
Matičné rokovanie bolo pod záštitou poslanca Národnej rady Igora Šimka
Stretnutie Slovákov z národnostne a jazykovo zmiešaných území Slovenska sa uskutočnilo v máji v Košiciach. Rokovanie pripravila Matica slovenská a jej pracoviská Stredisko národnostných vzťahov MS a Dom Matice slovenskej Košice. Rokovanie sa uskutočnilo pod záštitou poslanca NR SR Ing. Igora Šimka, PhD. MBA.
Riaditeľka D MS Košice Martina Matečková otvorila stretnutie, poďakovala sa prítomným za účasť a odovzdala slovo tajomníkovi MS pre problematiku národnostných menšín Viliamovi Komorovi. Ten priblížil históriu týchto rokovaní, keď pred asi trinástimi rokmi sa začali uskutočňovať odborné a vedecké semináre, kolokviá a konferencie. Tie sa konali aj vďaka významnému matičnému činovníkovi prof. Imrichovi Sedlákovi. Následne sa vrátili k predtým konaným Stretnutiam Slovákom z južného Slovenska, ktoré sa rozšírilo celkovo aj na iné témy, a to najmä národnostné a jazykové územia našej vlasti. Dôvodom bolo podávať návrhy, odporúčania a iné pripomienky štátnym orgánom či ďalším inštitúciám v SR. Prvýkrát sa práve v tomto roku takéto podujatie uskutočnilo práve v metropole východného Slovenska v Košiciach, odovzdal aj pozdrav od poslanca NR SR Ivana Hazuchu. Slovo udelil podpredsedovi MS Marekovi Nemcovi, ktorý prítomných pozdravil v mene predsedu MS Mariána Gešpera. Vyzdvihol význam tohto stretnutia, ako aj dôležitosť výstupu, ktorý bude potrebné posunúť na správne miesta, aby sa tým štátne a iné orgány mohli zaoberať. Osobne pozná túto problematiku a to nielen na južnom Slovensku, ale aj na Orave a v Poľsku. Spomenul konkrétne Jablonku a stavanie slovenského domu, ako aj Štúrovo, kde spomenul vzdelávanie, či členstvo pedagógov napr. v maturitných komisiách, porovnal získanie maturity zo slovenského jazyka na slovenskom juhu a napr. na strednom Slovensku.
Viliam Komora predniesol príspevok o skupovaní nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v SR Maďarskom, a medzi nimi aj kultúrnych pamiatok po celom území Slovenska, na južnom Slovensku, ale aj v iných mestách či obciach. Osobitne spomenul viaceré budovy v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Trenčianskych Tepliciach, v meste Tornaľa, viacerých budov v Bratislave, v meste Šahy, Kežmarok, Levoča, Veľký Kamenec, obec Borša, ako aj na iných miestach. Zvýraznil pritom kontext Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou z roku 1997 a položil otázku, ako to je s diplomatickými zásadami a dobrými vzťahmi? Obdobné skupovanie totižto robí Maďarsko aj v iných štátoch, kde žije maďarská národnostná menšina a to v Rumunsku, Srbsku či v Chorvátsku.
Člen výboru MS a predseda MO MS Košice – Staré mesto Michal Matečka sa vyjadril, že skupovanie nehnuteľností je chyba orgánov nášho štátu, veď napr. predseda NR SR sa vyjadril o vynikajúcich a nadštandardných vzťahoch s Maďarskom. V Poľsku a v Maďarsku sú akože slovenské školy, kde by sa mal učiť slovenský jazyk ako vlastný, avšak sa učí len ako jazyk cudzí. Taktiež nie sú bohoslužby v slovenskom jazyku, a to najmä v Maďarsku mala by nastať reciprocita. Riaditeľka D MS M. Matečková spomenula ku podujatiam v Košiciach a ku kladeniu vencov, že vence pri slovenských pamätníkoch v Košiciach „miznú“ krátko po ich položení, no s maďarskými trikolórami sú pri „maďarských pamätníkoch“ v meste aj niekoľko rokov, na čo doplnil Michal Matečka, že z busty Hurbana dokonca vytrhli aj hák, kde sa vešia veniec. Člen výboru MS Vladimír Tököly uviedol k jazykovo a národnostným územiam, že medziľudské vzťahy sú dobré, avšak inštitucionálne vzťahy sú zlé. Promaďarské občianske združenia organizujú festivaly v Kežmarku či v Gombaseku, a dochádza tu k upevňovaniu nacionálnych myšlienok, aj preto sú potrebné zmeny v rezorte kultúry a v školstve.
