Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nerudová má asistenty i na „zapomenuté kafe“. Kolik lidí si drží Češi v EP a jak je platí?

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová je v Evropském parlamentu (EP) nováčkem. Za necelý rok ve funkci europoslankyně se však v Bruselu stihla zabydlet a dokonce si vytvořit „dream team“, jak své spolupracovníky sama nazvala v příspěvku na síti X. „Díky němu všechno klape – od složitých vyjednávání až po to, že nezapomenu na kafe a hlasovací […]
Menej ako 1 min. min.

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová je v Evropském parlamentu (EP) nováčkem. Za necelý rok ve funkci europoslankyně se však v Bruselu stihla zabydlet a dokonce si vytvořit „dream team“, jak své spolupracovníky sama nazvala v příspěvku na síti X. „Díky němu všechno klape – od složitých vyjednávání až po to, že nezapomenu na kafe a hlasovací kartu nenechám v kanceláři (aspoň většinou). Je skvělé mít na koho se spolehnout,“ vychválila asistenty šéfka.

ČTĚTE TAKÉ: Hádka europoslanců. Lezete Trumpovi do určitých míst, obvinila pirátka Gregorová Knotka z ANO

Příspěvek Nerudové však sklidil četnou kritiku, na fotce s ní totiž pózuje osm podřízených. „Takže vy nám tady, Danuše, v podstatě říkáte, jak neuvěřitelně nesmyslný aparát poskoků potřebuje europoslanec? Tož to potěš koště,“ napsal jeden z komentujících pod příspěvkem. „Přesně to mě napadlo při prvním pohledu na fotku. Se vůbec nedivím, že ten Eurosajuz jde ke dnu,“ reagoval další.

Český europoslanec s osmičlenným týmem přitom není výjimkou. Stejný počet nebo více asistentů zaměstnává celkem osm zastupitelů. Například Jan Farský, stranický kolega Danuše Nerudové, a Veronika Vrecionová (ODS) mají každý dokonce po deseti asistentech. Počtům však s jedenácti asistenty kraluje europoslanec ODS Ondřej Krutílek.

Politik si za svým výběrem stojí. „Mám asistenty, kteří se věnují otázkám, které v EP řeším, každý má své kompetence. Platím je z peněz, které jsou k tomu přímo určené v rozpočtu daném Evropským parlamentem. Jsou to asistenti v Bruselu i lokální asistenti v Česku. Navíc všechny asistenty nemám na plný úvazek, mám tam i částečné úvazky,“ sdělil Krutílek pro CNN Prima NEWS.

Naopak nejméně asistentů vykazují europoslankyně Nikola Bartůšek (Přísaha) a europoslanci Jaroslav Bžoch a Tomáš Kubín (oba ANO). Každý z nich si musí vystačit se třemi pracovníky.

Bartůšek to nepovažuje za problém. „Myslím, že hlavní je kvalita, zkušenosti a schopnosti asistentů, nikoliv jejich počet. Každý europoslanec má k dispozici stejný rozpočet na parlamentní asistenci a je na jeho preferenci, jak s ním naloží,“ řekla europoslankyně Přísahy pro CNN Prima NEWS. Nevylučuje však, že v budoucnu svůj tým rozšíří. „Nicméně příspěvek paní Nerudové s jejím početným týmem jsem viděla a můžu jen říct, že nepotřebuji speciálního asistenta na donesení kávy, ani na přinesení hlasovací karty, takže tady na rozdíl od ní ušetřím,“ dodala Bartůšek.

Asistenti europoslanců se dělí do několika kategorií. Akreditované asistenty si vybírá přímo poslanec nebo skupina poslanců, avšak zaměstnáni jsou na základě přímé smlouvy s EP. Působí přímo v parlamentních prostorách, v některém ze tří hlavních sídel – v Bruselu, Štrasburku nebo Lucemburku.

Kolik asistentů mají čeští europoslanci?

Akreditovaní asistenti Společní akreditovaní asistenti Místní asistenti Poskytovatelé služeb Osoby pověřené prováděním plateb Celkem
Nikola Bartůšek (Přísaha) 1 0 1 0 1 3
Jaroslav Bžoch (ANO) 1 1 0 0 1 3
Ivan David (SPD) 2 0 2 2 1 7
Klára Dostálová (ANO) 1 1 1 0 1 4
Ondřej Dostál (za Stačilo!) 3 0 2 0 1 6
Jan Farský (STAN) 4 2 1 2 1 10
Markéta Gregorová (Piráti) 4 0 1 1 1 7
Ondřej Knotek (ANO) 2 1 1 3 1 8
Ondřej Kolář (TOP 09) 1 1 4 0 1 7
Kateřina Konečná (KSČM) 2 0 3 3 1 9
Ondřej Kovařík (ANO) 2 1 2 0 1 6
Ondřej Krutílek (ODS) 2 3 1 4 1 11
Tomáš Kubín (ANO) 1 1 0 0 1 3
Jana Nagyová (ANO) 2 1 0 0 1 4
Danuše Nerudová (STAN) 3 2 0 2 1 8
Luděk Niedermayer (TOP 09) 2 1 2 0 1 6
Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) 3 1 1 0 1 6
Filip Turek (za Přísahu a Motoristy) 1 0 3 1 1 6
Alexandr Vondra (ODS) 3 2 1 2 1 9
Veronika Vrecionová (ODS) 1 3 3 2 1 10
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) 2 1 4 0 1 8

Dále mohou využívat místní asistenty. S nimi uzavírají pracovní smlouvy přímo europoslanci, pracují pro ně z Česka.

Lokálních pracovníků mají nejvíce europoslanci Ondřej Kolář (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Oba v tuzemsku zaměstnávají po čtyřech asistentech. „Europoslanci kromě výkonu mandátů vykonávají také práci ve svém volebním obvodu. O kanceláře se musí někdo starat,“ namítl Kolář pro CNN Prima NEWS. Sám provozuje dvě kanceláře, jednu v Praze a druhou v Českých Budějovicích. O každou se stará jedna asistentka, další zajišťují kontakt s médii a správu sociálních sítí.

Asistentku z Ukrajiny zdržují české úřady

Zároveň zmínil, že jedna z jeho asistentek je oficiálně vedena jako místní, protože aktuálně čeká na vyřízení trvalého pobytu. „Jednu asistentku mám z Ukrajiny, žádá si o trvalý pobyt. Dokud ho nedostane, musí být vedena jako lokální asistentka v Česku. Ve chvíli, kdy bude mít vyřízené papíry, stěhuje se do Bruselu a bude mi dělat asistentku v Bruselu. Bude mít na starosti výborovou agendu,“ prozradil Kolář. „Bohužel, naše úřady nejsou schopné vyřídit trvalý pobyt pro člověka, který u nás devět let žije,“ posteskl si.

Podle Zdechovského za úspěchem každého politika stojí právě jeho tým. „Měl by se obklopit schopnými a kvalitními lidmi, kteří mu budou pomáhat a posouvat ho v jeho práci. Mně se to naštěstí povedlo a jsem rád, že mám stabilní český tým již od minulého mandátu,“ uvedl a pochválil se, že se minulý rok i zásluhou jeho asistentů stal druhým nejvlivnějším europoslancem Česka podle webu EUmatrix.eu a podle webu Kverulant.org byl nejaktivnějším z českých europoslanců.

Zvláštní kategorii spolupracovníků europoslanců tvoří poskytovatelé služeb. Těmi mohou být jak fyzické osoby, tak firmy. Europoslanci s nimi uzavírají smlouvu v Česku. Tato forma spolupráce má přísná pravidla. „Poskytované služby musí být cílené, podrobně popsané a musí přímo souviset s výkonem mandátu poslance,“ informuje web EP. Europoslanci mají také své účetní, tzv. osoby pověřené prováděním plateb. Rovněž může jít jak o fyzické osoby, tak o firmy. Dále mohou využívat stážisty.

„Jistě chápete, že každého vašeho voliče i ostatní občany bude zajímat, z čeho jsou tito lidé placeni a v jaké výši,“ stojí v další z reakcí na příspěvek Nerudové. Každý europoslanec má od EP přidělen pevný rozpočet na krytí různých výdajů, z něhož jsou mimo jiné hrazeny právě i platy jeho asistentů. „Maximální částka, kterou může europoslanec měsíčně vydat na své asistenty, je k loňskému červenci 30 769 eur (v přepočtu přibližně 772 057 korun, pozn. red.). Tyto peníze nejsou vypláceny přímo europoslancům a jsou s nimi spojena další pravidla pro to, za jakých podmínek lze asistenty zaměstnávat a platit,“ upřesnil tiskový atašé Kanceláře EP Matěj Čadek pro CNN Prima NEWS.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Školské odbory hrozí protesty. Vládo, neházej nepedagogy přes palubu, vzkazují

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »