„Naskakuje vám při představě nečekaných výdajů husí kůže? Věříme, že vám můžeme pomoci. Máte u nás předschválenou půjčku, takže pokud budete potřebovat peníze navíc, máte je dostupné na pár kliků,“ zní jeden z adresných e-mailů mBank, který dostávají klienti v předvánočním čase.
DÁLE ČTĚTE: Česká města obchází strach. Lidé se v řadě z nich bojí ven, starostové prosí o pomoc vládu
Nejedná se přitom o výjimku. Nabídky půjček prezentuje před vánočními svátky hned několik bankovních domů. Podobné reklamní zprávy přicházejí pravidelně i klientům České spořitelny nebo Raiffeisenbank. Některé se ale neomezují jen na komunikaci přes internet. Banky lákají své klienty k zadlužení i prostřednictvím telefonátů.
Předvánoční půjčky přitom patří mezi jedny z nejrizikovějších. Podle průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos si letos hodlá půjčit dvě procenta dotázaných. „Více než polovina z nich kvůli tomu, že nechtějí čekat a šetřit, třetinu pak k půjčce přesvědčila sleva a pětina nemá dostatek úspor,“ uvádí výsledky průzkumu.
A proč jsou dluhy nebezpečnou strategií? Průzkum hovoří o tom, že necelá polovina Čechů s půjčkou má obavy o splacení úvěrů. Téměř třetina splácí s problémy a dvanáct procent chce řešit splácení půjčky dalším úvěrem.
Spotřebitelská organizace dTest upozorňuje, že podobné reklamní nabídky mají svá pravidla. „Základní podmínkou je, že podnikatelé získali předchozí souhlas spotřebitelů s takovým způsobem oslovení, popřípadě oslovují spotřebitele s nabídkou podobného zboží nebo služeb, které u nich spotřebitelé již dříve zakoupili,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí právního oddělení dTest Jan Šůra.
Banky se během roku často zaštiťují snahou o zvyšování finanční gramotnosti svých klientů, před Vánoci ale toto jejich předsevzetí občas uvadá. „Pokud oslovení splňuje veškeré podmínky, pak se můžeme pozastavit snad jen nad morálními aspekty cíleného nabízení úvěrů před vánočními svátky,“ dodává Šůra.
Expert: Když už si musíte půjčit, tak dobře vybírejte
Některé zájemce o půjčky ale varování nepřesvědčí. Odborníci doporučují, aby tito lidé dodrželi několik zásadních rad. „Úvěr by si měli brát lidé spíše na věci trvalejší hodnoty, u nichž je životnost delší než doba splácení. Dále je nutné zvážit, zda spotřebitelé budou schopni úvěr splácet i při nahodilých nečekaných událostech, například delší pracovní neschopnosti či ztrátě zaměstnání,“ řekl dále Šůra, podle kterého lze tyto nepříjemnosti řešit pojistkou.
Zájemci o úvěr by si také měli porovnat nabídky od různých společností. „A třeba je konzultovat s právníkem. Po výběru instituce, od níž budou spotřebitelé úvěr čerpat, by si spotřebitelé měli vyhradit dostatek času k prostudování veškerých smluvních podmínek,“ dodává Šůra.
Ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička upozorňuje, že půjčka před svátky může způsobit dlouhodobé problémy. „Pokud je potřeba si půjčku vzít, tak velmi s rozmyslem. Rozhodně se nezadlužujte bezhlavě. Radost z dárku může být krátkodobá a problémy dlouhodobé. Je potřeba se podívat na podmínky a zvážit svou a rodinnou situaci,“ řekl již dříve pro CNN Prima NEWS Vodička.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Otce českého punku ze Tří sester drsně zavraždili opilí mladíci. Hlavu mu zašlapali do země
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.