Riaditeľka Domu MS Rožňava Tatiana Tomková sa vyjadrila, že naše úrady sú benevolentné, taktiež rakúske firmy skupujú lesy, štátne orgány by bolo dobré „pritlačiť“, aby niečo proti tomu robili. Novinár a publicista Vladimír Mezencev spomenul obdobie, keď v Poľsku pápež ešte ako arcibiskup, zakázal slovenské Bohoslužby. Spomenul vyjadrenie Ľudomíra Molitorisa, keď na Dňoch slovenskej kultúry v Poľsku veľvyslanectvo SR počas pôsobenia Magdy Vašáryovej doviezlo maďarských spisovateľov, pričom dokonca odmietali hovoriť po slovensky. Doplnil, že počas fungovania V4 sa Maďarsko sťažovalo proti SR v Rade Európy, sťažnosti posielali až do OSN. Taktiež sa vyjadril, keď Viktor Orbán mal kravatu s veľkým Uhorskom, pritom predseda SNS Andrej Danko vyhlásil, že Orbán je jeho vzorom. V Maďarsku už v podstate žiadne národnostné menšiny neexistujú, a tamojší Slováci používajú maďarčinu, no v Rumunsku sa na slovenskom podujatí používa vyslovene slovenský jazyk. Hovoril k situácii Slovákov v Ukrajine – Podkarpatskej Rusi, kde sú Matica slovenská, Spolok slovenskej inteligencie, Spoločnosť Ľ. Štúra, a vyjadril sa o Slovákoch a používaní slovenčiny Slovákmi v zahraničí. Pokračoval problematikou pomaďarčenia Slovákov zo zahraničia, keď sa v päťdesiatych rokoch vrátili na Slovensko. Tatiana Tomková doplnila, že „ženieme“ naše Slovensko do „multikultúry“, žiakova študentov do bilingválnych škôl, neochraňujeme si náš vlastný jazyk. Pričom konkrétne v Rožňave školy s vyučovacím jazykom maďarským prichádzajú vo väčšom počte na matičné podujatia, ako zo škôl s vyučovacím slovenským jazykom, preto je potrebné začať v školách apelovať na učiteľov, v prvom rade ovládať slovenčinu a až potom ďalšie jazyky. Spomenula dotácie pre školy a pre žiakov, ktoré prichádzajú z Maďarska, a potom vzniká problém pre Maďarov, keď nevedia po slovensky, ale ani poriadne po maďarsky, majú problém s ďalším štúdium a následne aj s prácou, takže je potrebné zamerať sa na školstvo.
Taktiež bolo prerokované vyhlásenie tzv. goralskej národnosti, ku čomu sa vyjadrila Ingrid Majeriková, riaditeľka Vydavateľstva MS. Vyštudovala slovenský jazyk a históriu, pochádza práve z tých oblastí, jej predkovia boli z obcí Orava a Spiš, z obcí, ktoré boli pripojené k Poľsku. Goral pre nich znamená označenie ako Poliakov, v týchto severných častiach Oravy a Spiša je veľmi silná asimilácia, nemohli mať ani slovenských kňazov. Poliaci by v Poľsku nepripustili vyhlásenie goralskej menšiny, bolo to podporované hitlerovcami, a práve aj preto nikdy nebude takáto národnosť vyhlásená v Poľsku. Vyslovila, že sama je prekvapená a hanbí sa za rozhodnutie vlády, ako aj každý ďalší ľudia, ktorých pozná. Spišský dejepisný spolok sa proti vyhláseniu goralskej menšiny v SR už tiež vyjadril, budú nasledovať aj ďalšie kroky a konania v tejto veci. Stoja pri tom len záujmy a to predovšetkým ekonomické, no je to veľmi nebezpečné pre Slovákov a celý náš národ. Predseda Kulturologicko-filozofického odboru MS a vedecký pracovník Slovenského literárneho ústavu MS Lukáš Perný v príspevku priblížil návštevy a rokovania matičnej delegácie v Slovinsku a v Srbsku v kontexte kultúrnej výmeny, uskutočnili sa dve návštevy v SR a dve návštevy v Srbskej republike, ako aj dve v Slovinskej republike. Práve v Slovinsku sa delegácia MS zúčastnila na 160. výročí založenia Slovinskej Matice, oficiálnych osláv sa zúčastnila nielen MS, ale aj zástupcovia ďalších slovanských Matíc. Na podujatí sa predseda MS Marián Gešper stretol aj so slovinskou prezidentkou Natašou Pirc Musarovou. V Srbsku to bola v Matici srbskej najmä prezentácia Slovenských pohľadov a nadviazanie spolupráce, návšteva Archívu Juhoslávie a Múzea Vojvodiny. Došlo taktiež k nadviazaniu užšej spolupráce MS a Matice srbskej.
