikají ultrafialovým zářením,“ uvedl exministr.

Nejčastěji se melanom nachází na kůži, ale vzácné nejsou ani případy, kdy se objeví v oku nebo na sliznici. Vzhledem k jeho agresivnímu charakteru je naprosto zásadní prevence a jeho včasné zachycení.

Za vznikem melanomu stojí právě nadměrné vystavování slunečnímu záření bez náležité ochrany. Podle Arenbergera se přitom na základě statistik z minulého roku chrání proti slunci jen kolem 25 až 30 procent populace. Roli hraje také věk, kdy riziko rozvoje rakoviny kůže stoupá po 50. roce, genetika, světlý fototyp, časté „spálení“ od sluníčka, větší množství mateřských znamének nebo kouření.

„Některé z rizikových faktorů samozřejmě ovlivnit nemůžeme, vhodnou ochranu kůže a očí však ano. Proto bychom neměli zbytečně riskovat a dávat prostor mýtům. Vždy hledejte informace vycházející z vědeckých dat, protože ta hovoří jasně. Pravidelnými spáleninami rozhodně nedosáhnete perfektní kůže. Jen si zaděláte na možné zdravotní problémy v budoucnu,“ zdůraznila Šédová.

Jak kůži účinně bránit?

Omezte pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo v 16 hodin. Používejte širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem, nejlépe 50+. Krému aplikujte dostatečné množství a mažte se opakovaně.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Extrémní vedra zabíjejí, varují odborníci. Co se děje s lidským tělem během tropů?

Nezapomínejte používat také sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem a pokrývku hlavy. Klobouk s širokou krempou je lepší než kšiltovka, chrání totiž celý obličej a krk. Pomoci může také vhodné oblečení. To by mělo být ideálně prodyšné, například bavlněné a spíše tmavé barvy. Tmavší barvy totiž absorbují více UV záření, a tak ho ke kůži doputuje méně.

ČTĚTE TAKÉ: Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ. Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?

Chraňte se také pod oblačnou oblohou, UV paprsky totiž pronikají i přes mraky. Nízká oblačnost nezastaví 90 procent z nich. Nezapomeňte se chránit i při běžném fungování ve městě a na výletech, zejména při výstupu do hor. Se zvyšující se nadmořskou výškou je totiž kůže vystavována větším dávkám UV záření. Sluneční paprsky se odrážejí od sněhu, vody i písku.

Před slunečním zářením by se měly chránit i děti. Kůže má dlouhou paměť a časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu, do tří let by měly být na přímém slunci jen minimálně.

Rakovinu kůže mohou způsobit i návštěvy solárií, hlavní složkou jejich lamp je totiž UVA záření, které kromě rakoviny způsobuje i stárnutí kůže.

„V rámci prevence bychom pak neměli zapomínat ani na pravidelné návštěvy odborníků a samovyšetření znamének. K dermatologovi bychom měli zajít alespoň jednou ročně. Ale v případě, že si najdete podezřelé znaménko, objednejte se bezprostředně,“ dodala Šédová.

Samovyšetření znamének je vhodné provádět jednou měsíčně. Jak na to poradí aplikace Preventivka, která uživatele samovyšetřením provede a každý měsíc ho připomene.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie