Nektarínka je druh ovocia, ktorý je blízko príbuzný s broskyňou, ale má hladkú šupku namiesto chlpatého povrchu. V tomto článku sa dozviete ako pestovať, starostlivo sa starať a použiť strom nektarínky, aby ste mohli získať chutné ovocie z vlastnej záhrady. Ak máte záhradu s dostatkom slnka, nebudete potrebovať skleník na to, aby ste ju mohli pestovať. Ak žijete v oblasti s chladným zimným počasím, môžete nektarínky pestovať aj v kvetináči na terase a tak priniesť dotyk Stredomoria k vám domov.
Pôvod, vlastnosti a doba kvitnutia stromu nektarínky
Strom nektarínky je poddruhom broskyne a pochádza z Ázie. Prvotné pestovanie sa uskutočnilo v Perzii a dnes sú hlavné pestovateľské oblasti v Európe. Aj keď sú nektarínky komerčne pestované v Taliansku, Španielsku, Grécku a Francúzsku, rastú aj v Nemecku, Rakúsku a u nás. Preto je dobrým nápadom pestovať niekedy trochu kyslasté ovocie vo vlastnej záhrade.
Strom nektariniek kvitne medzi marcom a aprílom a to po dobu asi týždňa. Kvety sú bielo až svetloružové a podobajú sa kvetom broskyne. Výnimočnosť stromu sa prejavuje aj v pukoch, keď v optimálnych podmienkach tvorí trojité puky, ktoré umožňujú len rast a vývoj veľkých a zdravých plodov. Trojité puky obsahujú jeden kvetový puk a dve vegetatívne puky, z ktorých sa počas rastu sezóny vyvinú listy. Tieto listy slúžia ako zdroj energie pre ovocie prostredníctvom fotosyntézy.
Pestovanie nektariniek zo semena
S trochou navyše úsilia môžete pestovať svoj vlastný strom nektarinky. Semená z nektariniek, ktoré sú dostupné v supermarketoch, sa však často nehodia, pretože ponúkané odrody pochádzajú z teplejších subtropických krajín a vyžadujú veľké teplo. Kde teda nájsť vhodné semená? Napríklad od miestneho pestovateľa ovocia, plody z regionálneho pestovania majú väčšiu pravdepodobnosť úspechu.
Ako pestovať nektarínový strom zo semien:
Odstráňte kôstku z ovocia.
Uložte kôstku na vlhké miesto, zabaľte ju napríklad do mokrého kuchynského uteráku.
Rozbite kústku a odstráňte semeno v tvare mandle.
Uložte semená na jeden mesiac pri 7° C a konštantnej vlhkosti, aby podporili klíčenie, napríklad do misiek s vlhkým pieskom.
Po jednom mesiaci umiestnite semená do teploty 15 až 20 °C a ďalej ich udržujte vlhké.
Presaďte vyklíčené semená do chudobného pôdneho substrátu aby podporili vývoj koreňov.
Pokračujte v pestovaní pri teplote 15 až 20 °C.
Ochráňte pred vysychaním pomocou vnútorného skleníka alebo plastového krytu. Dôležité: denne vetrajte malý skleník, inak sa rýchlo môže rozvinúť pleseň.
Keď sa objaví niekoľko lístkov, nektarinka sa môže umiestniť na teplejšie miesto alebo vonku, ale najprv umiestnite rastlinu na miesto so tieňom, aby ste ochránili lístie pred spálením slnkom.
Tip: Nektarínkový strom, ktorý je vypestovaný zo semena, nebude kvitnúť a prinášať ovocie, kým neprejde cez viacročnú juvenilnú fázu (vegetatívnu fázu). Ak nechcete čakať tak dlho, je lepšie kúpiť presadený strom alebo si vytvoriť sami presadený strom nektarín namiesto rozmnožovania zo semien.
Pestovanie nektaríniek v kvetináčoch
Nektarínky je možné tiež pestovať v kvetináči. Týmto spôsobom môžete meniť jeho umiestnenie a tak vyhovieť potrebám rastliny v lete a zime. Okrem toho, strom nektarínky môže byť udržiavaný malým obmedzením koreňového priestoru.
Vždy vyberte kvetináč s kapacitou aspoň 30 litrov pre ovocné stromy. Použite živnú, štruktúrne stabilnú, dobre odvodnenú a mierne kyslú pôdu. Aby sa predišlo zhutneniu substrátu po krátkom čase, mal by sa zmiešať s jednou tretinou rozdrobenej expandovanej hliny – to zabráni nedostatku kyslíka v koreni. Aj keď sa rastlina pestuje v kvetináči, odporúča sa ju viazať, aby rástla bezpečne. Na vytvorenie drenážnej vrstvy v kochlíku môžete použiť štrk, expandovanú hlinu alebo pemzu, ktorá by mala byť minimálne 5 cm hrubá. Vaše malé stromčeky tak môžete užívať aj na balkóne alebo terase.
Tip: Ovocné stromy v kvetináčoch potrebujú najmä ročné hnojenie. Substrát, ktorý je dostupný pre rastliny, čoskoro vyčerpá obsah živín, najmä pri silnom raste a bujnom plodení ovocia. Najlepšie je použiť kompletné hnojivo pre ovocné stromy, ktoré okrem hlavných živín poskytuje aj mnoho stopových prvkov a má prirodzený dlhodobý účinok. Živinové prvky teda zostávajú rastlinám k dispozícii po dlhší čas, čím sa zaručí optimálne zásobovanie živinami.
Pestovanie vonku
Vonku sa pre nektarínky hľadá slnečné, teplé a chránené miesto. Ak takéto miesto nájdete, môžete začať s výsadbou. Najlepší čas na to je jar, medzi marcom a aprílom.
Na výsadbu vykopeme jamu, ktorá by mala byť dvojnásobku priemeru a rovnakej hĺbky ako koreňový bal nektarínky. Na dne vykopanej jamy uvoľníme pôdu a do výsadbovej jamy hojne rozmrvíme zrelý kompost alebo kvalitnú substrátovú zmes. Kvalitná substrátová zmes je udržateľne vyrábaná a neobsahuje žiadne živočíšne zložky. Obsahuje živiny z organických hnojív na niekoľko mesiacov. Je najlepšie dôkladne premiešať výsadbovú pôdu s existujúcou pôdou. Nektarínky majú radi suchú a dobre priepustnú pôdu. Pôdy s vysokým obsahom humusu alebo príliš ťažkých, hlinitých pôd by sa v každom prípade mali zmiešať s aspoň 30% piesku. Pred umiestnením sadenice do zeme jemne poškrabeme korene a uvoľníme koreňový bal. Tým sa stimuluje rast koreňov, čo je prospešné pre rast rastliny. Zranenie stimuluje korene, aby sa rozvetvili prostredníctvom rastlinných hormónov. Vznikajúce jemné adventívne korene sú pre zásobovanie stromu najdôležitejšie. V prvom roku je potrebné pravidelne polievať. Na tento účel je ideálny zálievnik, ktorý si môžete vytvoriť zo zeminy vytvorenej pri výsadbe.
Je tiež vhodné doma pestovať alebo vysadiť mladý stromček najprv do kvetináča a až po dvoch rokoch ho vysadiť vonku do otvorenej pôdy. Rez je nektarínky je doležitý, ale to si vysvetlíme v ďalšom článku.
Pestovanie nektaríniek je možné nielen v záhrade, ale aj vo vnútorných priestoroch v kvetináčoch a na balkóne. Pestovanie zo semena trvá dlhšie, no ak budete dodržiavať správne postupy, môžete sa tešiť na zdravé a chutné ovocie. Ak si neželáte čakať na plody príliš dlho, môžete zakúpiť mladé rastliny a vysadiť ich v záhrade. Pri pestovaní v kvetináčoch je dôležité zvoliť správny typ kvetináča a zem, aby vaša rastlina mala optimálne podmienky pre rast. V každom prípade sa odporúča pravidelné hnojenie a zalievanie, a pri výsade do zeme aj prihnojenie kvalitným kompostom. S pravidelnou starostlivosťou sa môžete tešiť na zdravé stromy a sladké ovocie, ktoré bude potešením pre celú rodinu.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.