Obyvatelé Plzně se bojí na některá místa chodit a řešení problému se zdá být daleko. Velitel tamní městské policie Petr Nováček pro CNN Prima NEWS připustil, že ve městě jsou místa, kterým je lepší se vyhnout. „Určitě existují. Ale vždy záleží na čase, kdy se v nich pohybujeme. Jestliže přijdeme do centra, například na Americkou třídu, kde je každé druhé místo restaurace nebo bar a celou noc tam lidé popíjejí, tak je samozřejmé, že potom to místo je daleko rizikovější než kdekoliv jinde.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nabodla se na nůž sama, hájil se vrah před soudem. Dostal 16 let vězení, podle znalce lhal
„Stejné pocity můžeme mít i na vlakovém nádraží, kde skupinka lidí bez domova obtěžuje tisíce cestujících, kteří tam přijedou,“ uvedl dále Nováček. Dodal, že dalším problémem může být i takzvaný sadový okruh nebo parky v centru města. „Procházející lidé tam mají pocit bezpečí prostě velmi nízký,“ sdělil.
Nováček dále ve vysílání popsal, co se ve městě děje. „Je to rušení nočního klidu, větší skupinky mladistvých i v denní době, černé skládky, odstavené vraky vozidel, chování asociálních osob, žebrání, močení v parku nebo povalování,“ doplnil prohřešky, s čím se strážníci nejvíce potýkají.
V Plzni je čím dál více nebezpečno
Důvodem rostoucí kriminality podle něj může být i velký počet cizinců, kterých má Plzeň asi 40 tisíc. Podobně to vidí i poslankyně hnutí ANO Ivana Mádlová, která v Plzni bydlí. „Nepochybně to bude jeden z důvodů. Přece jenom kultura těch národností je jiná a mají jiné zvyklosti, a to ovlivňuje život občanů v Plzni,“ řekla Mádlová. Dodala, že má osobní zkušenost z domu, kde bydlela. „To soužití je někdy velmi náročné, ať už se to týká odpadového hospodářství, hluku a podobně,“ uvedla.
Problém je podle ní v tom, že pokud jsou byty pronajímány, mají nájemníci jasný pokyn nikdy nikomu neotvírat. „To znamená, že dělají hluk a jako soused je chcete nějakým způsobem upozornit, že překročili hranici. Oni vám ani neotevřou. Můžete tam stát půl hodiny za dveřmi a neotevřou,“ popsala Mádlová.
Doplnila, že takových lokalit je v Plzni asi šestnáct. „Nejenom u cizinců, ale obecně u asociálních osob, ať už jsou to lidi bez domova nebo drogově závislí, je vymahatelnost téměř nulová. Jakákoliv sankce, to znamená pokuta, rozhodnutí správního orgánu, pobyt na protialkoholní záchytné stanici, má víceméně nulový dopad. Nemáme jim co vzít, nemáme jim jak sáhnout do žádných potřeb,“ potvrdil Nováček.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kapsářům stačilo pár okamžiků, aby okradli cizinku v Brně. Policisté radí, kde si dát pozor
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.