Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nitra aktívne hľadá cesty k udržateľnej budúcnosti

Projekt PLUS Change, ktorý sa zameriava na podporu udržateľného rozvoja, vstúpil do druhej polovice svojho riešenia. Mesto Nitra je jednou z 12 prípadových štúdií v rámci tohto medzinárodného projektu programu Horizont Európa, pričom spolupracuje s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a ďalšími odbornými partnermi. Tretie pracovné stretnutie projektu sa uskutočnilo v decembri 2024 v Kreatívnom […]
Menej ako 1 min. min.

ľudia na konferencii

Projekt PLUS Change, ktorý sa zameriava na podporu udržateľného rozvoja, vstúpil do druhej polovice svojho riešenia. Mesto Nitra je jednou z 12 prípadových štúdií v rámci tohto medzinárodného projektu programu Horizont Európa, pričom spolupracuje s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a ďalšími odbornými partnermi.

Tretie pracovné stretnutie projektu sa uskutočnilo v decembri 2024 v Kreatívnom centre Nitra na Martinskom vrchu. Zúčastnilo sa ho 26 zástupcov rôznych inštitúcií – od štátnej a miestnej správy, cez akademickú obec až po odborníkov na urbanizmus, prírodné zdroje a ochranu životného prostredia. Cieľom bolo diskutovať o budúcnosti územia mesta Nitra v súvislosti s kvalitou života, využívaním krajiny a hodnotami, ktoré by mali formovať nový územný plán mesta.

Hlavné zistenia mítingu

  • Kvalita životného prostredia bola účastníkmi označená za najvýznamnejší atribút osobnej kvality života. Nasledovali faktory ako bývanie, pracovné príležitosti, sociálne vzťahy, ale aj regulácia klímy a biodiverzita.
  • Zmeny využívania krajiny v minulosti boli podmienené potrebou zabezpečenia potravy, bývania a zamestnania. Po roku 1990 pribudli aj aspekty ako rekreácia či ochrana prírody. Niektoré z týchto zmien však mali negatívne dôsledky na kvalitu životného prostredia a biodiverzitu.
  • Do budúcnosti boli najvyššie hodnotené tzv. socio-ekonomické a kultúrne funkcie krajiny – teda tie, ktoré prispievajú k zlepšeniu života obyvateľov a zachovaniu prírodného a kultúrneho dedičstva.
  • Produkčné funkcie krajiny (napr. poľnohospodárska výroba, ťažba dreva) boli hodnotené ako menej dôležité – s výnimkou produkcie vody, ktorá bola vnímaná ako kľúčová.
ľudia na konferencii
  • Účastníci sa zhodli na tom, že hodnotový systém by mal smerovať od čisto účelového využívania prírody k spolužitiu a rešpektu voči nej. Najviac zastúpené boli hodnoty ako rešpekt, ochrana, zodpovednosť a zdravie vďaka prírode.
  • Kauzálny diagram vývoja územia Nitry identifikoval zásadné procesy formujúce mesto: rast priemyslu a zastavaných plôch, suburbanizáciu, tlak na pôdu a prírodné zdroje, ako aj klimatické hrozby. Ukázalo sa, že súčasný vývoj nie je v súlade s princípmi dlhodobej udržateľnosti.
  • Na výzvy v oblasti kvality života a životného prostredia je potrebné reagovať moderným plánovaním, revitalizáciou krajiny, adaptáciou na klimatické zmeny a budovaním odolnej infraštruktúry.

Ďalšie pracovné stretnutie je plánované na november 2025 a jeho cieľom bude tvorba žiaduceho scenára rozvoja Nitry a konkrétnych krokov, ako ho naplniť. Ambíciou je aj pomôcť k rozpracovaniu vízie a konceptu rozvoja mesta Nitra a podieľať sa na tvorbe krajinárskych podkladov pre nový územný plán mesta Nitra. Dobrými predpokladmi pre splnenie týchto cieľov sú aktívna spolupráca odborníkov a samosprávy, zapojenie iných zainteresovaných skupín, ako aj inšpirácia modernými plánovacími a rozhodovacími prístupmi z iných krajín EÚ v rámci projektu PLUS Change.

(red)
foto: Peter Mederly

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie