
Rakúsko spolu s krajinami V4 žiada Berlín, aby zrušil cezhraničné clo na zemný plyn zo svojich zásob, keďže to podkopáva ich snahu zbaviť sa závislosti na plyne z Ruska. Podľa Európskej komisie poplatky môžu porušovať pravidlá jednotného trhu Únie a ohrozujú jej súdržnosť.
Nemecko má vybudované najväčšie skladovacie kapacity na zemný plyn v Európe. Počas energetickej krízy po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 nakúpilo do zásoby miliardy kubických metrov neruského plynu. V tom čase jeho cena prekonávala rekordy, čo prinútilo Berlín vyrúbiť nový poplatok za uskladnenie zemného plynu voči svojim susedom.
Medzitým však ceny plynu klesli, no Nemecko potrebuje stále vykryť dieru v rozpočte, ktorý spôsobil nákup vtedy drahého plynu vo výške desať miliárd eur. Krajina poplatok od jeho zavedenia v októbri 2022 viac ako strojnásobila, čo je podľa niektorých vlád v rozpore s pravidlami jednotného trhu EÚ, ktoré zakazujú akékoľvek clá na obchod medzi krajinami bloku.
Clo znevýhodňuje krajiny na východ od Nemecka
Keď sa tento poplatok zvýšil na 1,86 eura za megawatthodinu plynu, východní susedia Nemecka – Rakúsko, Česko, Slovensko aj Maďarsko – poslali do Bruselu sťažnosť. Tvrdili v nej, že predražuje ich snahu zbaviť sa závislosti na dovoze ruského plynu. Európe sa podarilo za posledné dva roky znížiť dovoz plynu z Ruska o dve tretiny a do roku 2027 by ho európske štáty nemali dovážať vôbec.
Krajiny V4 a Rakúsko vyzvali ešte na marcovom stretnutí ministrov energetiky Európsku komisiu, aby proti Nemecku podnikla právne kroky. Tvrdili, že poplatok ohrozuje európsky trh s plynom, má negatívne dôsledky na energetickú bezpečnosť aj spotrebiteľov, hospodársku konkurencieschopnosť a súdržnosť v rámci EÚ.
Európska komisia na výhrady štátov reagovala opatrne. Zatiaľ len dala preskúmať oprávnenosť poplatku európskemu regulátorovi energetického trhu ACER. Ten uviedol, že takéto poplatky viedli v niektorých krajinách k vyšším cenám plynu a nemali by sa uplatňovať na cezhraničný obchod. Komisárka pre energetiku Kadri Simson sa ešte v marci vyjadrila, že odvod ohrozuje solidaritu bloku a poškodzuje snahy o zníženie závislosti EÚ od ruského plynu.
Rakúsko chce dôraznejšie opatrenia
Rakúsko zvýšilo tlak na eurokomisiu na minulotýždňovom stretnutí európskych lídrov.
Rakúsky podpredseda Európskeho parlamentu Othmar Karas (EPP) a ministerka energetiky Leonore Gewessler spoločne predložili parlamentnú otázku Európskej komisii, v ktorej spochybnili zákonnosť nemeckých poplatkov za tranzit plynu.
Ten podľa nich je nielen v rozpore s právom Európskej únie, ale aj s jej základnými princípmi. Žiadali európsku exekutívu, aby „jasne posúdila“ či je nemecká daň za plyn v súlade s „právom EÚ a pravidlami vnútorného trhu“ a aké opatrenia chce prijať, aby zabránila ďalším negatívnym vplyvom na úkor Rakúska. Krajina zaplatila pre poplatok Nemecku od roku 2022 už 39 miliónov eur.
Rakúsko je takmer úplne závislé na ruskom plyne – v roku 2024 viac ako 95 percent spotrebovaného plynu stále pochádza z Ruska. Miestne energetické spoločnosti v Rakúsku, z ktorých väčšina je čiastočne vlastnená obcami alebo mestami, uprednostňujú lacnejší potrubný plyn z Ruska, pred plynom s prirážkou z Nemecka. To podľa rakúskych politikov nepomáha európskej snahe oslobodiť sa spod ruského vplyvu.
Nemecku hrozí súd
Napriek tomu Berlín trvá na tom, že hrá podľa pravidiel. Nemecké ministerstvo hospodárstva a ochrany klímy odmietlo komentovať sťažnosti Rakúska.
Poplatok podľa rezortu nikoho nediskriminuje. Hovorca nemeckého ministerstva pripomenul, že krajiny EÚ ťažili z toho, že Nemecko rýchlo naplnilo svoje obrovské zásoby plynu. Opatrenia podľa neho rozhodujúcim spôsobom prispeli k európskej bezpečnosti dodávok a stabilizácii cien.
Eurokomisia musí na podnet Rakúska odpovedať do troch týždňov. Spor môže vyústiť do takzvaného infringementu – teda konaní o nesplnení povinnosti voči európskej legislatíve. Začína formálnym listom členskému štátu, závažnejšie prípady sú postúpené Európskemu súdnemu dvoru, čo môže viesť až k finančnej pokute pre členský štát. Postup môže trvať mesiace.
Ostatné krajiny tento spor pozorne sledujú. Taliansko už v marci zmrazilo plány na podobný poplatok za tranzit plynu po sústredenom odpore susedných krajín.
