
Krátko po tom, ako Trump ohlásil 25-percentné clá na oceľ a hliník z Európy, predstavila Komisia vlastný odvetný plán. Má dve časti. Ako prvé zaťaží americké tovary od bourbonu po motorky, neskôr má prísť na rad priemysel, textil, spotrebiče aj potraviny.
Európska únia zavádza odvetné clá na americké tovary v hodnote 26 miliárd eur od budúceho mesiaca, oznámila v stredu Európska komisia. Kroky USA označila za neopodstatnené, rušivé a škodlivé. Rozsah protiopatrení má zodpovedať objemu hospodárskeho vplyvu ciel zavedených zo strany USA.
Hoci takto EÚ jasne vracia Spojeným štátom úder, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila, že s USA chcú diskutovať a nájsť lepšie riešenia. Vyjednávaním poverila slovenského eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroša Šefčoviča.
Šefčovič zdôraznil, že clá z USA „nás vedú nesprávnym smerom“ a vysvetlil, že Únia má snahu predísť „obchodnej vojne“. „EÚ je súčasťou riešenia, nie problému,” zdôraznil Šefčovič. „Administratíva USA sa rozhodla pre škodlivý kurz neoprávnených ciel, takže nám nezostáva nič iné, ako reagovať,“ opísal situáciu.
Prvá vlna ciel od prvého apríla
„Naše odvetné opatrenia budú zavedené v dvoch fázach. Prvá začne 1. apríla a úplne v platnosti budú od 13. apríla,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.
Šefčovič spresnil, že EÚ v rámci prvého kroku od 1. apríla automaticky obnoví momentálne pozastavené opatrenia na opätovné vyvažovanie colného zaťaženia z rokov 2018 a 2020, ktoré sa účinne zameriavajú na tovar z USA vyvezený do krajín EÚ v hodnote 4,5 miliardy eur.
Pozastavené clá idú až do výšky 50 percent a vzťahujú sa na škálu produktov, od lodí a bourbonu, cez džínsy až po motorky Harley Davidson. EÚ oznámila, že začne dvojtýždňovú konzultáciu na výber ďalších kategórií produktov, ktoré budú predmetom ciel.
Únia zaťaží „americký životný štýl”
V druhej fáze Komisia podnikne kroky pre prijatie balíka dodatočných protiopatrení vzťahujúcich sa na vývozy z USA do EÚ v hodnote 18 miliárd eur.
Komisia už zverejnila aj predbežný zoznam produktov, ktoré by mohli podliehať možným opatreniam. Má 99 strán a viac ako dvetisíc položiek.
Zahŕňa priemyselné aj poľnohospodárske produkty, ako napríklad kozmetiku, oblečenie, obuv, čerstvé pomaranče, ale aj elektronické cigarety, množstvo mäsových výrobkov, sóju a ďalšie poľnohospodárske produkty.
Nechýbajú však ani žuvačky, či luxusná spodná bielizeň. „Ďalšie položky pôsobia ako útok na americký životný štýl – vrátane outdoorového oblečenia, stanov, dielenského náradia a domácich spotrebičov,” napísal portál Politico.
Tieto opatrenia ešte musia schváliť členské štáty EÚ a do platnosti by mohli vstúpiť v polovici budúceho mesiaca.
„V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov budeme konzultovať s kľúčovými zainteresovanými stranami, aby nám pomohli vytvoriť tento nový balík. Cieľom je vyvážiť zvýšenú obchodnú hodnotu ovplyvnenú americkými tarifami a zároveň minimalizovať vplyv na európske podniky a spotrebiteľov,“ zdôraznil Šefčovič.
Trump argumentuje nespravodlivou politikou EÚ
Zvýšené clá USA na dovoz ocele a hliníka sa vzťahujú na všetky krajiny, nielen Európsku úniu. Nadobudli účinnosť v stredu po tom, ako vypršali predchádzajúce výnimky, bezcolné kvóty a vylúčenia konkrétnych produktov.
Trump oznámil plány na zavedenie 25-percentného cla pre všetky krajiny ešte vo februári. Opatrenie podľa jeho administratívy podporí produkciu ocele a hliníka v USA. Trump v tom čase opätovne kritizoval „veľmi nespravodlivú“ obchodnú politiku EÚ a argumentoval nepravdivým tvrdením, že obchodný deficit USA s EÚ dosahuje 350 miliárd dolárov (335 miliárd eur).
Portál Politico tiež upozornil, že USA stredajším krokom neskončilo. „ Dnešné clá môžu byť len úvodnou salvou v oveľa hlbšej obchodnej odvete. O tri týždne, 2. apríla, Trump predstaví návrhy na širšie recipročné clá,” uvádza.
Analytici a priemyselné skupiny tvrdia, že clá by výrazne obmedzili prístup európskych exportérov na americký trh a mohli by viesť k presmerovaniu obrovského množstva čínskeho tovaru do EÚ, čo by ohrozilo už aj tak chorľavý priemysel bloku.
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy vo februárovom vyhlásení upozornila, že Slovensko môže byť suverénne najviac zasiahnutou krajinou z EÚ pred ČR a Maďarskom.
Ak by sa obchodné vojny prehĺbili, do konca roka 2029 by mohol slovenský export klesnúť o 4,4 miliardy eur. „Veľkú ranu dostanú aj subdodávatelia pre nemecký priemysel. Ak Nemecko stratí podiel na americkom trhu, menej bude dopytovať aj slovenské súčiastky, plasty či elektroniku,” uviedol Andrej Lasz, generálny sekretár APZD.
Šefčovič už skôr naznačil, že Brusel je pripravený diskutovať „o čomkoľvek“ – vrátane zvýšenia nákupov americkej energie, zbraní a agropotravinárskych produktov – aby sa vyhol Trumpovým hroziacim clám.
