Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Obézních dětí je stále více a rodiče to ignorují, varují lékaři. Cukrovkou dnes trpí i školáci

Nadváha a obezita se mezi dětmi v Česku vyskytují dlouhodobě. Podle expertů však problém výrazně „nabobtnal“ během covidové pandemie. ČTĚTE TAKÉ: Česko, země obézních dětí. Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert „Z naší praxe nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše naopak. Dětí s obezitou neustále přibývá a my stále častěji […]
Menej ako 1 min. min.

Nadváha a obezita se mezi dětmi v Česku vyskytují dlouhodobě. Podle expertů však problém výrazně „nabobtnal“ během covidové pandemie.

ČTĚTE TAKÉ: Česko, země obézních dětí. Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert

„Z naší praxe nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše naopak. Dětí s obezitou neustále přibývá a my stále častěji bojujeme s tím, jak to vysvětlit jejich rodičům, kteří na ně mají největší vliv,“ říká organizátorka odborné konference Kateřina Bednaříková, pediatrička a primářka Dětské léčebny Křetín, která se na léčbu obezity specializuje.

Problém s váhou má skoro třetina dětí

Podle ní představuje nejčerstvější data studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021. Podle ní má problémy s váhou asi 26 procent dětí, obézních jich je 16 procent. Lékařům nezbývá než neustále varovat rodiče před možnými riziky, která jsou s obezitou spojená.

„Pokud má dítě ve 12 letech nadváhu 30 kilogramů, reálně se vystavuje riziku vysokého krevního tlaku, nezdravé hladiny cholesterolu nebo diabetu druhého typu. A bohužel není výjimkou, že už náctiletí na tyto choroby užívají léky. Při takové zátěži trpí také klouby a celkové držení těla, které se stále ještě vyvíjí,“ vypočítává Bednaříková.

„Se zvýšenou tělesnou hmotností přicházejí potíže, které mají dlouhodobý a závažný dopad na zdravotní stav pacienta, hlavně v případě, kdy se nadváha neřeší. Mezi ty nejrizikovější spadá rozvoj diabetu druhého typu nebo kardiovaskulární onemocnění,“ potvrdil v tiskové zprávě ke Světovému dni obezity, který připadá na 4. březen, přednosta Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Haluzík.

Lékaři se setkávají i s obézními batolaty, většina dětí si obezitu přenese i do dospělosti. „Obezita může přivodit také hormonální poruchy nebo psychické potíže,“ doplnila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Ilona Hülleová.

Místo poslouchání výtek změní lékaře

Většina rodičů je však podle Bednaříkové vůči těmto varováním hluchá, už proto, že mají často také problémy s váhou. A než by poslouchali výtky, raději změní lékaře.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Velikonoce černý kašel nezpomalily, děti ho nosí ze školy dál. Lékaři chystají očkovací mapu

„Při dvouleté frekvenci preventivních prohlídek tak často promeškáme okno, kdy lze nadváhu ještě poměrně snadno zvrátit. A u prohlídky kolem 15. roku pak dítě přijde v takovém stavu, že je kandidátem na bariatrickou operaci (takzvané „podvázání“ žaludku), protože rodina jednoduše není schopna zavést účinná režimová opatření,“ vysvětlila lékařka.

Důvod zmíněného nárůstu nadváhy a obezity u dětí spatřuje v nedostatku pohybu a vysoce energetické stravě. „Příjem jednoduše převyšuje výdej. Dnes už prakticky vymizelo to, že by děti chodily ‚ven‘ a hýbaly se přirozeně. Všechno se děje ve sportovních klubech nebo kroužcích, které také nejsou všude dostupné,“ pokračovala Bednaříková.

Pomoci mohou ozdravné pobyty

Jednou z možností, jak pomyslnou ručičku vah vychýlit na správnou stranu, může být ozdravný pobyt v léčebně. Ten malým klientům pomůže ve správném nastavení zdravějšího režimu. „Dětem ukážeme, jak by se měly stravovat, tedy pravidelně a vícekrát denně, a také jim představíme základy zdravé výživy. Léčebna předvede i možnosti pohybu. Ukážeme dětem, že to není jen o monotónním cvičení nebo chození na procházky, ale že si mohou pohyb zpříjemnit například hledáním kešek nebo jízdou na koloběžce,“ pokračuje lékařka.

V léčebnách se kromě toho snaží používat moderní technologie, respektive aplikace, které monitorují pohyb a spálené kalorie. Ty děti podle ní motivují k hubnutí a pomáhají udržet nastavený režim.

V léčebně se podle Bednaříkové dětem obvykle podaří za měsíc zhubnout přibližně o pět až sedm kilogramů. Především se ale nastartuje metabolismus a dítě může v hubnutí pokračovat i doma.

ČTĚTE TAKÉ: Radek vážil při narození 900 gramů. I přes nalomené zdraví dělá pokroky, vůz však dosluhuje

Tam je ovšem podle lékařky klíčová podpora rodičů a spolupráce praktického lékaře, který sleduje pokroky. Proto také léčebna poskytuje po skončení pobytů rodičům i dětem pravidelné konzultace, aby se na dobré cestě udrželi. Lékaři doporučují pobyty pravidelně opakovat.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie