
To, čo sa práve predkladá, je v podstate to, čo bolo navrhnuté na brífingu zo začiatku januára.
Financial Times (FT) cez víkend informovali, že „spojenec Putina presadzuje dohodu o reštarte Nord Stream 2 s podporou USA“ v súvislosti s údajným úsilím jeho dlhoročného blízkeho priateľa Matthiasa Warniga. Podstatou je, že prípadné americké vlastníctvo Nord Streamu by mohlo viesť k obnoveniu vývozu ruského plynu do Nemecka prostredníctvom jediného nepoškodeného plynovodu tohto megaprojektu ako súčasť veľkej dohody. Prvýkrát sa to objavilo koncom novembra v súvislosti s návrhom amerického investora Stephena P. Lyncha.
Tentoraz to údajne podporuje Warnig prostredníctvom iného konzorcia pod vedením USA z Lynchu. V každom prípade skutočnosť, že je to späť v správach, ukazuje, ako vážne sa stalo rodiace sa rusko-americké „nové uvoľnenie napätia“, odkedy začali rozhovory pred niekoľkými týždňami v Rijáde. Logika je tiež správna, keďže nemecký líder EÚ potrebuje menej nákladný plyn, aby odvrátil potenciálnu recesiu, ktorá by mohla blok zvrhnúť a urobiť z neho oveľa menej dôležitý trh pre americký export bez ohľadu na colné napätie týchto dvoch krajín.
Trump bol rozhodne proti Nord Streamu počas svojho prvého funkčného obdobia pod zámienkou, že by to mohlo urobiť Nemecko závislým od Ruska a potom zvýšiť šance, že títo dvaja budú sami riadiť strednú a východnú Európu (CEE), aby vytlačili americký vplyv. Realita je však taká, že len chcel, aby americký LNG prepadol obrovský európsky trh s plynom z Ruska ako súčasť hry o ekonomickú moc. Tieto záujmy zostávajú, ale vzhľadom na nové globálne okolnosti sa môžu presadzovať iným spôsobom.
„Šoková terapia“, do ktorej bola Európa donútená zaviesť USA po „odpojení“ od ruského plynovodu, ktorý stále zostáva nedokončený kvôli zvýšenému nákupu drahšieho ruského LNG z nutnosti kvôli absencii iných dodávateľov, mala obrovské dôsledky. Reálna ekonomika utrpela v dôsledku náhleho nárastu cien vo všeobecnosti, keď namiesto toho mohlo dôjsť k postupnému prechodu, ako predpokladal Trump, keby zostal pri moci a zabránil špeciálnej operácii.
Dlhodobým záujmom USA by preto lepšie poslúžilo kompromisom v jeho amerických plánoch na LNG, keď by sa umožnilo obnovenie dodávky ruského plynovodu do Nemecka cez nepoškodený plynovod Nord Stream pod dohľadom USA po získaní vlastníctva. Podobne by EÚ pod vedením Nemecka robila kompromisy vo svojich takzvaných „hodnotách“ súhlasom s týmto pragmatickým usporiadaním, zatiaľ čo ruský kompromis by spočíval v strate vlastníctva výmenou za urýchlené uvoľnenie sankcií.
To, čo sa práve predkladá, je v podstate to, čo bolo navrhnuté na brífingu začiatkom januára o tom, ako „diplomacia v oblasti kreatívnej energie môže položiť základ pre veľkú rusko-americkú dohodu“. Týka sa to najmä toho, že USA schvaľujú čiastočné obnovenie dovozu ruských plynovodov zo strany EÚ; vrátenie niektorých zabavených aktív Ruska ako kompenzáciu za to, že USA získali kontrolu nad Nord Streamom; a USA zrušili niektoré sankcie, ako napríklad sankcie SWIFT, za uľahčenie obnovenia obchodu s energiou medzi Ruskom a EÚ.
Iste, je možné, že nič z toho sa neuskutoční, aspoň pokiaľ ide o Nord Stream. Stále existujú niektoré premenné, ktoré by mohli tento scenár vykompenzovať, v neposlednom rade by mohla byť Trumpova neochota dočasne postúpiť časť ukradnutých podielov na európskom trhu s plynom v USA späť Rusku alebo cieľ nového nemeckého vodcu „dosiahnuť nezávislosť“ od USA. Najnovšia správa však naznačuje, že je predčasné vylúčiť čiastočné oživenie Nord Streamu a môže sa to stať skôr ako neskôr.
Andrew Korybko
