Melón je jednoznačne symbolom leta a jedným z ovocia, po ktorom počas sezóny siahame najčastejšie. Niet divu, pretože je nielen chutný, ale aj zdravý a bohatý na cenné živiny. Ako si vybrať dokonalý melón, ktorý ich bude mať čo najviac?
Melón je cenným zdrojom draslíka a sodíka, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému. Obsahuje tiež železo, vitamíny skupiny B, horčík, vápnik a kyselinu askorbovú. Treba si však uvedomiť, že nie je melón ako melón a nie každé ovocie je rovnako bohaté na cenné živiny. Ako spoznáte dobrý melón?
Ako kúpiť melón? Záleží na tvare a veľkosti
Pri kúpe melóna sa oplatí venovať pozornosť jeho tvaru a veľkosti. Ideálny plod je symetrický a nemá žiadne poškodenia ani deformácie. Najlepšie je vyberať ťažké melóny strednej veľkosti. Malé plody sú totiž nezrelé a veľké plody sú prezreté.
Dôležitý je aj vzhľad melónovej kôry. Ideálna je lesklá kôra, ktorá je po jemnom stlačení tvrdá a pevná. Na spodnej strane má svetlú škvrnu žltej farby. Pri poklepaní by mal melón vydávať bubnovitý zvuk.
Naopak, melón kúpený v kuse by mal byť pevne chránený a jeho dužina by mala byť jasne červená, nie svetloružová.
Melón je rastlina s vysokým antioxidačným potenciálom. Je cenným zdrojom polyfenolov, flavonoidov, lykopénu, karotenoidov, vitamínu C a tiež citrulínu. Farba ovocia určuje nielen jeho vzhľad, ale aj množstvo antioxidantov. Červený melón vyhráva v obsahu lykopénu dokonca aj s paradajkami! V žltom melóne je obsah lykopénu veľmi nízky, zatiaľ čo v oranžovom melóne prevláda B-karotén, prolykopén a fytofluén. Jasný, dokonca ani biely melón neobsahuje lykopén.
Prečo kupovať melóny so semenami?
Hoci väčšina z nás melónové semená vyhadzuje, stojí za to pripomenúť, že sú nielen jedlé, ale aj veľmi zdravé. Obsahujú približne 30 % bielkovín a 50 % a sú koncentrovanejším zdrojom bioaktívnych látok ako melónová dužina a šťava.
Melónové semená sa môžu sušiť, pražiť alebo rozomlieť na múku. V západnej Afrike sa spracovávajú a používajú ako zahusťovadlo do polievok.