Doc. Valentín Švidroň sa vyjadril, že goral je miestopisné označenie a nie označenie ako národnosť, preto sa čuduje, že to vláda schválila. Diskutoval o skupovaní budov v Košiciach Maďarskom, katastrofa je aj skupovanie lesov, minerálnych prameňov a iných nehnuteľností. V. Komora uviedol člena výboru MS a zakladajúceho predsedu Záujmového odboru MS Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho Miroslava Kerekaniča, pracovníka Vihorlatského múzea v Humennom. Ten sa najskôr vyjadril ku goralskej národnosti, ďalej hovoril o situácii od roku 2014 v celej tejto oblasti, o Fonde KULT MINOR a o FPÚ, riešia sa vyslovene ekonomické veci. Ďalej hovoril o tom, že Mesto kultúry je Humenné, avšak to je najmä budovanie progresívnej propagandy, všetko to je o financiách. Okrem toho, že sú Rusíni, tak sú aj Rusíni, ktorí sa „hrajú“ na Ukrajincov, dochádza k etnocíde Rusínov. Pokračoval k téme likvidácie osvetového hnutia, dochádza k propagande, spomenul jednotlivé osvetové strediská najmä na východnom Slovensku, ich činnosť, ako aj oslabenie ich činnosti. Taktiež hovoril k festivalom vo Svidníku a v Starej Ľubovni pre tzv. ukrajinskú menšinu, keďže pôvodne to boli či v skutočnosti sú to Rusíni. Vymenoval ako sa ničí a likviduje rusínska menšina a v likvidácii budú nasledovať Slováci. V. Komora uviedol Miroslava Bobera, predsedu Rady rusínskych regiónov Slovenska (RURS), člena výboru Slovanského odboru MS, bývalého starostu Stakčína, ktorý sa vyjadril k počtu a štatistike Rusínov a priblížil RURS, ktorá je najväčšia organizácia Rusínov, ale je ignorovaná zo strany štátu. Vyjadril sa celkovo k Rusínom a Slovanom na našom území už v prvom storočí po Kristovi. Porovnával Rusínov, Slovákov, ako aj kodifikáciu slovenčiny, neskôr možnosti autonómie Podkarpatskej Rusi, k čomu však nedošlo. Likvidácia Rusínov nastala za socializmu a trvala až do r. 1995, kedy bola ich národnosť obnovená a kodifikovaná rusínčina. Uviedol, že jediným štátom na svete, ktorý neuznáva Rusínov, je Ukrajina. U nás od 50-tych rokov až do súčasnosti im štát vzal kultúru a aj školstvo.
Tomková doplnila, že predložené problémy je potrebné riešiť, a dať si úlohu, ako to riešiť. Predseda MO MS Dolný Kubín Martin Zembjak sa vyjadril k problematike v minulosti, keď Tešínska panva bola vymenená za 27 spišských a oravských obcí a tie boli pričlenené do Poľska, aj s obyvateľmi, ktorí boli Slováci. MO MS Trstená majú každú stredu stretnutie Slovákov. Ďalej priblížil problematiku Slovenského domu v Poľsku, ktorý sa buduje v Jablonke, a to aj s podporou prezidenta SR Petra Pellegriniho, prosia o podporu aj MS, taktiež všetkých ostatných Slovákov či slovenské inštitúcie.
Podujatie ukončil podpredseda MS M. Nemec, ktorý dal slovo tajomníkovi MS V. Komorovi, aby prečítal odporúčania zo Stretnutia, ktoré sú v prílohe. Riaditeľka D MS Košice poďakovala prítomným za účasť.
Matica slovenská, jej Stredisko národnostných vzťahov, ako aj jednotlivé domy MS, v tomto prípade Dom MS Košice, pripravili toto rokovanie, aby sa riešili problémy národnostné a jazykové, najmä na týchto územiach Slovenskej republiky. Veríme, že prerokované oblasti, ako aj navrhnuté odporúčania, ktoré MS adresuje štátnym orgánom, nájdu svoje riešenia a SR pri tom bude nápomocná.
Odporúčania zo Stretnutia Slovákov z národnostne a jazykovo zmiešaných území Slovenska 2025
Viliam Komora
Foto: Tatiana Tomková a Lukáš Havlík
