Na začiatku mesiaca už mávame základné práce na záhrade za sebou a tešíme sa na úrodu, ktorú si iste za svoje úsilie zaslúžime. Ešte ale nie je všetkým dňom koniec a všeličo môžeme ovplyvniť správnou starostlivosťou.
Poďme sa teda pozrieť na to, čím pohnojiť paradajky, aby sme boli ešte spokojnejší s výsledkom.
Čo ešte chýba našim paradajkám? Sú zasadené v správnom substráte, ponúkli sme im základnú výživu, pravidelne zbavujeme pozemok buriny a zalievame.
Ani to ale nebude k úrode, ktorá ohromí nielen nás, ale aj susedov, ešte tak celkom stačiť. Práve teraz je totiž čas na ďalšie hnojenie, ktoré by sme rozhodne nemali zanedbať.
Čo ešte v júni chýba paradajkám? Sú zasadené v správnom substráte, ponúkli sme im základnú výživu, pravidelne zbavujeme pozemok buriny a zalievame. Ani to ale nebude k úrode, ktorá ohromí nielen nás, ale aj susedov, ešte tak celkom stačiť. Práve teraz je totiž čas na ďalšie hnojenie, ktoré by sme rozhodne nemali zanedbať.
Pozor na dusík
Na prelome letných mesiacov musíme venovať paradajkám náležitú pozornosť, pretože sa môže stať, že rastliny už spotrebovali základnú dávku hnojenia, ktorú mali k dispozícii pri výsadbe.
Teraz je rad na nás, aby sme im ponúkli ďalšiu porciu.
Dobre vieme, že základnými prvkami, ktoré treba do pôdy vpravovať, sú dusík, fosfor a draslík. Lenže sa tiež musíme držať zásady, že všetkého veľa škodí.
V tejto chvíli to nesmieme v prvom rade prehnať s dusíkom, pretože by sme sa síce dočkali krásnych veľkých rastlín s mohutnými listami, ale plody by sme hľadali oveľa horšie.
Preto do hnojenia pridáme dusík len v prípade, keď si všimneme nápadne svetlé listy. Ak sú dostatočne tmavé, zameriame sa len na zvyšné dva menované prvky.
Výluh bude najlepší
Ak sa chceme na záhrade držať zásad ekologického pestovania, potom je tá pravá chvíľa na využitie prírodného hnojiva. Tým môže byť napríklad hnoj, ale aj zálievka pripravená zo žihľavy.
Týmto krokom vlastne spojíme dve užitočné práce na záhrade – zbavíme ju nežiaducej buriny a navyše si pripravíme podmienky pre výbornú úrodu paradajok. Ako na to?
Žihľavy jednoducho rozsekáme na malé kúsky a necháme ich niekoľko dní máčať vo vode. Tá potom poslúži v mierne nariedenej podobe ako vhodná a vyvážená hnojivová zálievka.
Naučte sa reč paradajok
Starostlivosť, ktorú budeme na začiatku júla paradajkám venovať, by mala vychádzať z ich aktuálnych potrieb.
Ak si budeme dobre všímať aj drobné zmeny v ich farbe a „správaní“, dokážeme veľmi ľahko identifikovať, čo im chýba, alebo naopak prebýva.
Ako sme si už povedali, tmavo zelené listy svedčia o dostatku až prebytku dusíka. Také rastliny musia dostávať pravidelnú zálievku, aby sa v nich tento prvok nehromadil a nedochádzalo neskôr k popraskaniu plodov.
Každý prvok podporuje inú časť vývoja
Pre dostatok sily na tvorbu kvetov potrebuje rastlina fosfor, ktorý by sme ju práve teraz mali dopriať. Neskôr to bude pre zmenu hlavne draslík na rast a zrenie plodov.
Nie sú to ale len tieto prvky, bez ktorých sa správny vývoj paradajok nezaobíde.
Žltými škvrnami na listoch nás napríklad rastliny upozornia na problém s malým množstvom horčíka v pôde a čierne suché škvrnky na prvých plodoch varujú pred nedostatkom vápnika.
Viete, že paradajky potrebujú aj bór?
Rastliny kvitnú, ale zdá sa vám, že tým aj so svojou snahou skončili? Možno majú k dispozícii málo bóru, čo je prvok, ktorý podporuje nasadzovanie a rast plodov.
Ak máte pocit, že vaše paradajky po takom hnojení priamo volajú, doprajte im ho postrekom na celé rastliny, nielen zálievkou. To sa napokon týka aj aplikácie vápnika.
Ste už skúsenými pestovateľmi paradajok, alebo ešte len začínate? Nech už je to akokoľvek, vždy sa môže človek dozvedieť a hlavne vyskúšať niečo nové.
Napríklad práve tento rok budete mať úrodu, na akú budete ešte mnoho ďalších rokov spomínať.
The post Na začiatku júla sa pripravujem na posledné hnojenie paradajok, aby som neskôr zbieral chutnú a veľkú úrodu appeared first on Šikovník.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.