Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Odkrývame históriu mesta: Veľká noc v Svätom Kríži nad Hronom

Veľkonočné sviatky a ich oslavovanie siaha do pohanských dôb. Slovania, ako aj Germáni, tak oslavovali prebudenie prírody po zimnom spánku a obnovenie života.  V tom čase Židia oslavovali svoje oslobodenie z egyptského zajatia. Na tieto slávnosti sa snažila nadviazať aj novo kresťanská cirkev oslavou z mŕtvychvstania Krista. Až cirkevný snem v roku 325 n. l. […]
Menej ako 1 min. min.

Veľkonočné sviatky a ich oslavovanie siaha do pohanských dôb. Slovania, ako aj Germáni, tak oslavovali prebudenie prírody po zimnom spánku a obnovenie života. 

V tom čase Židia oslavovali svoje oslobodenie z egyptského zajatia. Na tieto slávnosti sa snažila nadviazať aj novo kresťanská cirkev oslavou z mŕtvychvstania Krista. Až cirkevný snem v roku 325 n. l. ustálil termín konania veľkonočných sviatkov, a to v čase prvej nedele po prvom jarnom splne mesiaca. Preto každý rok to pripadne na nový dátum v období od 21. marca do 25. apríla. Veľkej noci predchádza svätý týždeň, ktorý sa začína Kvetnou nedeľou, potom Zeleným štvrtkom a Veľkým piatkom. Po nich nasleduje Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok bol odjakživa ľudovým sviatkom, ku ktorému patrí šibačka a oblievačka. Sú to prastaré pohanské zvyky, ktoré cirkev zakazovala, no s podivuhodnou odolnosťou sa zachovali až do súčasnosti. Voda a šibanie malo prebudiť prírodu a vyhnať nečisté sily z tela a z príbytku. Bola to doména mužov, zvyk, že popoludní sa tejto činnosti zhosťovali ženy, už dávnejšie zanikol. Škoda, lebo niektorým mužom by bolo tiež treba vyhnať z tela nečisté a zlé myšlienky a činy. 

V našom meste sa tradície zachovávali pomerne dlho, aj keď nie tak dôsledne ako v okolitých obciach. Na Veľký piatok, ešte nad ránom, sa dievky išli umyť do potoka, aby boli celý rok pekné a česali si vlásky pod vŕbou, aby ich mali husté a zdravé. V tento deň sa štepili stromky a z konárikov sa zapletali korbáče. V sobotu sa rozväzovali zvony a vyháňalo sa „ zlé“ z domu. No a v pondelok už bola šibačka a polievačka, chlapci za šibačku dostávali maľované vajíčka a peniažky. Tým veľkým chlapcom dávali do klopy dievky kvietok na znak jari.

Mgr. Peter Mosný, archeológ

 

 

 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »