www.slovanskenoviny.sk/rss
Ľudovci z EPP tvrdia, že ekologické riešenia musia byť realistické a spravodlivé. Plánovaný zákaz spaľovacích motorov po roku 2035 je súčasťou širších opatrení v rámci Zeleného dohovoru EÚ (Green Deal), ktorý si kladie za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
Kritici však tvrdia, že tento zákaz by mohol mať negatívny vplyv na automobilový priemysel, zamestnanosť a spotrebiteľov, najmä v krajinách, kde je automobilový sektor kľúčovou súčasťou ekonomiky.
Európska ľudová strana (EPP), najväčšia politická frakcia v Európskom parlamente, vyzýva na prehodnotenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov v Európskej únii. EÚ totiž chce ukončiť predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi do roku 2035 ako súčasť svojej politiky boja proti zmene klímy.
Plánovaný zákaz je súčasťou širších opatrení v rámci Zeleného dohovoru EÚ (Green Deal), ktorý si kladie za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Kritici však tvrdia, že tento zákaz by mohol mať negatívny vplyv na automobilový priemysel, zamestnanosť a spotrebiteľov, najmä v krajinách, kde je automobilový sektor kľúčovou súčasťou ekonomiky. Táto kríza je pritom podľa nich už teraz viditeľná, vedie k rušeniu tisícov pracovných miest a strate konkurencieschopnosti európskych výrobcov áut, pričom problémy budú v najbližšom období narastať.
Ekologicky s rozumom
EPP vo svojom vyhlásení zdôraznila, že podpora ekologických technológií je dôležitá, no opatrenia musia byť realistické a spravodlivé. Podľa ich názoru nie je vhodné vynucovať radikálne zmeny, ktoré by mohli ohroziť konkurencieschopnosť európskych podnikov a ešte viac zaťažiť občanov.
Namiesto širokého zákazu spaľovacích motorov EPP navrhuje zamerať sa na podporu vývoja ekologickejších spaľovacích motorov a palív z obnoviteľných zdrojov, prípadne na plug-in hybridy. Tieto alternatívy by mohli poskytnúť čas na hladší prechod k uhlíkovej neutralite bez negatívneho vplyvu na zamestnanosť.
„Nie sme proti udržateľnému rozvoju. Našim cieľom je zaistiť, aby tento proces bol spravodlivý a primeraný pre všetkých. Musíme nájsť rovnováhu medzi environmentálnymi cieľmi a ekonomickou realitou,“ uviedol predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber.
Zmiešané reakcie
Reakcie na tento návrh sú zmiešané. Niektorí odborníci tvrdia, že prehodnotenie zákazu je potrebné, keďže doterajší pokrok v zavádzaní elektrických vozidiel nenaplnil očakávania, skôr naopak. Záujem o ne stagnuje, respektíve dokonca klesá. Problémom sú vysoké náklady na batérie, nedostatok nabíjacích staníc a obmedzená dostupnosť surovín potrebných na ich výrobu.
Na druhej strane, podporovatelia zákazu tvrdia, že dlhodobé škodlivé vplyvy spaľovacích motorov na životné prostredie a zdravie obyvateľov prevažujú nad ekonomickými obavami. Poukazujú na to, že inovatívne technológie a investície do elektrifikácie dopravy by mohli vytvoriť nové pracovné miesta a posilniť postavenie Európy ako globálneho lídra v oblasti udržateľných riešení.
Proti posunutiu termínu zákazu sa vyjadril aj nový eurokomisár pre klímu Wopke Hoekstra, ktorý pre denník Politico povedal, že „európski konzervatívci nepomáhajú hospodárstvu Európskej únie neustálymi požiadavkami na úpravu ekologických pravidiel bloku,“ a doplnil, že „mnohé podniky žiadajú predvídateľnosť a zotrvanie v nastolenom kurze, a nie zmenu pravidiel hry len preto, že si nevedia poradiť…“
Otázka zákazu spaľovacích motorov v EÚ zostáva otvorená a v tomto momente si len málokto trúfa predpovedať, či zákaz zostane v platnosti alebo nie.
Hrá sa aj o 15 miliárd
Okrem revízie zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi EPP tiež navrhuje, aby sa prísnejšie limity emisií CO2 v EÚ, ktoré vstúpia do platnosti budúci rok, nevzťahovali na výrobcov automobilov a vyzýva Brusel, aby okamžite začal legislatívne práce na zmene pravidiel.
Tento návrh je viac-menej v súlade s tým, čo požadujú aj automobilky, ktoré Brusel doteraz ignoroval. Luca de Meo, prezident európskeho združenia výrobcov automobilov ACEA, napríklad poukázal na to, že hoci má priemysel desať rokov na nájdenie riešenia zákazu spaľovacích motorov, nemal čas pripraviť sa na budúcoročné nové limity emisií CO2 a potenciálne čelí pokutám vo výške 15 miliárd eur, ktoré by z dlhodobého hľadiska poškodili predovšetkým výskum a vývoj: „Tí, ktorí stanovili tieto pravidlá, neposkytli potrebné trhové podmienky, nabíjaciu infraštruktúru, stabilné motivačné schémy, ceny energie atď.,“ povedal de Meo.
EPP preto navrhuje buď odložiť presadzovanie nových emisných noriem o ďalšie dva roky, alebo zjemnenie emisných požiadaviek pre automobilový sektor.
Zdroj: pravda.sk
Príspevok Najväčšia frakcia v europarlamente vystúpi proti zákazu spaľovákov a chcú aj zrušiť prísnejšie emisné limity v budúcom roku. je zobrazený ako prvý na .
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.