Mimo úvodního a závěrečného ceremoniálu zaujali během Olympiády v Paříži zejména dva boxeři, kteří se vydávají za ženy. Vzhledem k tomu, že MOV nepožadoval testy pohlaví, bylo jim povoleno soutěžit a oba tito biologičtí muži – každý ve své dané kategorii – také vyhráli.
Přitom již dříve byly oběma provedeny testy DNA, které u nich potvrdily chromozomy XY, takže se nemohli účastnit mistrovství světa žen, které proběhlo asi rok před Olympiádou.
Na tato zjištění však MOV nereflektoval s tím, že je důležité, co udávají jejich osobní doklady a ne testy provedené organizací, kterou již MOV neuznává.
Drtivá většina mainstreamových médií stála velmi pevně za již dříve testy potvrzenými muži a prezentovala je jako ženy. Velkým miláčkem médií se pak stal zejména Alžířan Imane Khelif.
Tento miláček všech progresivistů si však zřejmě jen tak nezaboxuje, pokud se tedy nerozhodne soutěžit v mužské kategorii (kde by zcela jistě nevyhrál).
Boxerská federace World Boxing, která je uznávána MOV, oznámila povinné genderové testy. „Zavedení testů je součástí nové politiky týkající se pohlaví, věku a hmotnosti, která má zajistit bezpečnost všech účastníků a vytvořit rovné podmínky pro muže a ženy,“ uvádí se ve zveřejněném prohlášení.
Pro Imane Khelifa, který byl na hrách v Paříži v roce 2024 středem vášnivé debaty o genderové rovnosti, to už má konkrétní důsledky. World Boxing oznámil, že Alžířan nebude moci soutěžit na Eindhoven Box Cupu (5.–10. června).
Prohlášení uvádí:
„Vzhledem k plánům na zavedení této politiky a specifickým okolnostem některých boxerek, které se zúčastnily olympijských her v Paříži v roce 2024, World Boxing napsala Alžírské boxerské federaci, aby ji informovala, že Imane Khelif se nebude moci zúčastnit Eindhoven Box Cupu ani žádných jiných akcí World Boxing v ženské kategorii, dokud nepodstoupí genderový screeningový test.“
Debata o Khelifovi a Lin Yu-tingovi z Tchaj-wanu vyvolala na pařížské olympiádě obrovský rozruch. Oba boxeři byli vyloučeni z mistrovství světa v roce 2023 po nespecifikovaných genderových testech (u obou vyšlo, že mají chromozomy XY) asociací IBA, kterou již MOV neuznává.
Podle IBA oba nesplňovali požadovaná kritéria účasti a měli „konkurenční výhody ve srovnání s ostatními účastnicemi.“
MOV to označil za „svévolné rozhodnutí bez řádného procesu“ a povolil Khelifovi a Linovi účast v Paříži. Jedním z důvodů bylo, že pohlaví uvedené v cestovním pase je rozhodující pro přijetí do soutěží v mnoha sportech. Oba získali zlato.
World Boxing, který byl v únoru uznán výkonnou radou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) za partnera, nyní stanovuje konkrétnější pravidla.
„Tato nová pravidla pro účast byla vyvinuta s výslovným cílem chránit sportovce v bojových sportech, zejména s ohledem na fyzická rizika spojená s olympijským boxem,“ napsala asociace ve svém prohlášení.
V souladu s tím budou v budoucnu všichni sportovci starší 18 let, kteří se účastní akce pořádané World Boxing, muset podstoupit genetický test PCR, který určí jejich pohlaví při narození a způsobilost k soutěžení.
Test lze provést pomocí nosního nebo ústního stěru, slin nebo krve.
Po pozastavení činnosti IBA byl MOV zodpovědný za organizaci boxerských turnajů v roce 2024 v Paříži a o tři roky dříve v Tokiu.
World Boxing by pak měl v roce 2028 převzít vedení na Olympiádě v Los Angeles. Odcházející šéf MOV Thomas Bach v Paříži zdůraznil, že chtějí box v olympijském programu zachovat, ale pouze se spolehlivým partnerem.
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
