
Nová európsky Vízia pre poľnohospodárstvo a potraviny. neprichádza so žiadnou revolúciou európskeho poľnohospodárstva. Oproti stratégii Z farmy na stôl je to výrazne vágnejší a menej konkrétny dokument. Z jej textu je jasné, že Komisia chce stavať na tom, čo už je, akurát v zjednodušenej podobe.
Keď Európska komisia pred piatimi rokmi predstavila stratégiu Z farmy na stôl, kľúčovú stratégiu pre ďalšie smerovanie poľnohospodárstva a potravinárstva v EÚ, po prvom prečítaní bolo jasné, čo sú jej hlavné ciele.
Naprieč celým dokumentom sa ako kľúčová agenda vinula ekologickú udržateľnosť – v poľnohospodárskej výrobe, potravinárstve, obchode aj konzumácii potravín.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Christophe Hansen teraz (19. februára) predstavil novú Víziu pre poľnohospodárstvo a potraviny, ktorá je úplne iná a po čase opäť výrazne mení prístup EÚ k európskemu agropotravinárstvu.
Hoci Hansen neodpovedal priamo na novinársku otázku, či je koncept Z farmy na stôl definitívne mŕtvy, z obsahu vízie je jasné, že zelené ambície sú minulosťou.
Z vízie aj sprievodnej komunikácie Komisie je vidieť, že jej hlavnou prioritou tentokrát bude zjednodušenie poľnohospodárskych politík, čo má zatraktívniť prácu v sektore, ktorý sa postupne v celej Európe vyľudňuje.
Vízia neprichádza so žiadnou revolúciou európskeho poľnohospodárstva. Oproti stratégii Z farmy na stôl je to výrazne vágnejší a menej konkrétny dokument. Z jej textu je jasné, že Komisia chce stavať na tom, čo už je, akurát v zjednodušenej podobe. Podľa Hansena je to zámer.
„Nechceme poľnohospodársku politiku teraz postaviť na hlavu. Náš problém je, že každých sedem rokov meníme pravidlá, čím dostávame do stresu národné inštitúcie aj farmárov,“ vysvetli.
Vízia obsahuje štyri hlavné priority, ktoré sú ale veľmi všeobecné. Na základe vyjadrení eurokomisára Hansena a reakcií ľudí zo sektora vyberáme X návrhov, ktoré sú najzaujímavejšie a bude sa podľa nás o nich najviac hovoriť.
Štyri hlavné ciele stratégie:
- Budovanie atraktívneho sektora, ktorý zabezpečuje primeranú životnú úroveň a využíva nové možnosti príjmu,
- Konkurencieschopné a odolné odvetvie voči globálnym výzvam,
- Zabezpečenie budúcnosti agropotravinárskeho sektora, ktorý funguje ruka v ruke s prírodou,
- Oceňovanie potravín a podpora spravodlivých životných a pracovných podmienok na živom vidieku
Prvá spravodlivosť
Slov fér (spravodlivý) sa v texte spomína vyše tridsaťkrát. Čo tým Komisia myslí?
Na prvom mieste spravodlivé rozdelenie agrodotácií. V budúcnosti by mali ísť hlavne k tým, ktorí ju najviac potrebujú a ktorí za verejné prostriedky doručia aj potravinovú produkciu a verejné služby.
Jedným z hlavných cieľov súčasnej eurokomisie smerom k reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky je prekopať súčasný spôsob vyplácania agrodotácií. Od dotácií za hektáre pôdy chce prejsť k cielenejšej podpore.
„Tento prístup by mal zvážiť aj uprednostnenie výroby poľnohospodárskych produktov, ktoré sú nevyhnutné pre strategickú autonómiu a odolnosť EÚ,“ píše sa vo vízii.
Hansen hovorí, že treba podporiť hlavne začínajúce, malé a rodinné farmy. Súčasný stav, kedy 80 percent dotačnej podpory končí na účtoch pätiny najväčších fariem, označil ako „neférový“. „Keď máte 5000 hektárov, nepotrebujete nevyhnutne toľko peňazí ako keď ich máte päť. Do úvahy treba brať aj také veci ako sú úspory z rozsahu. Nebude to ľahká diskusia,“ vyhlásil eurokomisár.
Vízia explicitne hovorí o degresivite a stropovaní dotácií. To sa uplatňuje už dnes a zjednodušene to znamená, že dotačná podpora by sa mala zmenšovať s veľkosťou fariem a pri tých najväčších by sa mala stopnúť úplne.
Druhá spravodlivosť
Európska komisia chce posilniť poľnohospodárov vo vzťahu k tým, ktorí kupujú ich produkciu ale hlavne k obchodným reťazcom.
Ide o reakciu na sťažnosti farmárov, že rozdelenie príjmov za potraviny nie je v potravinovom reťazci rovnomerné, slovami Komisie je „neférové“.
Exekutíva EÚ preto chce zmenou smernice o nekalých obchodných praktikách tieto vzťahy narovnať, čo má viesť k vyšším príjmom fariem za ich produkciu. Vízia sľubuje, že do nej pridá pravidlo, podľa ktorého spracovatelia alebo obchodníci nebudú môcť nútiť farmárov predávať svoju výrobu za ceny nižšie ako výrobné náklady.
Postavenie poľnohospodárov podľa Hansena tiež posilní, keď sa budú zlučovať do družstiev a odbytových organizácií, k čomu ich chce motivovať dotáciami.
Najspornejšia ale bude avizovaná snaha Komisie vniesť viac svetla do cenotvorby pri potravinách. Má vzniknúť nové Stredisko poľnohospodársko-potravinového reťazca, ktoré bude mapovať a informovať, kto v potravinovom reťazci na výslednej cene potravín najviac zarába.
Tretia spravodlivosť
Férovejšia k poľnohospodárom má byť aj obchodná politika. Opäť ide o reakciu na neutíchajúce farmárske protesty voči obchodným dohodám s tretími krajinami. Rozbuškou bola hlavne dohoda s juhoamerickým blokom Mercosur.
Ten sa vo vízii spomína iba raz pri zmienke o špeciálnej jednomiliardovej finančnej rezerve, ktorá vznikne pre pomoc farmárom, ktorých najviac ohrozia dovozy agroprodukcie z Južnej Ameriky.
Vo všeobecnosti Komisia sľubuje sprísniť kontroly dovezených potravín a zaviesť pravidlo, podľa ktorého by sa zakázal dovoz potravín so zvyškami nebezpečných pesticídov, ktoré majú európski farmári zakázané používať.
Napriek tlaku zo sektora sa Komisia ale nezaviazala, že zakáže vývoz najrizikovejších pesticídov, vrátane tých, ktoré sú v EÚ zakázané. V dokumente iba píše, že sa tou „možnosťou bude zaoberať“.
Žiadny cieľ pre pesticídy
Zaujímavé je, že okrem obchodu sa vízia prakticky vôbec nevenuje pesticídom v domácom agrosektore. Zníženie ich používania o polovicu bolo jedným z hlavných cieľov stratégie Z farmy na stôl. Zároveň to bol najväčší symbol nespokojnosti farmárov s touto stratégiou, čo bol aj dôvod, prečo návrh smernice o trvalo udržateľnom používaní pesticídov nakoniec Komisia sama zmietla zo stola.
Okno príležitosti pre dohodu na povinnom obmedzovaní používania chemických postrekov proti škodcom sa tak na dlhšiu dobu zrejme uzatvorilo. Vízia totiž neobsahuje v tomto smere žiadny cieľ.
Agrokomisár Hansen na tlačovej konferencii hovoril, že namiesto príkazov treba farmárom uľahčiť cestu k alternatívnej ochrane. Obmedziť chémiu im má pomôcť podpora precízneho poľnohospodárstva a naštartovanie trhu s biologickou ochranou.
Viac cukru, menej biča
Tento prístup chce Komisia zaviesť nielen pri pesticídoch, ale pri všetkých zelených politikách v poľnohospodárstve. Namiesto rôznych ekologických požiadaviek, ktorými je dnes podmienené čerpanie agrodotácií a sankcií za ich nedodržiavanie, chce poľnohospodárov k udržateľným poľnohospodárskym postupom motivovať novými peniazmi.
Pre farmy by sa tým otvorila cesta k novým príjmom a zároveň by im odpadla veľká časť byrokracie, ktorej dnes pri čerpaní európskych podpôr čelia. „Komisia preorientuje budúcu Spoločnú poľnohospodársku politiku od požiadaviek k stimulom,“ konštatuje vízia.
EÚ si to už testuje v súčasnom dotačnom období v podobe takzvaných ekoschém. Zapojenie do ekoschém je pre farmárov dobrovoľné a ide o špeciálnu platbu za postupy, ktoré majú pomôcť v prvom rade prírode nie ich príjmom. V prípade Slovenska je to rozdeľovanie veľkých monokultúrnych polí biopásmi.
Hansen povedal, že výsledky ekoschém sa v rôznych štátoch EÚ zatiaľ rôznia, no z jeho slov sa dá usúdiť, že Komisia v nich vidí budúcnosť. Agrokomisár chce stavať hlavne na tých ekoschémach, ktoré sú úspešné. Nedávna štúdia európskych ochranárskych združení za také považuje práve slovenské biopásy.
Menej byrokracie
Európska komisia nedávno predstavila kompas konkurencieschopnosti, ktorý má z európskeho hospodárstva odstrániť nadmerné regulačné zaťaženie.
Zjednodušenie pravidiel a administratívy sa má týkať aj farmárov. Komisia sebakriticky uznáva, že nemôže farmárom detailne nariaďovať každý jeden postup na poli alebo pri zvieratách.
Keď vlani nahnevaní farmári naštartovali traktory proti európskej byrokracii, Komisia pomerne rýchlo zareagovala dočasným zrušením niektorých požiadaviek na čerpanie priamych platieb, napríklad povinné úhorovanie alebo striedanie plodín.
V tomto trende chce pokračovať. V druhom štvrťroku predstaví očakávaný balíček zjednodušení pre poľnohospodársku politiku, aby sa farmári vedeli dostať k eurodotáciám čo najjednoduchšie.
