V Kreatívnom centre Nitra sa uskutočnilo podujatie s názvom NextGenEducation Forum: Budúcnosť je teraz, ktoré vzniklo z iniciatívy Regionálneho centra podpory učiteľov pre okresy Nitra a Zlaté Moravce a Nitrianskeho mládežníckeho parlamentu.
Podujatie preukázalo spoluprácu medzi školami, mestom a mladými ľuďmi, ale predovšetkým bolo impulzom k novému spôsobu premýšľania o vzdelávaní. Fórum bolo zároveň súčasťou medzinárodného projektu Erasmus+ Odkaz pre kraj, ktorý prepája školy, samosprávy, organizácie a mladých ľudí s cieľom spoločne vytvárať vízie a stratégie pre lepší život v regiónoch.
NextGenEducation nie je jednorazová akcia. Je to nový stabilný formát, ktorý bude pravidelne prinášať témy, ktoré rezonujú v školstve, ale privíta aj inšpiratívnych spíkrov a spíkerky a ukáže príklady dobrej praxe z nášho regiónu aj zo zahraničia. Chce tiež vytvárať priestor na prepájanie, spoluprácu a konkrétne kroky, ktoré môžu prispieť k systémovej zmene.
Kľúčovým pojmom fóra bola takzvaná futures literacy – schopnosť porozumieť tomu, ako naše predstavy o budúcnosti ovplyvňujú naše rozhodnutia v prítomnosti. Ide o vedomý prístup k skúmaniu rôznych možných budúcností, ktorý nám pomáha konať zodpovedne už dnes.
Podujatie malo inšpiratívnych spíkrov. Alena Tomanová (YouthWatch) prezentovala vízie mladých ľudí o budúcnosti vzdelávania, ktoré vznikli v spolupráci s mestom Nitra a NIKRAM cez metódy futures literacy. Alica Zajacová (ministerstvo školstva) priblížila koncept triedy budúcnosti, ktorá spája digitálne technológie, AI a flexibilné prostredie pre každého žiaka. Arnold Kiss (ministerstvo školstva) otvoril otázku, či je náš systém pripravený na budúcnosť a predstavil základné princípy pripravovanej stratégie vzdelávania do roku 2035. Eva Pupíková (NIVAM) predstavila podporu digitálnej transformácie škôl cez projekt DiTEdu, metodické dni a inovačné vzdelávanie. Eva Berešová (ZŠ Benkova) priniesla lokálny príklad toho, ako vieme v Nitre konkrétne spolupracovať, prepájať technológie, environmentálne témy a kreativitu. Ukázala, že aj na základnej škole možno pracovať s umelou inteligenciou cez projekt NECT (Nurturing Eco Conscious Thinking). Viktória Jakubovičová (Skyro) ako hosťka fóra predstavila víziu stredoškolského vzdelávania budúcnosti. Jej škola v Bratislave je prvou strednou školou v Európe špecializujúcou sa na umelú inteligenciu. Pozvanie zúčastniť sa fóra prijala s cieľom priniesť do regiónu inšpiráciu, inováciu a nové štandardy vo vzdelávaní.
Vzdelávanie budúcnosti nezačína zajtra. Začína dnes. Fórum nebolo o tom, čo by bolo dobré. Bolo o tom, čo môžeme urobiť teraz, aby naše školy zvládli výzvy, ktoré už prichádzajú.
Vzdelaná a odolná spoločnosť stojí na pevných hodnotách – rešpekte, spolupráci, kritickom myslení a zodpovednosti – no zároveň potrebuje moderné, inkluzívne, bezpečné a udržateľné prostredie. Práve takáto škola môže rozvíjať potenciál každého dieťaťa a pripraviť ho na svet, ktorý sa rýchlo mení.
Vladyslava Balera, odbor školstva, Mesto Nitra
foto: Miloš Štefanka










