Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nová výstava v Dome MS v Liptovskom Mikuláši

Dom MS v Liptovskom Mikuláši sa už viac rokov venuje aj výstavnej činnosti. Má na to všetky predpoklady vo svojich priestoroch. Má pomerne rozsiahlu výstavnú sálu, kde môžu vystavovať umelci svoje diela. V minulosti uprednostňovali domácich amatérskych, ale aj profesionálnych umelcov. Uskutočnili sa tu tematické výstavy k rôznym udalostiam a osobnostiam. Tohto roku sa pracovníci Domu MS rozhodli, že […]
Menej ako 1 min. min.

Dom MS v Liptovskom Mikuláši sa už viac rokov venuje aj výstavnej činnosti. Má na to všetky predpoklady vo svojich priestoroch. Má pomerne rozsiahlu výstavnú sálu, kde môžu vystavovať umelci svoje diela. V minulosti uprednostňovali domácich amatérskych, ale aj profesionálnych umelcov. Uskutočnili sa tu tematické výstavy k rôznym udalostiam a osobnostiam. Tohto roku sa pracovníci Domu MS rozhodli, že svoje priestory poskytnú aj umelcom z iných regiónov. Od slov nebýva ďaleko k činom. A tak sa 7. mája 2025 uskutočnila vernisáž výstavy výtvarníka, básnika a publicistu Miroslava Bartoša z blízkeho regiónu z Turca.

Miroslav Bartoš sa narodil 18.9.1949 v Ružomberku. Básnik, výtvarník, esejista, múzejník, pedagóg, študoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej v Spišskej Novej Vsi a absolvoval štúdium na FF Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Pracoval ako redaktor vo Východoslovenskom vydavateľstve v Košiciach, bol vedúcim výtvarných zbierok Literárno-múzejného oddelenia Matice slovenskej v Martine a potom dlhé roky pôsobil ako stredoškolský profesor na Strednej pedagogickej škole v Turčianskych Tepliciach, kde žije a pracuje. Externe pracuje v tunajšej Galérii Mikuláša Galandu. Publikuje v regionálnej tlači i v literárnych časopisoch. Je členom umeleckých spolkov, svoju výtvarnú tvorbu vystavoval na individuálnych i kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí. Je členom Spolku slovenských spisovateľov, vydal deväť básnických kníh a dve knihy lyrických próz a esejí.

Veľká sála v Dome MS sa zaplnila takmer do posledného miestečka. Podujatie moderoval matičiar, básnik a výtvarník Štefan Packa. Na úvod však všetkých prítomných, ako aj vzácnych hostí, privítal riaditeľ Domu MS a zároveň podpredseda MS Marek Nemec, ktorý okrem iného povedal: „Som rád, že dvere nášho kultúrneho stánku sa otvorili aj pre výtvarníka, ktorý aj keď je rodák z Liptova žije, pôsobí a tvorí v Turci a ktorý možno svojou tvorbou obohatí naše poznanie a náš pohľad na výtvarné umenie. Veď Liptov a Turiec nie sú od seba až tak veľmi vzdialené a majú k sebe určite blízko ako mentalitou ľudí, tak aj umením, ktoré by nemalo rozdeľovať, ale naopak zbližovať naše srdcia.“  V programe vystúpili matičiarky Jela Hendlová Kvetoslava Staroňová a vo svojich vstupoch priblížili Miroslava Bartoša ako výtvarníka. Štefan Packa vyspovedal výtvarníka, ktorý zaujímavo rozprával o svojej tvorbe. Nielen o obrazoch, ale aj o svojej poézii. Padla aj otázka o vzťahu Miroslava Bartoša k Matici slovenskej, v ktorej pár rokov pracoval. Odpovedal nasledovne: „Matica mala a bude mať svoje opodstatnenie. Práve v dnešnej dobe, keď zlievanie národných kultúr do unifikovanej európskej spoločnosti odporuje dejinnej skúsenosti, veď pestrofarebnosť kultúr sa rozvíjala v európskych regiónoch a posilňovala Európu. Každý národ si vytváral po stáročia svoje nástroje poznávania i formovanie života. Vzdať sa ich nie je možné ani rozumné! Matica slovenská je strážkyňou a podporovateľkou našej národnej kultúry.“  Potom Miroslav Bartoš so svojou dlhoročnou kolegyňou a priateľkou Slávkou Sudorovou zarecitovali pár veršov z jeho tvorby. Bola prečítaná aj jeho krátka esej o zmysle života. Nakoniec výtvarné dielo Miroslava Bartoša zhodnotil Štefan Packa slovami: „Bartoš krajinu zobrazuje a vníma ju v najrôznejších farebných odtieňoch a náladách meniacich sa s denným svetlom a ročným obdobím. V kresbách a akvarelových kompozíciách obdivujeme rytmus línií i harmóniu, dynamiku prítomnosti, ale i fascinujúce metamorfózy prírody. Bartošove poetické i výtvarné výpovede sú často veľmi osobné. Do niektorých obrazov, ktorých posolstvo chce posilniť, vkladá slovo. Takéto spojenie je príťažlivé pre milovníkov jeho výtvarnej tvorby i pre milovníkov umeleckého slova. Mnohé série kresieb, malieb a obrazobásní potvrdzujú, že nie je dôležité vidieť očami, ale predovšetkým srdcom.“  Pracovníci Domu MS v Liptovskom Mikuláši sa už zamýšľajú nad tým, čo bude po skončení výstavy Bartošových obrazov. V druhej polovici roka 2025 pripravujú novú výstavu z diel výtvarníčky Lívie Ballayovej, ktorá žije a tvorí na južnom Slovensku, ale svoju tvorbu venuje obľúbenej priehrade Liptovská Mara, ktorej päťdesiate výročie od začatia prevádzky si v tomto roku Liptáci pripomínajú a táto výstava si dôstojným spôsobom túto dejinnú udalosť pripomenie.

Peter VRLÍK

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie