Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Overenie faktov: Potenciálna rusko-americká spolupráca v Arktíde by nepoškodila záujmy Číny

Týchto päť argumentov úplne zdiskredituje takéto vyvolávanie strachu. Bloomberg minulý týždeň citoval nemenovaných amerických predstaviteľov, ktorí oznámili, že potenciálnu spoluprácu s Ruskom v Arktíde vidia „ako spôsob, ako vraziť klin medzi Moskvu a Peking“. Stalo sa tak po tom, ako minister zahraničných vecí Marco Rubio povedal Breitbartu, že USA chcú zabrániť Rusku stať sa „juniorským […]
Menej ako 1 min. min.

Týchto päť argumentov úplne zdiskredituje takéto vyvolávanie strachu.

Bloomberg minulý týždeň citoval nemenovaných amerických predstaviteľov, ktorí oznámili, že potenciálnu spoluprácu s Ruskom v Arktíde vidia „ako spôsob, ako vraziť klin medzi Moskvu a Peking“. Stalo sa tak po tom, ako minister zahraničných vecí Marco Rubio povedal Breitbartu, že USA chcú zabrániť Rusku stať sa „juniorským partnerom“ Číny. Tento vývoj spôsobil, že niektorí si mysleli, že prípadná rusko-americká spolupráca v Arktíde by poškodila záujmy Číny. Nie je to tak však z nasledujúcich piatich dôvodov:

1. Rusko-čínske strategické partnerstvo je vzájomne prospešné

Rusko a Čína posilnili svoje strategické vzťahy za posledné tri roky práve preto, že to vyhovuje obom ich záujmom. Odvtedy opakovane potvrdili obojstranne výhodný charakter týchto dohôd, naposledy počas cesty tajomníka Ruskej bezpečnostnej rady Sergeja Šojgu do Pekingu. Preto nie je možné medzi nich „vraziť klin“ hrubým šírením strachu, pretože ani jeden z nich neobetuje tento vzťah len na základe toho, čo o ňom hovoria niektorí v USA.

2. Obaja majú tiež zvrchované právo diverzifikovať svojich partnerov

Čína by nemala byť rozrušená rusko-americkým hospodárskym partnerstvom v Arktíde, keď stále udržiava svoje vojenské partnerstvo s Ukrajinou napriek pretrvávajúcemu konfliktu. Výročná správa SIPRI minulú jar ukázala, že 59 % ukrajinského vývozu zbraní smerovalo do Číny v rokoch 2019-2023 a predstavovalo 8,2 % čínskeho dovozu. Čína má suverénne právo na vojenské partnerstvo s Ukrajinou, rovnako ako Rusko má rovnaké právo na ekonomické partnerstvo s USA napriek ich vzájomným partnerstvám.

3. Viac partnerov vedie k väčšej konkurencii a potom k lepším ponukám

Motívom viacnásobného zosúladenia medzi partnermi v súlade s modelom, ktorý India preslávila ako priekopník, je zvýšiť konkurenciu medzi nimi, aby potom získali lepšie ponuky. Táto logika platí v súvislosti s čínskym vojenským združením medzi Ruskom, Ukrajinou a ďalšími rovnako, ako by platila v súvislosti s ekonomickým združením Ruska v Arktíde medzi Čínou, USA a ďalšími. V každom prípade chcú Čína a Rusko len získať čo najlepšie ponuky, čo je rozumné.

4. Je normálne uprednostňovať ekonomické väzby s tými z rovnakého regiónu

USA sú arktický štát, zatiaľ čo Čína nie je, takže by bolo zvláštne, keby Rusko uprednostňovalo ekonomické vzťahy s Čínou v tomto regióne pred USA uprostred rodiacej sa rusko-americkej „novej zmiernenia napätia“. Okrem toho je Čína systémovým rivalom USA, takže vylúčenie ekonomickej spolupráce s USA a konzultovanie takejto spolupráce s Čínou počas tohto citlivého diplomatického momentu by mohlo pokaziť ich rozhovory. Je normálne uprednostňovať ekonomické vzťahy s ľuďmi z rovnakého regiónu a Rusko to nemusí nikomu vysvetľovať.

5. Znížené napätie medzi Ruskom a USA v Arktíde uľahčí obchod medzi Čínou a EÚ

A napokon, ak sa napätie medzi Ruskom a USA v Arktíde nakoniec zníži vďaka sérii vzájomne výhodných ekonomických dohôd v tomto regióne, uľahčí to obchod medzi Čínou a EÚ na tejto obchodnej ceste. Pokračujúce – nieto ešte zhoršujúce sa – napätie by napokon mohlo viesť k tomu, že USA budú vytvárať prekážky námornému tranzitu pod zámienkou zadržania Ruska, ale to bude oveľa menej pravdepodobné, ak dôjde k „novému uvoľneniu napätia“. Čína by preto mala dúfať, že Rusko a USA sa dohodnú na trvalom partnerstve v Arktíde.

Týchto päť argumentov úplne zdiskredituje šírenie strachu o tom, ako by potenciálne rusko-americké partnerstvo v Arktíde poškodilo záujmy Číny. Naopak, v záujme Číny je, aby vyriešila svoje problémy a následne znížila šance, že by ich napätie mohlo vytvárať prekážky námornému tranzitu po tejto obchodnej trase, čo by predstavovalo výzvy pre obchod medzi Čínou a EÚ. Napriek nesporným výhodám, ktoré sú takémuto výsledku vlastné, niektorí môžu stále nesúhlasiť, vrátane čínskych jastrabov.

Andrew Korybko

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »