Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Na Šibeničnom vrchu plánuje developer investičnú výstavbu s názvom Nový Žiar. Mesto túto iniciatívu víta, projekt však nie je v jeho rukách

V Žiari nad Hronom, konkrétne v časti Šibeničný vrch, plánuje spoločnosť Šibeničný vrch, s. r. o. výstavbu nového obytného komplexu s názvom Nový Žiar. Na ploche približne 53,56 hektára projekt zahŕňa výstavbu rodinných a bytových domov, ale aj objektov občianskej vybavenosti, pričom sú navrhnuté štyri zóny s rôznymi typmi bývania. Súčasťou projektu je aj verejná […]
Menej ako 1 min. min.

V Žiari nad Hronom, konkrétne v časti Šibeničný vrch, plánuje spoločnosť Šibeničný vrch, s. r. o. výstavbu nového obytného komplexu s názvom Nový Žiar. Na ploche približne 53,56 hektára projekt zahŕňa výstavbu rodinných a bytových domov, ale aj objektov občianskej vybavenosti, pričom sú navrhnuté štyri zóny s rôznymi typmi bývania. Súčasťou projektu je aj verejná zeleň či napojenie na dopravnú infraštruktúru. Začiatok výstavby je v projekte naplánovaný na rok 2028, tento zámer spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

„Navrhovaný investičný zámer prináša do územia nové plochy bývania, doplnené o prvky občianskej a technickej vybavenosti. Súčasťou budovania obytnej zóny bude aj vybudovanie napojenia projektu na prvky technickej a dopravnej infraštruktúry v okolí,“ uvádza sa v zámere, pričom plocha riešeného územia je o výmere približne 53,56 hektára.

Projekt počíta s výstavbou rodinných domov, bytov a objektov občianskej vybavenosti

Ako sa ďalej uvádza v zámere, pôjde o výstavbu rodinných domov, bytových domov a objektov občianskej vybavenosti. Podľa zverejnených informácií je vyčlenených osem zón od A až F. V zóne A – „Horské mestečko“ sa navrhuje 52 bytových domov (473 bytových jednotiek) a dva polyfunkčné objekty s občianskou vybavenosťou. V zónach B, C, D označených ako Horské mestečko a terasové bývanie je navrhovaný priestor pre rôzne formy typológie rodinných domov so zazelenenými strechami ktoré využívajú terénnu konfiguráciu. Je tu navrhnutých 240 rodinných domov a sedem apartmánových domov s občianskou vybavenosťou. 

V zóne „Dedinka“ nachádzajúcej sa za vodojemom (Šibeničný vrch) bude na rovinatých parcelách umiestnené experimentálna ekologická dedinka, kde je navrhované bývanie  v 35 rodinných domoch a 3 stavby s občianskou vybavenosťou, v zóne F „Školské a športové zariadenie“ sú navrhnuté 2 stavby pre občiansku vybavenosť. V priestoroch navrhovanej činnosti sa počíta s možnosťou umiestnenia novej občianskej vybavenosti ako napr. obchody, služby, reštaurácia, kaviareň, základná škola, materská škôlka, verejné športovisko a pod.

Ako uvádza navrhovateľ zámeru, súčasťou riešeného územia bude aj budovanie plôch verejnej zelene, navrhovaná činnosť bude obsahovať celkovo 2 137 parkovacích miest, pričom sa uvažuje s umiestnením 1 465 miest do podzemných garáží a 672 miest na povrchu terénu. 

Územie bude napojené na Partizánsku ulicu, komunikačný systém samotnej zóny má tvoriť hlavná pozdĺžna os, z ktorej sa budú odpájať miestne cesty slúžiace pre obsluhu jednotlivých objektov. Predpokladaná doba začatia výstavby je podľa zámeru v roku 2028.

Územie bude napojené na Partizánsku ulicu, ktorá predstavuje prieťah cesty III/2484. Predpokladá sa napojenie neriadenou usmernenou stykovou križovatkou. Dopravno-kapacitné posúdenie bude riešené v ďalších stupňoch dokumentácie.

Výstavba na Šibeničnom vrchu z pohľadu územného plánu mesta  

Ako uviedla  Blažena Kollárová z Oddelenia územného plánovania MsÚ v Žiari nad Hronom, aj keď sú plochy situované mimo zastavaného územia mesta, územie Šibeničného vrchu je už od roku 2009, kedy bol schválený územný plán mesta, súčasťou územia určeného na zastavanie – sú súčasťou jednej z najväčších rozvojových lokalít bytovej výstavby s názvom „Nový Žiar“, to znamená, že na tomto území môže byť umiestnená výstavba, za podmienky, že developer dodrží funkčné využitie plôch v zmysle platného územného plánu mesta,  zaistí inžinierske siete vrátane prístupových komunikácií a splní ďalšie potrebné náležitosti, napríklad posúdenie vplyvov na životné prostredie ako aj ďalšie podmienky, potrebné pre povolenie realizácie stavieb. Ako ďalej uviedla Kollárová, návrhov na výstavbu na „Šibáku“ bolo v období uplynulých 20 rokov už niekoľko, zatiaľ sa však nepodarilo ani jeden z projektov zrealizovať.

Ako zámer developera vníma mesto? 

Rovnako situáciu vidí aj primátor Žiaru, Peter Antal. „Mesto víta každý projekt, ktorý prinesie do mesta nové možnosti bývania, či už v individuálnej bytovej výstavbe alebo KBV. Rovnako sa to týka oddychovej zóny, keďže sa uvažuje v projekte aj nad oddychovou zónou. Bližšie informácie však nemám, keďže posledný kontakt s developerom bol pred cca 2 rokmi, kedy mi bola predstavená Pražská architektonická kancelária, ktorá na projekte pracovala. Bol by som však veľmi rád ak by sa s projektom pohlo dopredu, keďže projekt výstavby na „Šibáku“ je známy možno 20 rokov,“ dodal Antal s tým, že zo strany developera nebola zatiaľ žiadna požiadavka ohľadne akejkoľvek podpory mesta.

Čo na výstavbu hovoria Žiarčania žijúci pod „Šibákom?“ 

Na názor sme sa opýtali aj obyvateľov, žijúcich v časti mesta pod Šibeničným vrchom. Viacerí sa zhodli na tom, že by bola škoda prísť o prírodu na Šibeničnom vrchu, kde viacerí Žiarčania chodia na prechádzky a zrelaxovať. „Je tu aj veľa párikov aj rodín počas leta na pikniku alebo opekačke. Chodia sem ľudia venčiť psov. Výhoda je, že táto spodná časť je skoro ako dedina. Poznáme sa tu, stretávame sa na ulici, navzájom si kúpime v obchode čo treba, od susedov dostaneme domáce vajíčka. Škoda prísť o dedinskú atmosféru v meste,“ zneli názory opýtaných. 

„Na druhej strane, už roky sa o tom rozpráva, nie je to žiadna novinka. Vtedy by možno bol väčší záujem o udržiavanie tejto časti Žiaru, možno by sa tu viac kontrolovala rýchlosť akou jazdia autá, oplatilo by sa investovať do optických káblov a internet by bol rýchlejší, určite by to malo aj svoje výhody. Ale v dnešnom rýchlom a hlučnom svete, je príjemné žiť v meste s pokojom dedinského sveta,“ zneli ďalšie reakcie opýtaných obyvateľov, ktorí si ale neželali byť menovaní. 

O vyjadrenie sme požiadali aj developera, spoločnosť Šibeničný vrch s. r. o., do uzávierky však na naše otázky nereagovali. 

(šov)
Foto: enviroportál.sk 

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »