Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ohňostroj medzi prírodnými hnojivami. Škodcovia a choroby zostávajú ďaleko

15.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Hnojivo na paradajky pripravíte zo zvyškov banánových šupiek po občerstvení, žihľavy vyplienenej zo záhrady alebo dokonca z prebytočnej cibule či cesnaku. Ak sú vám vyššie uvedené metódy už dokonale známe, ale stále hľadáte nové spôsoby, ako dodať paradajkám živiny, máme pre vás odpoveď. Dve z potrebných ingrediencií […]
Menej ako 1 min. min.

15.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Hnojivo na paradajky pripravíte zo zvyškov banánových šupiek po občerstvení, žihľavy vyplienenej zo záhrady alebo dokonca z prebytočnej cibule či cesnaku. Ak sú vám vyššie uvedené metódy už dokonale známe, ale stále hľadáte nové spôsoby, ako dodať paradajkám živiny, máme pre vás odpoveď. Dve z potrebných ingrediencií nájdete vo svojej kuchyni, zatiaľ čo pre ďalšiu sa oplatí zájsť do záhradkárskeho obchodu. Za nízke náklady si môžete pripraviť až tri prírodné výživy, vďaka ktorým budú vaše paradajky rásť ako z vody.

Na posilnenie paradajok stojí za to používať prírodné prípravky.
Foto: shutterstock/New Africa

Môže sa čadičová múčka používať pod paradajky?

Ekologické a netoxické prípravky pre ľudí a zvieratá ocenia najmä záhradkári, ktorí chcú eliminovať väčšinu chemických prostriedkov pri pestovaní rastlín. Tento prístup je obzvlášť dôležitý pre milovníkov paradajok, ktorí sa pokúšajú o pestovanie efektných a šťavnatých červených plodov. Spojencom v prírodnej starostlivosti o sadenice a prosperujúce kríky je čadičová múčka. Táto zložka je bohatá až na 40 rôznych prvkov, vďaka ktorým sú výhonky paradajok pevnejšie a odolnejšie voči útokom škodcov a chorôb.

Čadičová múčka by sa mala použiť ešte pred výsadbou paradajok do zeme. Dokonale obohatí najmä piesočnaté a ťažké pôdy. Skúsení záhradkári odporúčajú primiešať odporúčanú dávku prípravku do vrchnej vrstvy pôdy. Prípadne sa môže posypať aj na korene mladých rastlín. Použitie čadičovej múčky ako štartovacieho hnojiva zabezpečí paradajkám lepší štart. Má veľmi pomalú rýchlosť rozpúšťania, a preto sa jeho minerálne látky uvoľňujú priamo do pôdy v priebehu niekoľkých týždňov.

Čadičovú múčku použite ešte pred výsadbou paradajok.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Aký je prínos postreku paradajok mliekom?

Pohár studeného mlieka umožňuje expresne sa vyrovnať s neustále sa opakujúcim smädom. Porcia plnotučného mliečneho výrobku sa hodí aj pri pestovaní rastlín, najmä paradajok. Stačí zmiešať jeden liter mlieka s piatimi litrami vody. Záhradkári zdôrazňujú, že aplikácia produktu v záhrade ochráni statné druhy pred hubovými a vírusovými chorobami, a to najmä pred múčnatkou a plesňou zemiakov. Jemná vrstva mlieka nanesená na listy a chrániaca výhonky vytvára neviditeľnú ochrannú bariéru, cez ktorú nebezpečné patogény nepreniknú.

Odborníci zdôrazňujú, že najlepšie výsledky dosiahnete len vtedy, ak budete aplikovať mliečny postrek od samého začiatku plodiny. Snaha zachrániť napadnuté rastliny prinesie len málo. Postrek mliekom je dôležitý najmä v júni a júli. Vtedy sú paradajky obzvlášť náchylné na choroby. Treba však pamätať na to, aby ste domáci prostriedok neaplikovali počas horúceho dňa. Vysoké teploty a kvapky mlieka na rastlinách rýchlo spália listy. Prípravok bude najlepšie pôsobiť za slnečných rán a bezoblačných večerov, pričom sa aplikuje približne každých 7-10 dní.

Postrek z mlieka aplikujte od samého začiatku plodiny.
Foto: pixabay/Couleur

Ako urobiť postrek z mlieka a kvasníc na paradajky?

Čerstvé droždie je nepostrádateľným produktom v kuchyni každého fanúšika domáceho pečenia. Pri vôni kysnutého cesta s ovocím a štrúdle sa vám zbiehajú slinky. Ukazuje sa, že tento druh droždia sa dá úspešne použiť aj pri pestovaní v domácej záhrade. V jednej kocke nájdete skutočnú vitamínovú bombu, ktorej dominujú predovšetkým vitamíny skupiny B, ako aj množstvo aminokyselín, sacharidov a železa.

Skúsení záhradkári často používajú patent na prípravu postreku z mlieka a kvasníc na paradajky. Ako pripraviť hnojivo na báze mlieka a kvasníc? Na začiatku treba zhromaždiť potrebné produkty. Zoznam by mal obsahovať – približne 100 g kockového droždia, 500 ml plnotučného mlieka a 10 litrov vody. Po dôkladnom premiešaní zložiek vznikne výživný prípravok. Ak chcete zvýšiť jeho účinok, pridajte ešte jednu plnú polievkovú lyžicu sivého mydla. Obohatením postreku o saponát bude odvar lepšie držať na rastline.

Mlieko a kvasnice vytvoria duo, ktoré podporí dozrievanie paradajok.
Foto: shutterstock/Fascinadora

Ako použiť prírodný postrek na paradajky?

Výroba ani používanie domácej zmesi paradajok si nevyžaduje dlhoročné skúsenosti s pestovaním záhradných rastlín. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, oplatí sa počúvať rady dlhoročných záhradkárov. Keď sa pustíte do postrekovania paradajok mliekom a kvasnicami, nezabudnite krovité rastliny hojne postriekať zhora aj zdola. Odborníci upozorňujú aj na frekvenciu postrekovania. Najlepšie je nezabudnúť na to raz týždenne a pokračovať v ňom počas celého obdobia rastu paradajok. Ak si prípravok pripravíte v nadbytku, môžete ho použiť aj na jahody. Týmto spôsobom ich ochránite pred plesňou sivou, plesňou zemiakovou alebo múčnatkou.

Prírodný postrek na paradajky najlepšie aplikujte každých 7-10 dní.
Foto: shutterstock/Bambig Gross

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Paradajka, nepraskaj! Prečo sa to deje? Všetko kvôli jednej chybe, ktorú neustále robíme

Vidíte takéto zmeny na listoch paradajok? Konajte rýchlo, ide o nebezpečné ochorenie

The post Ohňostroj medzi prírodnými hnojivami. Škodcovia a choroby zostávajú ďaleko appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie