
Po tom, čo ruské nálety na jar 2024 zničili energetickú infraštruktúru Charkova, sa obnova dodávok elektrickej energie stala národnou prioritou Ukrajiny a kľúčovou oblasťou medzinárodnej pomoci.
Na jar 2024 uskutočnila ruská armáda sériu leteckých útokov na Charkov, ktoré viedli k takmer úplnému zničeniu energetickej infraštruktúry mesta a okolitého regiónu. Bez tepla a elektriny ostali celé obytné štvrte, nemocnice, podniky a dôležité objekty. V súčasnosti sú Charkov a jeho oblasť zásobované elektrinou z iných ukrajinských regiónov.
Oprava a rekonfigurácia energetickej infraštruktúry regiónu sa stala nielen jednou z národných priorít, ale aj významnou oblasťou medzinárodnej pomoci. Krajiny Európskej únie na krízu zareagovali poskytnutím financií a zariadení, aby pomohli obnoviť energetickú kapacitu mesta.
Fond na podporu energetiky Ukrajiny
V roku 2022 bol vytvorený Fond na podporu energetiky Ukrajiny. Stalo sa tak z iniciatívy Európskej komisie a Sekretariátu Energetického spoločenstva so sídlom vo Viedni. Jeho cieľom je mobilizovať finančné zdroje a materiálnu pomoc na naliehavú obnovu energetickej infraštruktúry na Ukrajine.
Fond je financovaný z darov krajín EÚ, medzinárodných finančných inštitúcií a súkromného sektora. Od roku 2024 poskytli pomoc Ukrajine prostredníctvom fondu Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Švédsko, Dánsko, Holandsko a ďalšie krajiny EÚ.
Mnohé z nich využívajú fond na realizáciu programov na podporu charkovského energetického systému a jeho pracovníkov.
Napríklad v apríli 2024 Nemecko poslalo mobilné výťahové plošiny pre opravárov, ktorí obnovujú energetickú infraštruktúru v Charkovskej oblasti.
Ktoré krajiny EÚ pomáhajú Charkovu s energetickou infraštruktúrou?
Nemecko zostáva hlavným dodávateľom energetických zariadení na Ukrajinu. Od začiatku roka 2024 poslalo viac ako 160 zásielok humanitárnej pomoci pre energetický sektor v objeme približne dvetisíc ton. Zásielky zahŕňali transformátory, generátory, elektrické káble a ďalšie zariadenia dôležité pre obnovu energetických sietí.
Ukrajina tiež podpísala dohodu s nemeckou bankou KfW o financovaní modernizácie ukrajinského energetického sektora. Nemecko poslalo do Charkova 48 solárnych panelov, ktoré boli nainštalované v obciach najviac zasiahnutých ruskou okupáciou a zimnými útokmi na ukrajinskú energetickú sieť v roku 2023.
Nemecko je v súčasnosti jedným z hlavných prispievateľov Fondu na podporu energetiky Ukrajiny, do ktorého poskytlo 225 miliónov eur.
Francúzsko pomáha na Ukrajine rozvíjať decentralizovanú energetickú infraštruktúru a do fondu na podporu jej energetiky venovalo už 5,7 milióna eur. Okrem toho poskytlo Ukrajine 243 ton energetických zariadení vrátane 140 generátorov elektrickej energie, osvetľovacích zariadení, automatických vypínačov a konvektorov.
„Ukrajina a Francúzsko neustále posilňujú vzájomnú spoluprácu v energetickom sektore. Francúzsko nás významne podporuje a spoločne vidíme perspektívy do budúcnosti, najmä v rozvoji partnerstiev v oblasti atómovej energie,“ povedal ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.
V júni 2024 Francúzsko odovzdalo 13 generátorov, ktoré zabezpečujú energetické rezervy pre charkovské kotolne. Primátor mesta Ihor Terechov vtedy uviedol, že táto pomoc je nevyhnutná pre prípravu mesta na zimu.
Poľsko bolo od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie jedným z najdôležitejších partnerov Ukrajiny v oblasti energetiky. Od mája 2022 do apríla 2023 na Ukrajinu transportovalo 12 nákladných zásielok v objeme 174 ton zariadení vrátane generátorov, transformátorov, izolátorov a systémov núdzového napájania.
Poľská charitatívna organizácia Fundacja Współpracy Polsko Ukraińskiej „U-Work“ v roku 2023 zaslala do jednej z charkovských nemocníc výkonný generátor, ktorý „pomohol nemocniciam fungovať nepretržite počas výpadkov elektrickej energie“.
Okrem toho bolo Poľsko jednou z krajín, ktoré po ruských úderoch na ukrajinskú energetickú sústavu v auguste 2024 Ukrajine urýchlene dodali elektrickú energiu na kompenzáciu nedostatku v jej energetickej infraštruktúre.
Litva tiež Ukrajinu aktívne podporuje. V júli 2024 poskytla 170 zásielok energetických zariadení s hmotnosťou viac ako 3 000 ton vrátane autotransformátorov, záložných elektrární a solárnych panelov.
Tento materiál umožní decentralizáciu dodávok energie v regiónoch postihnutých ruskými útokmi. Litovská vláda tiež poskytla Ukrajine 5 miliónov eur na výstavbu solárnych panelov.
„Zariadenia poskytnuté litovskými spoločnosťami pomáhajú pracovníkom v sektore energií obnovovať energetickú infraštruktúru poškodenú ruskými útokmi a vrátiť svetlo a teplo do domovov tisícov Ukrajincov,“ vyhlásil minister energetiky Herman Haluščenko.
Česko zameralo svoju pomoc Ukrajine na dodávku kogeneračných jednotiek, ktoré vyrábajú teplo a elektrinu súčasne. Okrem toho poslalo Ukrajine 20 miliónov korún na nákup nafty pre generátory, ktoré boli zaslané do Charkovskej a Dnepropetrovskej oblasti.
„Česko bude podporovať Ukrajinu v jej odpore voči ruskej agresii, a to najmä v oblasti energetiky,“ uviedol eurokomisár Jozef Síkela, ktorý bol predtým českým ministrom priemyslu a obchodu.
Decentralizácia ukrajinského energetického systému: kľúč k udržateľnosti
Ukrajinské ministerstvo energetiky uprednostňuje rozvoj decentralizovaného energetického systému, ktorý umožní komunitám, priemyselným odvetviam a podnikom vytvoriť a udržiavať si dodatočné prevádzkové kapacity.
Decentralizácia má posilniť energetickú bezpečnosť Ukrajiny, ktorá utrpela značné škody v dôsledku vojny s Ruskom, uviedol námestník ukrajinského ministra energetiky Mykola Kolisnyk počas okrúhleho stola s názvom „Decentralizovaná výroba elektriny na Ukrajine“.
Podujatie, zamerané na získavanie investícií na obnovu ukrajinského energetického systému, organizovala mimovládna organizácia Razom We Stand. Zúčastnili sa ho aj poprední odborníci z Berlin Economics, Low Carbon Ukraine a ďalších analytických organizácií.
Podľa Kolisnyka je rozvoj decentralizovaného energetického systému jedným z kľúčových smerov energetickej stratégie Ukrajiny. Ministerstvo energetiky načrtlo jej hlavné zložky:
- Inteligentné siete a distribuovaná výroba energie z obnoviteľných zdrojov.
- Manévrovanie výroby, ktoré umožňuje vyrovnávať tlak na energetický systém, najmä využívanie vodnej energie a nových technológií v atómovom sektore.
- Výroba plynu ako dočasné riešenie, ktoré do roku 2050 zabezpečí stabilitu energetického systému po strate výrobnej kapacity v dôsledku vojny.
Ministerstvo energetiky sa prioritne zameriava na rozvoj finančných investícií, ktoré umožnia obciam, miestnym orgánom a komunálnym podnikom vytvoriť dodatočné kapacity na výrobu elektrickej energie pre potreby ich miest.
Vďaka podpore Európskej únie, dodávkam kritických zariadení a rozvoju nových energetických riešení sa Charkovu podarilo nielen obnoviť dodávky elektriny, ale aj zlepšiť udržateľnosť systému v reakcii na výzvy spôsobené ruskou agresiou.
„Európske spoločenstvo naďalej preukazuje svoju solidaritu a podporu Charkovskej oblasti a poskytuje [regiónu] potrebné vybavenie na zabezpečenie stabilných dodávok energie,“ uviedlo tlačové oddelenie Charkovskej miestnej vojenskej správy pre Gwara Media.
V budúcnosti sa decentralizácia stane kľúčom k tomu, aby sa energetická infraštruktúra Ukrajiny stala udržateľnou a odolnejšou, pričom spolupráca s európskymi susedmi v oblasti dodávok elektrickej energie pomôže stabilizovať energetickú sieť v regiónoch, ktoré to najviac potrebujú.
Projekt spolufinancujú vlády Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.
Projekt je podporovaný Ministerstvom zahraničných vecí Kórejskej republiky.
