
„Že je premiér na zahraniční cestě, je jedna věc, ale že tu není ministr kultury Martin Baxa (ODS), stejně tak další členové vlády? Nikdo tu není. To je prostě skandální. A není to jen skandální, je to i neschopnost vlády a výsměch lidem,“ nebrala si servítky místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mám radost z nového světového řádu, řekl Turek. Video s náckem si zasloužíte, rýpla si Gregorová
Podobný postoj u řečnického pultíku zaujal i šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek: „Jsme tu ve čtvrtek ráno po deváté hodině a nemáme přítomného ani jednoho člena české vlády. Poslanci, kteří sem přišli kvůli vládě, dorazili zbytečně. Je to zcela nepřijatelné a hraničí to s pohrdáním Parlamentem.“
Chyběla i většina poslanců
Nutno zmínit, že během ranních hodin bylo v jednacím sále přítomno 20 až 30 poslanců z celkového počtu 200. Sněmovna tak byla neusnášeníschopná.
Piráti blok interpelací využili ke kritice česko-vatikánské smlouvy, jejíž schvalování Sněmovna zahájila po 11. hodině. Richterová zmíněný dokument označila za zbytečný. Podle Michálka vyjednávání o smlouvě neprobíhalo podle představ Pirátů.
„Kdybychom měli loajálního ministra (zahraničí Jana Lipavského) a neutekl nám k ODS, tak by tam některé klauzule nebyly,“ prohlásil Michálek, čímž narážel na středeční oznámení, že někdejší člen Pirátů Lipavský bude v podzimních volbách kandidovat za ODS, a to ze třetího místa na pražské kandidátce koalice Spolu.
Později ve Sněmovně vystoupil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se snažil mírnit obavy Pirátů. Podle něj česko-vatikánská smlouva nezhorší postavení obětí zneužívání v církvi. Rovněž se prý nestane součástí ústavního pořádku.
