1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrii Rodko).
Hľadáte „železnú“ rastlinu do záhrady, ktorá odolá drsným stanoviskám? Ideálnou voľbou pre vás bude rebríček túžobníkový. Dobre rastie na slnečných miestach a je odolný voči suchu. Počas obdobia kvitnutia upúta pozornosť krásnymi, intenzívne žltými kvetmi zhromaždenými v hustých dáždnikoch. Ako sa máte starať o rebríček, aby kvitol počas celého leta? Hoci jeho pestovanie nie je náročné, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.
Rebríček túžobníkový je krásna a odolná trvalka, ktorá vyniká zlatistými kvetmi.
Foto: shutterstock/Andrii Rodko
Ako vyzerá rebríček túžobníkový?
Rebríček túžobníkový (Achillea filipendulina) je trvalka z čeľade astrovitých, ktorá pochádza z Kaukazu. Je to pomerne vysoká rastlina, pretože dorastá do výšky 120 – 150 cm. Vyznačuje sa vzpriameným habitusom a vytvára tuhé, vzpriamené stonky, ktoré sú takmer po celej dĺžke olistené. Rebríček túžobníkový tvorí zošikmené a podlhovasté listy, ktoré sú pokryté sivými chĺpkami (rovnako ako stonky).
Najväčšou ozdobou rastliny sú slnečné žlté kvety – malé, početné košíčky zoskupené do hustých dáždnikov. Diskovité kvetenstvo má priemer asi 10 cm. Rebríček kvitne dlho, od polovice júna do začiatku jesene, ale niekedy môžu kvety vydržať aj do prvých mrazov. Sú vhodné aj na sušenie, pretože nestrácajú svoju žltú farbu. Husté úbory žltých kvetov vydávajú charakteristickú, trochu korenistú vôňu. Okrem toho je to medonosná rastlina, a preto láka včely, motýle a iný opeľujúci hmyz.
Pestovanie rebríčka túžobníkového
Rebríček je obľúbený nielen pre svoje dekoratívne vlastnosti, ale aj pre svoje jednoduché pestovanie. Nevyžaduje si veľa údržby, je veľmi odolný a trvácny, znáša občasné sucho a je odolný voči mrazu. Treba však mať na pamäti, že ide o pomerne expanzívnu rastlinu, pretože silno rastie, a preto môže prehlušiť iné susedné druhy. Preto sa odporúča vysádzať ju tam, kde bude mať dostatok priestoru na rast a nebude spôsobovať problémy. Ako pestovať rebríček, aby celé leto lahodil oku? Túto úlohu zvládne aj začínajúci pestovateľ, stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
Výsadba
Najlepší čas na začatie pestovania rebríčka je začiatok jari alebo neskorá jeseň. Nič vám však nebráni vysádzať počas celej sezóny. V záhradkárskych obchodoch sa dajú kúpiť odrezky rebríčka. Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami by mala byť približne 30 cm, aby mali priestor na rast a vývoj. Najlepšie vyzerajú, keď sú vysadené v skupinách. Skvele vyzerajú v spoločnosti iných okrasných jarabín, ako aj rastlín, ako sú kotúč, ostrôžka záhradná, margaréta, kocúrnik, echinacea, rudbekia alebo levanduľa. Zvyčajne sa vysádzajú do zmiešaných záhonov, ale môžu sa pestovať aj v nádobách.
Rebríček túžobníkový kvitne počas celého leta a niekedy až do prvých mrazov.
Foto: shutterstock/nnattalli
Poloha a pôda
Rebríček túžobníkový miluje slnko a teplo, preto by mal mať slnečné stanovisko. Čo sa týka pôdy, uprednostňuje stredne úrodné, priepustné, piesočnato-hlinité pôdy bohaté na živiny.
Zalievanie a hnojenie
Hoci vo voľnej prírode rastie na vlhkých lúkach, veľmi dobre znáša sucho. Preto je ideálnou voľbou pre zaneprázdnených ľudí, ktorí nemajú čas na pravidelné zalievanie. Najlepšie je však udržiavať pôdu mierne vlhkú, aby sa zabezpečil zdravý rast a bujné kvitnutie. Zároveň sa vyvarujte nadmerného zavlažovania, pretože to môže viesť k hubovým ochoreniam a hnilobe koreňov. Rebríček túžobníkový nevyžaduje intenzívne hnojenie. Pri kvitnúcich trvalkách postačí hnojenie raz za čas. Môžete ho tiež prihnojiť kompostom alebo biohumusom. Aby ste sa z krásy rastliny tešili ešte dlhšie, nezabudnite odstrániť zaschnuté kvety.
Rozmnožovanie
Túto rastlinu možno množiť viacerými spôsobmi. Prvým je rozdelenie koreňového balu (najlepšie skoro na jar alebo na jeseň). Stačí trs vykopať, rozdeliť ho na menšie časti a zasadiť na určené miesto v záhrade. Rozmnožovať sa dá aj odrezkami – odrežte zdravé výhonky a zakoreňte ich vo vlhkej pôde. Po niekoľkých týždňoch by mali vytvoriť korene. Môžete sa rozhodnúť aj pre rozmnožovanie rebríčka semenami (možno ich vysievať priamo do pôdy alebo do kvetináčov).
Choroby a škodcovia
Rebríček je odolný voči všetkým chorobám a škodcom. Okrem toho vykazuje antibakteriálnu a fungicídnu aktivitu, preto sa často používa pri príprave rôznych prípravkov na ochranu rastlín.
Aké vlastnosti má rebríček túžobníkový?
Rebríčky sú cenené nielen pre svoje estetické vlastnosti, ale rastliny majú aj množstvo liečivých vlastností. Ich účinky sa však môžu líšiť od druhu k druhu. Rebríček túžobníkový sa nemôže používať namiesto rebríčka obyčajného, ktorý kvitne bielymi kvetmi. Prvý z nich vykazuje protizápalové, antibakteriálne a sedatívne vlastnosti. Okrem toho obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré pomáhajú liečiť rôzne ochorenia. Z rebríčka túžobníkového sa okrem iného dajú pripraviť nálevy, masti alebo oleje.
Rebríček túžobníkový je nielen dekoratívny a ľahko sa pestuje, ale má aj mnohé liečivé vlastnosti.
Foto: shutterstock/Ioana Rut
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvety, ktoré kvitnú celé leto. Vysaďte ich do záhrady, budú vás tešiť farbami až do jesene
Čučoriedkin najväčší spojenec. Zabezpečuje krásne plody
The post Nádherná trvalka na slnečný záhon. Ako sa starať o rebríček, aby kvitol celé leto? appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.