
Žádosti o dotace lze podávat do pátku 28. listopadu 2025 prostřednictvím systému AIS SFŽP ČR. „Vnímáme potřebu kontinuální a předvídatelné podpory transformace teplárenského sektoru, zejména v kontextu závazků České republiky v oblasti dekarbonizace a zvyšování energetické účinnosti,“ uvedl ministr životního prostředí ČR Petr Hladík (KDU-ČSL).
ČTĚTE TAKÉ: Pojišťovny by mohly po blackoutu vyplácet škody za zkažené potraviny v lednicích a mrazácích
„Přestože jsou disponibilní prostředky Modernizačního fondu určené teplárnám již z velké části alokovány, cílem výzvy je motivovat k přípravě a podporovat následnou realizaci již připravených projektů,“ dodal.
Tři miliardy korun půjdou na inovativní a obnovitelné zdroje energie, miliarda na modernizaci rozvodů. Zbývající dvě miliardy korun budou k dispozici na kombinované projekty včetně přechodu na zemní plyn.
Snížení emisí i nižší provozní náklady
Teplárenství je podle MŽP jedním z klíčových sektorů z hlediska emisí skleníkových plynů. Ročně vyprodukuje více než 15 milionů tun oxidu uhličitého, což představuje přibližně pětinu emisí z celé energetiky. Přechod od uhlí k nízkoemisním technologiím může snížit emise až o 80 procent a zároveň přináší nižší provozní náklady, podotkl resort. Podle ministerstva modernizace v některých případech šetří až 30 procent primární energie, což přispívá ke stabilitě cen tepla pro koncové odběratele.
Peníze pocházejí z programu HEAT, který je součástí Modernizačního fondu, který využívá výnosy z emisních povolenek a jehož prostředky jsou určeny výhradně na snižování uhlíkové stopy.
Díky projektům v teplárenství podpořeným z Modernizačního fondu se daří dosahovat výrazných úspor odpovídajících ročním emisím více než dvou milionů osobních aut nebo zhruba 15 procent celkové roční spotřeby zemního plynu v České republice, uvedlo ministerstvo.
Na mnoha místech v České republice už teplárny přešly nebo právě přecházejí na jiné zdroje než uhlí. „Jsou to velmi náročné a drahé modernizace, které podporujeme penězi z Modernizačního fondu. Dosud bylo v rámci programu HEAT vypsáno celkem pět výzev, díky nimž již získalo podporu nebo bylo schváleno Evropskou investiční bankou 50 projektů s celkovou dotací 74 miliard korun,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Ve většině případů teplárny nahrazují spalování hnědého či černého uhlí jinými palivy, nejčastěji zemním plynem nebo biomasou.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka o emisní povolenky. Začátek konce EU, chcete Sovětský svaz, vpálil Turek Gregorové
