
Jazmín je známy predovšetkým svojou nezvyčajnou vôňou a krásnymi bielymi kvetmi. Kvôli podobnosti názvu sa často zamieňa s jazmínom. Hoci ide o dve rôzne rastliny, jazmín a jazmín majú mnoho podobných zdravotných vlastností. V čom sa však od seba líšia?
Podporuje činnosť pečene a srdca. Jazmín je prírodné afrodiziakum
Jazmín, známy najmä vďaka svojej jedinečnej vôni, je popínavá rastlina z čeľade olivovníkovitých, ktorá zahŕňa približne 200 druhov. Pochádza z Ázie a u nás sa pestuje najmä ako črepníková rastlina. Najobľúbenejšou odrodou je jazmín lekársky (Jasminum officinale), ktorého kvety a listy sú cenené pre svoje aromatické vlastnosti. Jazmín sa používa do čajov, nápojov, dezertov a tiež do kozmetiky.
Kvety jazmínu obsahujú cenné zlúčeniny, ako sú alfa terpineol, benzaldehyd, eugenol, farnezol a kyselina salicylová. Vďaka tomu má jazmín široké využitie v prírodnej medicíne – podporuje činnosť pečene, zmierňuje bolesti brucha, má diastolický účinok, podporuje srdce a tiež obehový systém. Navyše jeho protirakovinové vlastnosti pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré urýchľujú proces starnutia organizmu. Jazmín má tiež relaxačné a upokojujúce účinky a považuje sa za prírodné afrodiziakum.
Často sa zamieňa s jazmínom. Znižuje krvný tlak, reguluje hladinu cholesterolu, pomáha v boji proti stresu a nespavosti
Jazmín, hoci sa často zamieňa s jazmínom kvôli podobnosti názvu a vône, je úplne iná rastlina. Je to ker z čeľade hortenzií, ktorá zahŕňa 45 druhov. V Poľsku je najobľúbenejší jazmín voňavý (Philadelphus coronarius L.), ktorý dorastá do výšky približne 3 m. Jeho biele kvety s intenzívnou vôňou zdobia mnohé záhrady a parky, pričom jeho vôňa je najintenzívnejšia večer a evokuje teplé letné dni.
Kvety a listy jazmínu obsahujú flavonoidy, éterické oleje, fenolové kyseliny a saponíny, ktoré im dodávajú upokojujúce, protizápalové, antiseptické a antioxidačné vlastnosti. Jazmín má relaxačný účinok, znižuje krvný tlak, reguluje hladinu cholesterolu a pomáha v boji proti stresu. Antioxidanty, ktoré obsahuje, neutralizujú pôsobenie voľných radikálov zodpovedných za prehlbovanie oxidačného stresu, čo vedie k rýchlejšiemu starnutiu pokožky.
Dôležité je, že je v Poľsku ľahko dostupný a jeho kvety si môžeme natrhať sami. Po ich usušení sa oplatí použiť ich na prípravu nálevu alebo chutnej tinktúry.
Jednoduchá príprava jazmínového čaju. Prečo sa ho oplatí piť?
Jazmín aj jazmín sa dajú použiť v domácich receptoch na zdravé nápoje. Nálev z jazmínu je nielen chutný, ale podporuje aj zdravie celého organizmu. Ak chcete pripraviť takýto čaj, stačí zaliať sušené kvety tejto rastliny vriacou vodou a niekoľko minút lúhovať. Takýto nálev má uvoľňujúci účinok, podporuje trávenie a zlepšuje náladu.
Pre milovníkov silnejších nápojov je ideálna tinktúra z jazmínu. Jeho kvety treba zaliať alkoholom a nechať niekoľko týždňov odstáť, potom prefiltrovať. Takáto tinktúra sa môže používať ako prírodný liek na podporu zdravia srdca, zmiernenie stresu a zlepšenie nálady.
