Již ve čtvrtek má dojít na půdě europarlamentu k hlasování, které by mělo potvrdit zkorumpovanou šéfku EK na druhé funkční období nebo ji naopak odmítnout. Vše je zatím nejisté, neboť plnou podporu vyslovila pouze její lidovecká frakce a většina z frakcí socialistů a liberálů.
I když by měly hlasy tří frakcí, které jí vyslovily podporu, stačit, tak v praxi nemá žádnou záruku, že pro ni skutečně všichni budou hlasovat. Toto hlasování je totiž tajné, takže se počítá s tím, že se může kdokoli vzepřít a hlasovat proti.
To hrozí dokonce i v její vlastní lidovecké frakci, kde před několika měsíci téměř polovina europoslanců požadovala, aby VDL se svými skandály odstoupila.
Další frakce ji většinou znovu volit odmítají a VDL se nyní spoléhá na Meloniovou, která již dříve požadovala pro Itálii zajímavé posty ve vedení EU.
Ve frakci ECR mají Bratři Itálie, což je strana Meloniové, nejen stálé, ale dokonce dlouhodobě i vedoucí postavení, nicméně většině ve frakci působících stran zkorumpovaná šéfka EK vadí.
Jedinou stranou frakce, která se vymyká, je ODS, s jejíž podporou údajně může VDL zcela jistě počítat. Nicméně jejich tři hlasy možná nepostačí, VDL tak nyní „zpracovává“ Meloniovou, aby se přidali i její europoslanci, jichž je 24.
Italská premiérka Giorgia Meloniová se stále může rozhodnout podpořit šéfku Komise výměnou za vlivné portfolio v příští exekutivě EU, čímž se oddělí od svých spojenců, kteří se ostře postavili proti snaze Ursuly von der Leyenové o znovuzvolení.
Do čtvrtečního přelomového hlasování ve Štrasburku zbývají už jen dny, ale Meloniová uvedla, že se rozhodne až po úterní schůzce s Ursulou von der Leyenovou.
„Bude se konat schůzka mezi ECR a Ursulou von der Leyenovou (o jejím programu) a v závislosti na tom, co řekne, budeme diskutovat s ostatními delegacemi a rozhodneme, co dělat,“ řekla Meloniová před několika dny na okraj washingtonského summitu NATO.
Nicméně dala jasně najevo, že jejím primárním cílem nejsou zájmy ECR – skupiny, která v posledních pěti letech soustavně kritizovala práci Ursuly von der Leyenové, a která byla během legislativy pravidelně odsouvána na vedlejší kolej středolevou koalicí – ale spíše zájmy Říma.
„Je mým jediným cílem jakožto premiérky Itálie přivézt domů co nejlepší výsledek. Role Itálie v Evropě musí být uznána,“ řekla Meloniová.
Tento „nejlepší možný výsledek“ v očích Meloniové v ideálním případě znamená, že bude mít místopředsednický post v Evropské komisi spojený s vlivným portfoliem (jako jsou vnitřní věci nebo vnitřní trhy), které by bylo svěřeno římskému kandidátovi, současnému ministru pro evropské záležitosti Raffaelu Fittovi.
Jednání o příštím kolegiu komisařů však budou zahájena až poté, co Evropský parlament potvrdí nejvyšší posty, včetně předsedy Komise. To znamená, že von der Leyenová může Meloniové slíbit dobrý výsledek pouze výměnou za jejích 24 hlasů ve Štrasburku, ale neexistuje způsob, jak by mohla zaručit, že dohodu později schválí i ostatních 26 členských států.
Jakákoli taková dohoda by navíc rozdělila i samotnou ECR, protože mnoho spojenců Meloniové ve skupině již oznámilo, že se staví proti znovuzvolení Ursuly von der Leyenové. Tři strany, včetně polské PiS a rumunské AUR – druhé a třetí největší delegace ECR – stejně jako francouzští europoslanci, kteří dříve patřili k Reconquête, v pátek uvedli, že jejich 27 europoslanců bude ve čtvrtek hlasovat proti Ursule von der Leyenové.
Na druhou stranu víme, že kromě možné podpory Meloniové může Ursula von der Leyenová očekávat podporu ODS premiéra Petra Fialy s jejími třemi hlasy.
Zbývajících 24 europoslanců ECR, kteří většinou patří k malým delegacím s jedním nebo dvěma křesly, zatím své záměry nezveřejnilo, ale většina z nich bude pravděpodobně následovat příkladu PiS a AUR a budou hlasovat proti.
„Ale to je v pořádku, protože skupina ECR dá svým delegacím svobodu hlasovat ohledně Ursuly von der Leyenové, jak chtějí,“ řekl ve stejný den spolupředseda bloku Nicola Procaccini.
„Jednotlivé delegace v rámci naší skupiny vždy měly svobodu rozhodování,“ vysvětlil Procaccini. „Před pěti lety delegace Fratelli d’Italia nehlasovala pro Ursulu von der Leyenovou, zatímco polská delegace PiS ano.“
Takzvaná „koalice Ursuly“ z posledních pěti let – tvořená centristickou EPP, sociálně demokratickou S&D a liberální Renew – má teoreticky se svými 401 křesly dostatečný počet na to, aby Ursula von der Leyenová překonala požadovaný práh 361 hlasů.
Protože je však v důsledku tajného hlasování vždy 10-15% míra přeběhlictví, šéfka Komise zoufale hledá další podporovatele mimo svou koalici, aby si upevnila své druhé funkční období.
Po setkání s liberály minulý týden vedla Ursula von der Leyenová také „konstruktivní“ rozhovory se Zelenými. Obě skupiny formálně přislíbily svou podporu pod podmínkou, že Ursula neustoupí z některých stěžejních projektů zahájených v minulém volebním období (včetně Green Dealu a Migračního paktu), a že neuzavře žádnou dohodu s údajně „krajně pravicovou“ ECR.
Jinými slovy, Renew a Zelení určují agendu navzdory tomu, že jsou největšími poraženými voleb do Evropského parlamentu, a zajišťují, aby právě ty politiky, které evropští voliči nejvíce odmítli, zůstaly v platnosti i v příštím volebním období.
Zatímco strukturální spolupráce v Parlamentu mezi EPP Ursuly von der Leyenové a ECR Meloniové nepřichází v úvahu, jak šéfka Komise slíbila levicovým skupinám, stále je otázka, zda tato osobnější dohoda o místě Itálie v Komisi přece jen neprojde.
Nicméně Ursula von der Leyenová nebude potřebovat hlasy ECR, pokud se jí podaří přemluvit Zelené.
Fratelli d’Italia oznámí své rozhodnutí o předsedkyni Komise poté, co se v úterý setká s vedoucími představiteli ECR.
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.