Německé vládní statistiky tvrdí, že každý 3. mladý Němec má migrační pozadí. Tato informace se nedávno objevila v mnoha médiích, ale zdaleka nevypovídá o realitě. Ve skutečnosti je to mnohem horší.
Za „Němce s migračním pozadím“ je totiž považován jen ten, jehož alespoň jeden rodič se nenarodil v zemi. Jenže to znamená, že miliony Turků nejsou považováni za „Němce s migračním pozadím,“ ale za tzv. „bio Němce.“
Je to proto, že většina těchto rodin přišla v 60. – 70. letech. Děti, které se tam v té době tureckým párům narodily, ještě měly migrační pozadí, ale jejich děti, kterým je dnes nejčastěji mezi 20 – 35 lety, stejně jako jejich vnoučata, již nejsou považovány za Němce s migračním pozadím.
V 80. letech pak do země zamířilo i mnoho Arabů, také jejich potomci ve 3. generaci již nejsou považováni za Němce s migračním pozadím.
Pokud to tedy shrneme, v nejmladší generaci je nejspíš situace taková, že je to dnes zhruba 50:50 v poměru skuteční Němci a potomci Arabů, Turků, Afghánců či Afričanů.
Není divu, že se nám za západními hranicemi rýsuje chalífát se vším všudy – a to dokonce včetně atrakcí pro turisty ve stylu výletu na Blízký východ.
V průvodci, který je určen nevědomým americkým turistům, jaksi chybí, že ony oslavované multikulturní čtvrti jsou charakteristické výrazně vyšší kriminalitou a právě v nich najdeme ony známé „zóny bez nožů.“
Také je zajímavé, že turisté nejsou varováni před možným multikulturním obohacením všeho druhu, ale s tím se možná počítá. Ostatně, tohoto výletu se zpravidla účastní jedinci, kteří si podobné obohacení přejí také v USA…
Cestovní ruch v Německu vzkvétá i díky pokračujícímu šíření islámu:
Skutečným turistickým zážitkem pro rekreanty z USA je 10denní výlet do devíti nejkrásnějších mešit budoucího chalífátu Germanistán, včetně prozkoumání multikulturně obohacených oblastí a pestrých týdenních trhů, kde lze zblízka zažít klidné soužití kultur.
Cílovou skupinou této inovativní nabídky je akademičtější, kulturně zainteresované publikum, nejlépe ze severovýchodu USA – Evropou ovlivněných států Nové Anglie – kde lze najít dostatek dobroserů nadšených pro migraci.
Ti jsou nadšeni, když mohou absolvovat bezpečné, ale fascinující alternativy cestování na Blízký východ.
V Německu se můžete setkat také s jazykem, lidmi a orientální atmosférou, ale (zatím) bez nebezpečí bombových a výbušných útoků. Útoky nožem musí být zahrnuty do cen, ale nemají žádné kulturní pozadí, protože – jak nám říkají média – v Německu vždy existovaly.
Blízký východ začíná v Kolíně nad Rýnem
Mírumilovnější svět začíná dialogem mezi kulturami. Proto okružní jízda zavede zvědavé Američany do světa nejkrásnějších mešit v Německu, kde kouzlo Orientu rozkvétá v bezpečném německém objetí Evropy, daleko od všech válek.
Úzké uličky jsou naplněny vůní čerstvě upečených placek, turecké a arabské neonové nápisy (dokonce i během ramadánu) se třpytí v soumraku, z lákavých halal restaurací se line zvuk orientální hudby.
To vše čeká na návštěvníky v Německu, zemi, která vítá kulturní rozmanitost s otevřenou náručí.
Turecké, syrské, perské, arabské a afghánské paralelní společnosti vítají každého s vřelou pohostinností. Rádi se s vámi podělí o živou kulturu a vyzvou lidi, aby prostřednictvím setkání bořili předsudky.
Od multikulturních čtvrtí Kolína nad Rýnem až po kosmopolitní rozmanitost Berlína, každý zažívá islámskou architekturu, barevné trhy a hřejivé okamžiky, které se konečně šíří v německých městech.
Cesta probíhá pohodlně v luxusním autobuse, přenocování v prvotřídních hotelech a po cestě objevíte Německo jako bránu do Orientu.
Níže je uveden itinerář:
Den 1: Příjezd do Kolína nad Rýnem, multikulturního srdce Rýna
Kolín nad Rýnem je kosmopolitní metropolí, jejíž čtvrti v tureckém a arabském stylu, jako je Ehrenfeld a Mülheim, tvoří živou mozaiku kultur, která se vyznačuje atmosférou Levanty a vřelou pohostinností.
Zde vás turecké a syrské rodiny vítají se zářivými úsměvy. Turecké pekárny vyzařují vůni simit, čajovny a obchody s vodními dýmkami vás zvou na vodní dýmky a arabské obchody rozzáří noc – kousek Istanbulu na Rýnu, kde pohostinnost rozpouští předsudky.
Mešita: Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem (DİTİB)
Pojmenována po turecké náboženské autoritě Diyanet, která od 20. století formuje náboženský život turecké komunity v Německu.
Mešita v Kolíně nad Rýnem, která stojí za vidění, se vyznačuje působivou skleněnou kopulí a filigránovými minarety, které kombinují moderní islámskou architekturu s evropskými prvky.
V současné době jde o největší evropskou mešitu.
Mešita: Mešita Yunus Emre
Je pojmenována po Yunus Emre, tureckém básníkovi a mystikovi ze 13. století, který je v Anatolii uctíván pro svou poezii lásky a jednoty.
Mešita v Kolíně nad Rýnem-Mülheimu, kterou stojí za to vidět, se vyznačuje příjemnou architekturou s teplými barvami a otevřeným nádvořím, které podporuje komunitu a výměnu.
Program: Dopoledne prohlídka Ústřední mešity v Ehrenfeldu s průvodcem, odpoledne návštěva mešity Yunus Emre v Mülheimu, po níž následuje procházka po pestrém týdenním trhu.
Uvítací večeře v turecké restauraci, kde hostitelé hrdě prezentují svou kulturu. Poté volný čas: Projděte se multikulturními uličkami Ehrenfeldu nebo Mülheimu a užijte si ruch na trzích. Přenocování v Kolíně nad Rýnem.
Den 2: Duisburg – kulturní tavicí kotel v Porúří
Popis města: Duisburg je známý svou kulturní rozmanitostí, která září ve čtvrti Marxloh s živými trhy a pohostinnými komunitami. Orientální vkus a pohostinnost – Marxloh je bazarem Orientu:
„Turecký trh“ láká čerstvou baklavou, turecké a syrské rodiny vás zvou k prozkoumání svých stánků s otevřeným srdcem a vůně kebabu se mísí s arabskou hudbou – komunita, která je hrdá na to, že se s vámi může podělit o svou kulturu a vyjasnit nedorozumění.
Mešita: Mešita Merkez
Je pojmenována podle tureckého slova „Merkez“ („centrum„), což podtrhuje její roli jako srdce komunity. Mešita v Duisburgu, kterou stojí za to vidět, se vyznačuje nádhernou osmanskou architekturou s velkou kopulí a elegantními minarety, která kombinuje tradici a modernost.
Program: Návštěva mešity, prohlídka „Türkenmarktu“ v Marxlohu, setkání s místními zástupci, kteří vám rádi zodpoví vaše dotazy. Poté volný čas: projděte se živými uličkami Marxlohu nebo si dejte čaj v tradiční kavárně. Přenocování v Duisburgu.
Den 3: Essen – multikulturní centrum v Porúří
Popis města: Essen je tavícím kotlem kultur, jehož čtvrti, jako je Katernberg, se vyznačují orientální atmosférou a vřelou pohostinností. V Katernbergu si můžete představit, že jste v Damašku.
Perští obchodníci nabízejí koberce, turecké snack bary voní koftou a arabské rodiny vás vřele přivítají ve svých obchodech, nadšené prezentací své kultury a bořením předsudků.
Mešita: Mešita Sehitlik
Byla pojmenována podle tureckého výrazu „Şehitlik“ (mučedník), který připomíná padlé vojáky a symbolizuje úzké spojení s tureckou historií.
Mešita v Essenu, kterou stojí za to vidět, se vyznačuje elegantní architekturou s harmonickou kopulí a světlem zalitou modlitební místností, která podporuje klid a rozjímání.
Program: Návštěva mešity, prohlídka města po multikulturních čtvrtích. Volný čas: Odpočiňte si v turecké čajovně nebo prozkoumejte orientální trhy v Katernbergu. Přenocování v Essenu.
Den 4: Dortmund – pulzující rozmanitost v Porúří
Multikulturní čtvrti Dortmundu, jako je Nordstadt, jsou živým centrem orientální kultury a vřelých setkání. Nordstadt připomíná tureckou čtvrť v Izmiru: obchody s kebabem a čajovny lemují kdysi německé ulice, afghánské a syrské rodiny vás zvou k prozkoumání svých trhů s vřelou pohostinností a rády objevují jejich kulturu bez výhrad.
Mešita: Mešita Ulu
Její název je odvozen od tureckého výrazu „ulu“ (vznešený), který podtrhuje duchovní význam mešity. Mešita v Dortmundu, která stojí za vidění, se vyznačuje majestátní architekturou s velkou kopulí a zdobenými ornamenty, které odrážejí turecké tradice.
Program: Návštěva mešity, poznávání multikulturního Nordstadtviertelu. Volný čas: procházka orientálními uličkami Nordstadtu nebo návštěva turecké kavárny. Přenocování: Dortmund.
Den 5: Hamburk – multikulturní přístavní město
Hamburské čtvrti, jako je St. Georg, jsou tavicím kotlem kultur, které se vyznačují orientálním šarmem a otevřenou pohostinností.
St. George vyzařuje kouzlo marockého souku: arabské restaurace podávají tagine, perští obchodníci nabízejí své zboží s úsměvem a vůně mátového čaje doprovází vaše kroky – komunita, která vřele vítá vaši zvědavost ohledně jejich kultury.
Mešita: Mešita imáma Alího
Je pojmenována po Imámovi Alím, bratranci a zeti proroka Mohameda, který byl v Arábii v 7. století uctíván jako ústřední postava šíitského islámu. Mešita v Hamburku, která stojí za vidění, se vyznačuje působivou architekturou s modrou kopulí a filigránovými mozaikami, které odrážejí šíitské tradice.
Program: Návštěva mešity, procházka barevným a multikulturním kostelem svatého Jiří, návštěva orientálního trhu v Altoně. Volný čas: prozkoumejte orientální obchody v St. George nebo si vychutnejte mátový čaj v perské kavárně. Přenocování v Hamburku.
Den 6: Berlín – kosmopolitní rozmanitost
Berlín je kosmopolitní metropole, jejíž čtvrti, jako je Kreuzberg, se vyznačují živou orientální kulturou a vřelou pohostinností. Kreuzberg je jako kus Bejrútu: turecké pekárny pečou čerstvé pédo, arabské rodiny vás zvou do svých šíša barů s otevřeným srdcem a syrští obchodníci se s vámi rádi podělí o své příběhy, zatímco uličky zaplní hudba.
Mešita: Mešita Sehitlik
Tato mešita, kterou musíte vidět, pojmenovaná také podle tureckého výrazu pro mučedníky (viz výše), vyniká elegantní osmanskou architekturou s velkou kopulí a rozlehlým nádvořím, které podporuje komunitu a kosmopolitní dialog.
Program: Návštěva mešity, prohlídka multikulturního Kreuzbergu. Poté volný čas: návštěva turecké kavárny nebo prohlídka orientálních trhů v Kreuzbergu.
Přenocování: Berlín.
Den 7: Berlín – Multikulturní centrum
Berlínské čtvrti, jako je Neukölln, jsou magnetem pro kulturní rozmanitost, kde orientální atmosféra a vřelá setkání charakterizují každodenní život.
Neukölln vás zavede na trhy v Marrákeši: zahalené ženy s dětmi se procházejí uličkami, turecké, arabské a pákistánské neonové nápisy se třpytí a ze stovek malých restaurací zní orientální hudba.
Afghánští a syrští hostitelé vás s radostí přivítají, aby vám předvedli svou kulturu a prolomili předsudky.
Mešita: Mešita Ibn Rušda Goetha
Pojmenována po Ibn Rušdovi, islámském učenci z 12. století v Andalusii, a Johannu Wolfgangu von Goethovi, německém básníkovi, kteří se oba proslavili mezikulturní výměnou.
Mešita v Berlíně, kterou stojí za to vidět, se vyznačuje moderní, minimalistickou architekturou a otevřenou orientací, která vítá lidi všech vyznání.
Program: Návštěva mešity, návštěva tureckého trhu na Maybachuferu, mezináboženské fórum. Volný čas: procházka orientálními uličkami Neuköllnu nebo si vychutnejte arabský čaj v místní kavárně. Přenocování v Berlíně.
8. den: Berlín – další kulturní poklady
Multikulturní berlínské čtvrti nabízejí mnohem více příležitostí k poznání orientální kultury a pohostinnosti.
V Kreuzbergu a Neuköllnu se budete procházet uličkami, kde turecké pekárny pečou čerstvé placky, perští obchodníci nabízejí své zboží s úsměvem, libanonští prodávají baklavu a syrské rodiny vás srdečně zvou do svých kaváren, hrdé na to, že sdílejí svou kulturu.
Program: Prozkoumávání multikulturních čtvrtí, návštěva dalšího orientálního trhu nebo rozhovor s místními komunitami. Volný čas: Užijte si ruch Kreuzbergu nebo si odpočiňte v baru s vodní dýmkou v Neuköllnu. Přenocování: Berlín.
9. den: Kolín nad Rýnem – návrat na břeh Rýna
Multikulturní čtvrti Kolína nad Rýnem, jako je Mülheim, opět nabízejí přívětivou atmosféru pro další kulturní objevy.
Mülheim vás přenese do uliček Ankary: turecké čajovny podávají sladké çay, arabští obchodníci nabízejí koření s vřelým úsměvem a perské rodiny rády zodpoví vaše otázky o své kultuře, zatímco vzduch naplní zvuk modliteb.
Mešita: Mešita Fatih
Tato mešita v Kolíně nad Rýnem-Mülheimu, pojmenovaná na počest sultána Mehmeta Fatiha, osmanského dobyvatele z 15. století, který dobyl Konstantinopol a je známý svou podporou kulturní rozmanitosti, vyniká svou tradiční tureckou architekturou s pozoruhodnou kopulí a zdobenou kaligrafií, která vyzařuje duchovní klid.
Program: Návštěva mešity po příjezdu (asi pět a půl hodiny jízdy z Berlína), procházka multikulturním Mülheimem, návštěva týdenního trhu. Volný čas: prozkoumejte orientální obchody v Mülheimu nebo povečeřte v syrské restauraci. Přenocování opět v Kolíně nad Rýnem.
Den 10: Kolín nad Rýnem – Sbohem na Rýně
Multikulturní čtvrti Kolína nad Rýnem vás také zvou k tomu, abyste se na konci výletu ponořili do orientálního kouzla. Užijte si západoasijskou atmosféru a anatolskou pohostinnost.
Poslední procházka Ehrenfeldem vás zavede zpět do uliček Antalye. Vůně kořeněného kebabu, turecká hudba z malých obchůdků a srdečný smích syrských a tureckých hostitelů, kteří oslavují vaše uznání jejich kultuře, oživují Orient.
Program: Rozloučení se snídaní v orientální restauraci, poté transfer na letiště Kolín nad Rýnem/Bonn, zpáteční let.
Důležité informace k výletu: Před vstupem do mešit se zeptejte průvodce na platné předpisy týkající se pokrývky hlavy a/nebo povinnosti zahalovat je.
Ženy se musí zdržet neuctivého odhalujícího oblečení a nesmí jim být dovoleno vstoupit do modlitebních místností mešit.
Vždy prokazujte úctu kosmopolitním hostitelům a vyhýbejte se jakékoli kritice islámu. Pak už nic nestojí v cestě vašemu rozmanitému a multikulturnímu zážitku z cestování!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
