
Berlín zruší kontroverznú prirážku za transport plynu od 1. januára 2025, kedy do Únie prestane prúdiť ruský plyn cez Ukrajinu. Plyn dovážaný cez Nemecko by mal mať následne podobnú cenu ruský, čo krajinám vrátane Slovenska uľahčí odstrihnutie sa od ruských dodávok
Keď sa Nemecko v reakcii na energetickú krízu v roku 2022 poponáhľalo s naplnením svojich zásobníkov plynu, väčšina paliva bola nakúpená za viac ako päťnásobok dnešnej hodnoty. Aby sa tieto výdavky vrátili späť, Berlín začal účtovať príplatok za všetok tranzit plynu cez svoju sieť, ktorý sa od 1. júla zvýši na 2,50 eur za megawatthodinu.
Rakúsko, Česko, Slovensko a Maďarsko tvrdia, že poplatok, ktorý pridáva takmer 10 percent k nákladom na plyn prúdiaci z Nemecka. Preto je prekážkou ich odklonu od ruského plynu. Odpor vedú Rakúsko a Česko, ktoré sa do veľkej miery spoliehajú na plyn dovážaný cez nemecké územie.
Kľúčový dátum
Platba mala byť jednou z hlavných tém dnešného summitu ministrov energetiky v Bruseli, nakoniec však nemecký štátny tajomník ministerstva hospodárstva Sven Giegold, že od 1. januára 2025 bude poplatok zrušený. Pre východnú Európu je začiatok roka 2025 kľúčovým dátumom, pretože vtedy vyprší dohoda o tranzite plynu medzi Kremľom a Ukrajinou vyprší, čo by mohlo znamenať prerušenie dodávok plynu do Rakúska, Maďarska, Slovenska a Česka.
„Podporí to integráciu európskych energetických trhov,“ vysvetlil Giegold a dodal, že zámerom schémy nikdy nebolo zablokovať odklon od ruského plynu.
Berlín prešiel z mesiacov horlivého obhajovania poplatku k jeho zrušeniu takmer cez noc, pretože „počúva svojich susedov“, povedal Giegold. Rakúsko, Česko, Maďarsko a Slovensko predložili na summite ministrov energetiky osobitný diskusný bod, aby túto otázku opakovane nastolili.
Ak nedôjde k žiadnym právnym zmenám, všetky náklady na udržiavanie vysokých zásob plynu teraz pravdepodobne ponesú nemeckí spotrebitelia, a nie krajiny EÚ. Pred zrušením poplatku dôjde najskôr k vopred plánovanému šesťmesačnému zvýšeniu o 34 percent k 1. júlu.
Okrem členských šátov bola proti prirážke za tranzit aj Európska komisia. Považuje ju za porušovanie pravidiel jednotného trhu EÚ, pripravovala právne kroky, no zatiaľ žalobu nezačala.
