
Fínka Henna Virkunnen chce byť po potvrdení nominácie do vedenia eurokomisie pripravená vyrúbiť vysoké pokuty každému, kto bude porušovať európske nariadenia o ochrane pred dezinformáciami a škodlivým obsahom. Bude viesť spory aj s Elonom Muskom, ktorý v nich bude po amerických voľbách vystupovať ako člen prezidentskej administratívy.
Henna Virkkunen by sa mala stať novou výkonnou podpredsedníčkou Európskej eurokomisie pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu. Na utorkovom (12. novembra) vypočutí v europarlamente čelila otázkam ovplyvneným výsledkom amerických volieb.
Dnes je už jasné, že Elon Musk, vlastník sociálnej siete X (bývalý Twitter) by sa mal stať novým ministrom pre efektivitu vo vládnutí. Eurokomisárka Virkkunen sa nedala zatiahnuť do politických debát, no dala najavo, že v sporoch o vysoké pokuty hodlá pokračovať.
Grilovanie o Muskovi
Európska komisia v predchádzajúcom mandáte začala uplatňovať svoj nový Akt o digitálnych službách (DSA) aj Akt o digitálnych trhoch (DMA). V rámci tých vyšetruje, či sociálne siete dostatočne chránia používateľov pred dezinformáciami a iným škodlivým obsahom, alebo či netvoria neférový monopol.
Ide o jedinečnú legislatívu v tom, že obsahuje hrozbu vysokých pokút. Prehra v spore s eurokomisiou môže technologickú firmu vyjsť až na niekoľko percent z jej celosvetového ročného obratu.
Zdá sa, že DSA sa bude vymáhať ťažšie po zvolení Donalda Trumpa za 47. prezidenta USA. Virkunnen na vypočúvaní čelila najmenej piatim otázkam o Muskovi, ktorý po voľbách získa kreslo v novej prezidentskej administratíve.
„Každý, kto pôsobí alebo v podniká v EÚ, musí rešpektovať naše pravidlá a právne predpisy. Budem plne presadzovať dodržiavanie pravidiel DMA a DSA a využijem všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii,“ povedala budúca eurokomisárka.
Dodala, že sloboda prejavu neznamená, že „môžeme povedať čokoľvek a môžeme napríklad na internete šíriť nenávistné prejavy, dezinformácie alebo narúšať súkromie ľudí“.
Fínska politička nezašla do podrobností, ale potvrdila, že právo EÚ v prípade nedodržania európskych pravidiel ráta s pokutami. Musk bol známy s tým, že sa nebál hádať s eurokomisármi ani verejne, na svojej sociálnej sieti. Výbušné výmeny mal s eurokomisárom Thierrym Bretonom aj Věrou Jourovou.
Príprava na 6G
K skratkám DSA a DMA by sa mohla pridať aj tretia. Eurokomisia na čele s Fínkou Virkunnen totiž sľubuje nový Akt o digitálnych sieťach (DNA), ktorý by ml doplniť chýbajúce miesta. Podľa delegovanej eurokomisárky ide o príležitosť „znížiť byrokraciu a urobiť z Európy atraktívne miesto pre investície“ a pripraviť sa na 6G.
Virkunnen povedala, že európske telekomunikačné a frekvenčné trhy sú „veľmi roztrieštené“ a investície zaostávajú.
„Takže je veľmi dôležité, aby sme mali taký právny rámec, ktorý podporí investície v tejto oblasti, aby uľahčiť podnikanie, zvýšiť konkurencieschopnosť Európy a, samozrejme, aj v prospech našich spotrebiteľov a občanov,“ povedala.
Cieľom DNA, ktorá bude podľa jej slov predložená v roku 2025, je urýchliť zavádzanie sietí s veľmi vysokou kapacitou v EÚ. Problémom pri 5G sieťach je podľa Virkkunen bezpečnosť, keďže odporúčania Európskej komisie v tomto smere neboli záväzné.
Eurokomisárka na vypočutí prezradila, že chce, aby členské štáty vyžadovali od mobilných operátorov zníženie rizika ich infraštruktúry. Mali by byť menej závislé na produktoch od vysoko rizikových dodávateľov, ako sú čínske spoločnosti Huawei a ZTE. Tieto pravidlá by mohli prísť v revízii Aktu o kybernetickej bezpečnosti.
Virkkunen pochádza z Fínska, kde implementácia súboru nástrojov 5G zaostáva. Napriek tomu by fínsky výrobca Nokia mohol z takéhoto celoeurópskeho záväzného opatrenia veľmi profitovať.
Aj ona bude znižovať byrokraciu
Virkkunen načrtla možný „Quantum Act“, ktorý opísala ako združovanie výskumníkov a investícií krajín EÚ v oblasti kvantovej technológie. EÚ si v decembri 2023 stanovila cieľ stať sa „kvantovým údolím“ sveta.
Počas vypočutia sa opakovane odvolávala na ohlásený Akt EÚ o rozvoji cloudu a AI. Potvrdila, že EÚ má záujem navýšiť investície do výskumu umelej inteligencie a nalákať do Európy expertov na túto tému.
„Požiadam svoje útvary, aby vymenovali všetky oznamovacie povinnosti pre naše priemyselné odvetvia a malé a stredné podniky a zistili, ako môžu tieto povinnosti znížiť‘, povedala Virkkunen. V tom teda môže nájsť aj spoločnú reč s Elonom Muskom, ktorý by sa v administratíve Donalda Trumpa mal venovať práve tejto téme.
