
V tomto ročnom období často jeme paradajky každý deň. Sú ideálne na sendviče a šaláty, ako aj na mnohé iné jedlá. Je to veľmi dobré, pretože patria k najzdravším druhom zeleniny. Pri niektorých ochoreniach sa ich však musíte vzdať alebo ich obmedziť. Niekedy je tiež lepšie spoliehať sa len na spracované paradajky.
Zdá sa, že zoznam výhod paradajok nemá konca kraja. Obsahujú veľa vitamínov – C, B, PP, E a K. Sú zdrojom vápnika, draslíka, horčíka a železa. Posilňujú imunitu a znižujú krvný tlak. Majú nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny. Sú známe aj lykopénom. Ide o silný antioxidant, ktorý zabraňuje vzniku rakoviny a srdcových ochorení. Najviac ho majú spracované paradajky. Ani takéto zdravé paradajky však nevyhovujú každému.
Dlhý zoznam
Chutné a zdravé paradajky sa v strave pomerne často neodporúčajú. Zoznam ochorení, pri ktorých môžu škodiť, je pomerne dlhý. Hoci paradajky majú nízky obsah kalórií a ich glykemický index je nízky, ich kyslá reakcia vedie k mnohým vedľajším účinkom. Paradajkám by sa mali vyhýbať ľudia trpiaci gastritídou a vredmi. Je to spôsobené vysokým množstvom organických kyselín, ktoré táto zelenina obsahuje. Aké sú ďalšie kontraindikácie?
Nie pre paradajky
Gastroezofageálny reflux. Paradajky sú kyslé, čo môže zhoršiť príznaky gastroezofageálneho refluxu, ako je pálenie záhy a poruchy trávenia. Ak je váš reflux mierny a vyskytuje sa len po ťažkých a mastných jedlách, je pravdepodobné, že spracované paradajky nebudú škodlivé.
Histamínová intolerancia. Ide o látku, ktorá sa prirodzene nachádza v mnohých potravinách. Obsahujú ju aj paradajky, a to väčšina spracovaných. Ľudia trpiaci histamínovou intoleranciou môžu mať po ich konzumácii kožné problémy, trpieť bolesťami hlavy a cítiť sa unavení.
Precitlivenosť na potraviny. Niektorí ľudia môžu byť precitlivení na niektoré zložky paradajok, napríklad na solanín, ktorý je prítomný v šupke. To vedie k alergickým reakciám, ako je svrbenie, napríklad jazyka a pier, začervenanie okolo úst.
Divertikulóza hrubého čreva. Paradajky majú drobné semienka, ktoré pri tomto ochorení môžu viesť k zápalu a zhoršiť príznaky ochorenia. Povolené sú len pyré bez semienok.
Ochorenia obličiek. Paradajky majú veľa draslíka, ktorý sa v tomto prípade neodporúča. Pri takejto diéte sa musí vylúčiť veľa sezónnej zeleniny a ovocia vrátane jahôd.
Reumatoidná artritída. Paradajky v strave môžu zhoršiť bolesť, stuhnutosť a opuch kĺbov rúk a nôh.
Alergia na paradajky. Vtedy sa po ich konzumácii môžu objaviť rôzne príznaky, napríklad erytém na koži, žihľavka, svrbenie, opuch úst, ako aj nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka, kýchanie, výtok z nosa alebo opuch hrtana.
Dermatóza. Ide o kožnú reakciu na paradajkovú šťavu. Obsahuje organické kyseliny a môže podráždiť pokožku, najčastejšie na rukách alebo v okolí úst.
