Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nárast nových aktivít výrobcov fosílnych palív na čele s USA ohrozuje parížske ciele

Prudký nárast nových aktivít výrobcov fosílnych palív ohrozuje splnenie parížskych klimatických cieľov. Uvádza to správa Medzinárodnej agentúry pre energiu. Svetoví producenti fosílnych palív smerujú k tomu, aby do konca desaťročia zvýšili na takmer štvornásobok objem ropy a plynu ťažených z novoschválených projektov. Na čele nárastu týchto aktivít sú pritom Spojené štáty, upozorňuje správa, o ktorej informuje […]
Menej ako 1 min. min.

Prudký nárast nových aktivít výrobcov fosílnych palív ohrozuje splnenie parížskych klimatických cieľov. Uvádza to správa Medzinárodnej agentúry pre energiu.

Svetoví producenti fosílnych palív smerujú k tomu, aby do konca desaťročia zvýšili na takmer štvornásobok objem ropy a plynu ťažených z novoschválených projektov. Na čele nárastu týchto aktivít sú pritom Spojené štáty, upozorňuje správa, o ktorej informuje britský denník The Guardian.

Nová infraštruktúra

IEA už v roku 2021 uviedla, že nie je možné budovať novú infraštruktúru na dobývanie ropy a zemného plynu, ak nemá byť prekročený limit oteplenia o najviac 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou, ako bolo dohodnuté na konferencii OSN o zmene klímy v Paríži roku 2015.

Prekročenie tejto hranice by pritom znamenalo zhoršenie extrémnych prejavov počasia, ako sú vlny horúčav, záplavy či sucha, varujú vedci.

Krajina a veľké energetické spoločnosti sa však medzitým púšťajú do veľkého množstva nových aktivít. Od vyhlásenia IEA bolo objavené pre budúcu ťažbu najmenej 20 biliónov barelov ropného ekvivalentu v podobe ropy a zemného plynu, uvádza nová správa americkej mimovládnej organizácie Global Energy Monitor.

Barel ropného ekvivalentu je jednotka energie, ktorá zodpovedá množstvu energie uvoľnenej spálením jedného barelu surovej ropy.

Spojené štáty na prvej priečke

Vlani bolo pripravených a schválených pre ťažbu najmenej 20 ropných a plynových polí, z ktorých sa môže vyťažiť osem biliónov barelov ropného ekvivalentu. Do konca tohto desaťročia chcú spoločnosti dosiahnuť schválenie vyťaženia 31 biliónov ropného ekvivalentu zo 64 nových ropných a plynových polí.

Spojené štáty, ktoré za posledných šesť rokov vyprodukovali viac surovej ropy ako akákoľvek krajina v dejinách, boli v rokoch 2022 a 2023 tiež na čele nových ropných a plynových projektov. Druhá bola Guyana a na krajiny amerického kontinentu pripadalo 40 percent ropy, ktorej získavanie bolo novo schválené v posledných dvoch rokoch.

Ak sa nepodarí aspoň mierne spomaliť honbu za novou ropou a plynom, môže to uštedriť fatálnu ranu už takým malým nádejam, že sa globálne oteplenie podarí udržať pod hranicou 1,5 stupňa. Experti naopak očakávajú, že bude prekročený do desiatich rokov.

“Napriek neustálym a jasným varovaniam, že nové ropné a plynové polia nie sú zlučiteľné s cieľom 1,5 stupňa Celzia, priemysel naďalej odhaľuje a schvaľuje nové projekty,” povedal projektový manažér organizácie Global Energy Monitor Scott Zimmerman. “Je to sklamanie. Ukazuje to nedostatok oddanosti klimatickým cieľom na strane ponuky, “dodal expert.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie