Stres je významným rizikovým faktorem pro řadu mozkových chorob, jako jsou migrény a deprese. „Lidé si často ani neuvědomují, že jsou ve stresu, a hladina stresového hormonu pak působí dlouhodobě, což může mozek poškozovat,“ vysvětlil Stuchlík. Proto je prý vhodné sledovat signály svého těla.
ČTĚTE TAKÉ: Muž překonal příznaky Alzheimera neobvyklou metodou. Výsledky testů mě šokovaly, říká lékař
Pokud má někdo v rodině predispozici k mozkovým onemocněním, je podle Stuchlíka zásadní snažit se těmto problémům předcházet. „Mozek nejde přeprogramovat, ale má smysl se tomu problému věnovat a snažit se vystoupit z toho bludného kruhu, který se tou rodinou táhne,“ sdělil.
Jak mozek chránit?
Důležité je podle něj nalézt rovnováhu mezi prací a odpočinkem. „Vnitřní stabilita, tedy schopnost být sám se sebou v klidu a tichu, může mít pozitivní vliv na naše zdraví,“ poznamenal Stuchlík.
Pro zdravý mozek je podle neurovědce klíčová „zlatá trojice“ – mentální a fyzická aktivita a spánek. Kromě toho je nezbytné dopřát mozku občasný odpočinek a nebát se nudy. „Ta může být velice kreativní. Myslím si, že málo dobrých nápadů vzniklo při enormním soustředění,“ vysvětlil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: K ovládání počítače mu stačí myšlenka, píše CNN. Pacient s ALS testuje revoluční implantát
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.