
Na Taiwane sa v stredu začalo najväčšie každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Jeho cieľom je preveriť schopnosti odolať prípadnej vojenskej invázii z pevninskej Číny.
Cvičenie namiesto bežných piatich dní potrvá trvať až desať dní. Podľa Taiwanu ide o potrebný nácvik reakcie na „takmer každodenné provokácie Číny“, akými sú napríklad narušenia vzdušného priestoru.
„Roky tréningu teraz otestujeme v praxi,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo obrany. „Prosíme verejnosť o pochopenie a podporu v prípade akéhokoľvek dočasného narušenia každodenného života alebo dopravy,“ pokračovalo.
Chan Kchuang sa koná každoročne od roku 1984, tento rok bude doň zapojených rekordných 22-tisíc záložníkov. Tradične sa simulujú scenáre obrany pobrežia v prípade vojenskej invázie.
Tento rok sa budú zameriavať aj na testovanie nových systémov vrátane dronov, amerických rakiet HIMARS a taiwanských striel Sky Sword. V rovnakom čase sa uskutoční samostatný nácvik útokov za účasti amerických tankov M1A2 Abrams.
Vojaci sa v prvej fáze cvičenia zameriavajú na testovanie decentralizácie velenia taiwanskej armády v prípade ochromujúceho útoku na komunikačné systémy.
Taiwan tvrdí, že podľa neho bude čínska armáda pozorne sledovať celé cvičenie. Podľa vyhlásenia ministerstva obrany v prvých hodinách cvičenia Taiwan zaznamenal vo svojom okolí najmenej 31 čínskych lietadiel a sedem lodí.
Pevninská Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu.
Komunistický Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa Taiwan ovládne a na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil použitie vojenskej sily. Spojené štáty majú v takomto prípade právnu povinnosť podporovať obranu ostrova na základe zákona z roku 1979.
