Krajiny severnej a východnej Európy sa rozhodli nevysielať svojich ministrov na stretnutia organizované v Maďarsku počas jeho predsedníctva. Chcú tak dať vyjadriť protest proti svojvoľným cestám premiéra Viktora Orbána do Moskvy či Pekingu.
Viaceré európske krajiny nevyšlú svojich ministrov na stretnutia, ktoré sa konajú v Maďarsku počas jeho predsedníctva Rady Európskej únie. Rozhodli sa tak po širokej kritike Orbáných krokov, ktorý sa rozhodol viesť „mierové misie“ do Moskvy, Pekingu a na Floridu. Jeho správanie bolo predmetom diskusií na Konferencii predsedov europarlamentu 11. júla.
V Bruseli a ďalších európskych hlavných mestách panuje presvedčenie, že maďarský premiér zneužíva rotujúce predsedníctvo Rady EÚ na svoje osobné ciele, namiesto toho, aby zastupoval záujmy celej Únie.
Podľa informácií portálu Euractiv vyšlú viaceré európske krajiny – vrátane Švédska, Fínska, Estónska, Lotyšska, Litvy a Poľska – svojich úradníkov len na neformálne stretnutia ministrov, ktoré sa budú konať v Budapešti počas júla. Diskusie o tomto kroku prebiehajú aj v ďalších krajinách.
„Správanie Maďarska počas predsedníctva je škodlivé a musí mať dôsledky. Preto sa Švédsko nezúčastní júlových neformálnych ministerských stretnutí na politickej úrovni,“ uviedla miestna ministerka pre záležitosti EÚ a bývalá kandidátka na eurokomisárku Jessika Roswall pre švédsku agentúru TT.
V liberálnej skupine Obnovme Európu (Renew Europe) zaznievajú výzvy na úplné zbavenie Maďarska predsedníctva. Predstaviteľ tejto skupiny pre Euractiv uviedol, že sa o bojkote maďarského predsedníctva diskutovalo už od Orbánovej prvej cesty do Kyjeva.
Podľa neho by sa mohli zvážiť rôzne opatrenia, vrátane predčasného ukončenia maďarského predsedníctva a urýchlenia poľského predsedníctva. Európski diplomati však portálu Euractiv uviedli, že na skrátenie maďarského predsedníctva nie je medzi členskými štátmi dostatočná vôľa.
Maďarsko bude do konca roka viesť formálne aj neformálne stretnutia ministrov v Bruseli a Budapešti, s výnimkou stretnutí ministrov zahraničných vecí.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.