Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Naštrbenie vzťahov či hlbšie partnerstvo? Ako vidia nástup Trumpa europoslanci

Zástupcovia slovenských voličov v Štrasburgu sa nezhodujú v otázke ďalšieho vývoja vzťahov Európskej únie a USA. Časť z nich je pesimistická a obáva sa krízy, druhá chce stavať na spoločných hodnotách. Deň po inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa diskutovali poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu o geopolitických a ekonomických dôsledkoch pre vzťahy medzi Európskou úniou […]
Menej ako 1 min. min.

Zástupcovia slovenských voličov v Štrasburgu sa nezhodujú v otázke ďalšieho vývoja vzťahov Európskej únie a USA. Časť z nich je pesimistická a obáva sa krízy, druhá chce stavať na spoločných hodnotách.

Deň po inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa diskutovali poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu o geopolitických a ekonomických dôsledkoch pre vzťahy medzi Európskou úniou a USA.  

Slovenskí europoslanci sa vo vyjadreniach pre médiá nezhodli v otázke ďalšieho vývoja vzťahov a v prístupe k Spojeným štátom. 

Amerikanista: Trumpovi nevyhovuje súčasný liberálny Brusel. Musk už pracuje na tom, aby v ňom prevládli konzervatívne sily

Predpoklad, že je Donald Trump izolacionista, je mylný. Vníma, že Amerika má byť tou superveľmocou, ktorá bude určovať pravidlá. Väčším tŕňom v oku ako NATO je mu Brusel, hovorí pre Euractiv Slovensko Jan Hornát.

Europoslankyne kladú dôraz na partnerstvo 

Podľa Miriam Lexmann (EPP/KDH) závisí ďalší vývoj transatlantických vzťahov výrazne od EÚ. Dúfa, že euroblok spraví všetko pre to, aby USA boli aj naďalej jeho najbližším medzinárodným partnerom. „Ide pritom nielen o bezpečnostné dôvody, ale aj tie obchodné a hodnotové. Obe strany majú existenčný záujem na kvalitnej transatlantickej spolupráci.”  

Podľa jej slov možno vidieť od Trumpa tendencie k bilateralizácii vzťahov s niektorými európskymi partnermi. Nepredpokladá však, že by sa základné rysy vzťahov a postavenie EÚ na globálnej scéne menili. Podľa jej slov to však bude závisieť aj od jednoty lídrov EÚ. 

Ľubica Karvašová (Renew/PS) tvrdí, že Únia ako globálny hráč nemá dôvod meniť svoje medzinárodné ambície na základe výsledku volieb v USA. „Je však na mieste sa pripraviť na to, že nastúpi viac bilateralizmu, ustúpi multilateralizmus a úloha medzinárodného spoločenstva, kde boli EÚ a USA dlhodobí partneri. V USA sa zostrí rétorika a vývoj bude menej čitateľný,” predpokladá.  

Je podľa nej dôležité, aby si EÚ zadefinovala svoje kľúčové priority vo vzťahoch s USA, najmä v oblasti obchodu, obrany a bezpečnosti. „Identifikovať oblasti, kde je možná spolupráca, a zároveň sa pripraviť na obranu svojich záujmov,” uviedla pre TASR a zhodla sa s Lexmann, že dôležitou bude jednota v postojoch lídrov Únie. 

Expert: Trump dnes už vie, ako obísť demokraciu. Odchod USA z NATO by bol ohromným prekvapením

Donald Trump veľmi pravdepodobne pohrozí vystúpením z NATO, z praktického ani ekonomického hľadiska by to však nedávalo zmysel. USA by ušetrili iba 685 miliónov dolárov ročne a americký obranný rozpočet by musel byť ešte aj navýšený, aby vykompenzoval straty kapacít z aliančnej infraštruktúry, hovorí amerikanista JAN HORNÁT.

Starý kontinent v kríze 

Zhoršenie vzťahov medzi EÚ a USA predpokladá Ľuboš Blaha (nezaradený/Smer-SD). „Trump sa s Bruselom maznať nebude,” poznamenal s tým, že Únia je podľa jeho slov v ťažkej politickej a ekonomickej kríze.  

„Ak Trump prestane vojensky podporovať Ukrajinu, Európska únia nemá na to, aby prevzala americké záväzky. A ak sa o to pokúsi, bude to ďalší klinec do rakvy ekonomickej prosperity a sociálneho štátu,” uviedol.  

Varuje aj pred možnosťou, že by sa staronový prezident naozaj rozhodol zaútočiť na Grónsko. V tom prípade by sa podľa neho NATO „rozsypala ako domček z karát,” uviedol. Podľa neho by však bolo najlepšie, ak by sa Spojené štáty stiahli z medzinárodných konfliktov a venovali sa iba domácej politike. 

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas) je presvedčený, že transatlantické vzťahy budú vystavené náročnej skúške, pretože Trump bude uprednostňovať bilaterálne vzťahy s jednotlivými členskými štátmi.  

„Vzťahy budú komplikované, preto je dôležité, aby európski politici a úradníci postupovali aktívne, racionálne a presadzovali riešenia v prospech pracujúcich ľudí a nie oligarchov a nadnárodných korporácií,” uviedol.  

Trumpova inaugurácia sa blíži, pozvánky dostala aj krajná pravica EÚ. Kto bude reprezentovať Slovensko?

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Slovensko bude mať na inaugurácii staronového prezidenta zastúpenie na úrovni veľvyslanca. Premiér Robert Fico bude v danom čase na návšteve Turecka, do Washingtonu nepocestuje ani Viktor Orbán.

Spolu s Blahom sa zhoduje, že vplyv Únie na medzinárodnej scéne klesá. Preto lídrom EÚ navrhuje, aby sa začali správať sebavedome a dôveryhodne. „A prestali sa klamať napríklad neotrasiteľným transatlantickým partnerstvom, ktoré slúži viac americkým než európskym záujmom,” dodal. 

V krátkodobom horizonte očakáva naštrbenie vzťahov medzi Európskou komisiou a vládou Donalda Trumpa aj Milan Uhrík (ESN/Republika). Svedčia podľa neho o tom aj opatrenia, ktoré americký prezident predstavil.  

„V dlhodobejšom horizonte všetko nasvedčuje tomu, že Európa sa bude musieť starať viac o seba, lebo Američania majú viac starostí so zhoršujúcou sa životnou, hospodárskou, ale aj kultúrnou realitou v USA. Nepredpokladám, že sa USA vzťahov s EÚ vzdajú, potrebujú ich na udržanie svojho globálneho postavenia,” poznamenal.  

Bez európskeho spojenectva by podľa neho bolo pre USA veľmi náročné konkurovať veľmociam ako Čína, India či Rusko. Myslí si, že by EÚ mala byť v geopolitike samostatnejším hráčom. 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »