BYD prekvapuje celý svet cenami, za aké dokáže vyrobiť kvalitné elektrické automobily. Možno svet teraz príde na to, aké sú dôvody tohto výsledku. Brazílske úrady zastavili výstavbu továrne na výrobu elektrických vozidiel čínskeho giganta BYD po tom, čo sa ukázalo, že pracovníci na stavbe žili v podmienkach prirovnaných k otroctvu. Viac ako 160 pracovníkov bolo zachránených v severovýchodnom štáte Bahia, pričom stavby vykonávala firma Jinjiang Construction Brazil, píše BBC.
BYD a pracovné podmienky
Vyšetrovanie odhalilo, že pracovníci žili v degradujúcich podmienkach. Bývali v ubytovniach, kde museli spať na posteliach bez matracov, pričom jeden kúpeľňový priestor zdieľalo až 31 ľudí. Takéto podmienky nútili pracovníkov vstávať extrémne skoro, aby boli pripravení na pracovný deň. To všetko sa dialo v továrni technologickej spoločnosti BYD.
Okrem toho im firma zadržala pasy a mzdy, čo podľa brazílskej legislatívy spadá pod definíciu „otroctvu podobných podmienok” a „nútenej práce”. Tento stav zahŕňa praktiky, ako je viazanosť na dlh a práca, ktorá koliduje s právom priznanou dôstojnosťou človeka. Brazílska legislatíva je v tomto neúprosná a automobilka BYD ju podľa zdrojov BBC jednoznačne porušila.
Spoločnosť BYD, ktorá plánovala otvoriť svoju novú továreň na elektrické vozidlá mimo Ázie do marca 2025, rýchlo prerušila spoluprácu s Jinjiang Construction Brazil. BYD vo svojom vyhlásení uviedla, že je odhodlaná dodržiavať brazílske zákony a presťahovala postihnutých pracovníkov do hotelov.
Brazilian officials reportedly found 163 Chinese workers at #BYD‘s new factory site in Bahia, working under conditions described as “akin to slavery,” with “shocking” living standards, prosecutors said Monday. pic.twitter.com/DnbCVpuHCg
— Business Observer (@BizObservation) December 25, 2024
Spoločnosť tiež tvrdí, že vykonala podrobný audit pracovných a životných podmienok subdodávateľov a opakovane vyzývala partnerskú firmu na zlepšenie situácie. Nesúhlasí teda s obvinením a hlavne tým, že vina by mala padnúť práve na jej hlavu. Podrobnosti však ukáže až vyšetrovanie.
98 %
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Kontext a širšie vplyvy
BYD je jedným z najväčších výrobcov elektrických vozidiel na svete, ktorý v poslednom štvrťroku 2023 predal viac elektrických vozidiel ako Tesla. Brazília, ktorá je najväčším zahraničným trhom BYD, hrá kľúčovú úlohu v globálnej expanzii spoločnosti. BYD plánovala investovať 3 miliardy brazílskych realov (484 miliónov dolárov) do novej továrne v tomto regióne. To naznačuje jej rastúce ambície v Latinskej Amerike.
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post’s poll.
Tento incident však vrhá tieň na záväzok spoločnosti k etickým pracovným štandardom a zdôrazňuje problémy, ktoré často sprevádzajú rýchlu expanziu globálnych firiem. Práve pôsobenie v iných krajinách je niekedy problematické. To však súvisí s prechodom na iný pracovný trh.
Prípad BYD prichádza v čase, keď čínski výrobcovia elektrických vozidiel čelia rastúcej kritike zo strany medzinárodných trhov. Vlády USA a EÚ už zaviedli clá na čínske EV a očakáva sa, že nová administratíva Donalda Trumpa zavedie ďalšie.
Hoci BYD dominuje globálnemu trhu s EV, musí čeliť výzvam nielen vo forme regulácií, ale aj dodržiavania medzinárodných pracovných noriem. Môžeme konštatovať, že práve tie ovplyvňujú jej reputáciu a dlhodobú expanziu.
The post Otroci v 21. storočí? Zatvorili fabriku tejto spoločnosti appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.