Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nemecko sa snaží presvedčiť Poľsko, aby sa vzdalo práva veta

Berlín argumentuje aj epizódou z poľskej histórie, kedy široké uplatňovanie práva veta v poľskom sejme využili Rusko a Prusko na jeho oslabenie. „Väčšia EÚ nebude automaticky silnejšou EÚ,“ povedala nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann (Zelení) na podujatí poľského veľvyslanectva v Berlíne. Podľa nej musí ísť budúce rozširovanie Únie ruka v ruke s jej vnútornou reformou. […]
Menej ako 1 min. min.

Berlín argumentuje aj epizódou z poľskej histórie, kedy široké uplatňovanie práva veta v poľskom sejme využili Rusko a Prusko na jeho oslabenie.

„Väčšia EÚ nebude automaticky silnejšou EÚ,“ povedala nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann (Zelení) na podujatí poľského veľvyslanectva v Berlíne. Podľa nej musí ísť budúce rozširovanie Únie ruka v ruke s jej vnútornou reformou.

„To zahŕňa aj diskusie o hlasovaní kvalifikovanou väčšinou v EÚ,“ povedala. Aby podporila svoj argument, pomohla si epizódou z poľskej histórie.

„Poľská história a Liberum veto nám ukazujú potenciálne nebezpečenstvá jednomyseľnosti,“ dodala nemecká politička a politologička.

Liberum veto bol právny princíp, ktorým sa riadila Poľsko-litovská únia v 17. a 18. storočí. Spočíval v tom, že umožňoval každému poslancovi poľského sejmu, aby svojím nesúhlasom zablokoval akékoľvek uznesenie sejmu. Vychádzal zo snahy o udržanie čo najväčšej jednoty pri rozhodovaní v tomto multinárodnom celku. V praxi sa však začal často zneužívať poslancami, ktorých podplácali susedné veľmoci – Rusko a Prusko. V konečnom dôsledku tento princíp vládnutie v štátnom útvare paralyzoval a viedol k jeho úpadku.

„Mali by sme mať odvahu poučiť sa z poľskej histórie,“ povedala Lührmann.

Nemecko chce zrušiť právo veta pri európskych sankciách aj daniach

Nemecký kancelár Olaf Scholz v kľúčovom prejave podporil zmenu základných zmlúv Európskej únie. Najväčšia krajina bloku chce zrušiť zásadu jednomyseľnosti v zahraničnej a daňovej politike, podmieňuje tým aj prijímanie nových členov.

Nemecko už dávno hovorí o tom, že by sa členské krajiny Únie mali vzdať práva veta, predovšetkým v otázkach zahraničnej politiky. Bývalá poľská vláda túto iniciatívu ostro odmietala.

Tuskova vláda signalizuje istý posun v uvažovaní. Minister zahraničia Radoslaw Sikorski nedávno v rozhovore pre grécke noviny Kathimerini povedal, že „poľská verejnosť by podporila vzdanie sa práva veta, napríklad pokiaľ ide o rozhodovanie o sankciách“. Vláda však podľa neho zatiaľ neprijala žiadnu pozíciu. V novej vládnej koalícii na to zatiaľ nie sú jednotné názory.

Vzťahy medzi Nemeckom a Poľskom sa po víťazstve Donalda Tuska dramaticky zlepšili. Obnovila sa aj formát Weimarský trojuholník, ktorý združuje Poľsko s Francúzskom a Nemeckom.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »