miesto výkonu práce: mesto Myjava, ubytovňa Trokanova termín nástupu do práce: 1. 10. 2024 rozsah úväzku: 100% druh pracovného pomeru: hlavný pracovný pomer
Pracovné miesto je na dobu určitú počas realizácie projektu – do 31. 8. 2026 (miesto vytvorené v rámci projektu Poskytovanie služieb MOaPS v meste Myjava, kód projektu: 401406DQM9, plný pracovný úväzok)
počet pracovných pozícií: 1
Kvalifikačné predpoklady na pozíciu člena občianskej hliadky sú:
ukončené základné vzdelanie, stredné, prípadne vyššie vzdelanie – výhoda vek: min. 18 rokov
Iné predpoklady:
zdravotná spôsobilosť spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu bezúhonnosť (zamestnanec nesmie byť právoplatne odsúdený za trestný čin podľa 1. hlavy Trestné činy proti životu a zdraviu Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. a akýkoľvek zločin v zmysle Trestného zákona č. 300/2005 Z. z.) Členovia MOaPS sú povinní počas realizácie projektu absolvovať minimálne 2 vzdelávacie aktivity, ktoré si vyberú z uvedeného zoznamu oblastí vzdelávania, pričom jedna vzdelávacia aktivita musí byť zameraná na separovanie odpadov a odpadové hospodárstvo. Minimálny rozsah každej vzdelávacej aktivity je 8 vyučovacích hodín (vyučovacia hodina predstavuje 60 vyučovacích minút bez prestávky).
Výberové kritériá sú:
znalosť slovenského jazyka znalosť jazyka cieľovej skupiny (rómsky jazyk) výhodou znalosť obyvateľov cieľovej skupiny (obyvateľov komunity) akceptácia zo strany komunity – prirodzená autorita v MRK a u ostatných obyvateľov ubytovne trvalý pobyt v mieste pracovného pôsobenia – výhoda
Doplňujúce výberové kritériá sú:
motivácia pre prácu s členmi skupín postihnutých alebo ohrozených sociálnym vylúčením, aktívne zapájanie sa do komunitného života, dobrovoľnícke činnosti, schopnosť pracovať v tíme, schopnosť riešiť problémy komunity v medziach zverených kompetencií komunikačné zručnosti, flexibilita, zodpovednosť, spoľahlivosť osobný záujem priebežne sa vzdelávať v odbornej problematike
Platové podmienky:
Plat zamestnanca bude určený podľa zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v platovej triede 1 (v rozmedzí od 694,50 € do 833,50 €) v závislosti od počtu rokov praxe, za dodržania zákona o minimálnej mzde.
Zoznam požadovaných dokladov:
žiadosť o účasť na výberovom konaní s uvedením telefonického kontaktu (prihláška) profesijný životopis v štruktúrovanej forme so zameraním na pracovné skúsenosti, originál podpísaný uchádzačom úradne overená fotokópia dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní – vysvedčenie preukazujúce ukončenie minimálne povinnej školskej dochádzky čestné vyhlásenie o bezúhonnosti čestné vyhlásenie o zdravotnej spôsobilosti čestné vyhlásenie o spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu iné doklady potvrdzujúce spôsobilosť (certifikáty zo školení, osvedčenie, a podobne)
Poznámka:
Na účel preukázania bezúhonnosti podľa § 3 ods. 6 zákona č. 552/2003 Z. z. je potrebné pred uzavretím pracovného pomeru predložiť údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov podľa § 10 ods. 4 písm. a) zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vybratý uchádzač o zamestnanie je povinný pred uzatvorením pracovného pomeru absolvovať vstupnú lekársku prehliadku na overenie zdravotného stavu z hľadiska vhodnosti budúcej práce, náklady na vstupnú lekársku prehliadku sú hradené zamestnávateľom.
Náplň práce občianskej hliadky:
Ochrana života, zdravia a majetku prostredníctvom informačno-preventívnych aktivít. Ide o poskytovanie asistenčných služieb a podporu informovanosti obyvateľov najmä:
– o ochranu zdravia a zdravotnej prevencie, kontrola dodržiavania poriadku, čistoty a hygieny na uliciach a iných verejných priestranstvách
– monitoring a dohľad nad ochranou verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním a iným protiprávnym konaním v spolupráci s príslušnými subjektmi (napr. monitorovanie rodinných domov a obydlí, evidencia poškodených dopravných značiek, osvetlení a chýbajúcich poklopov, znečisťovanie spoločných priestorov v bytových domoch, vandalizmus, t. z. úmyselné poškodzovanie verejno-prospešných zariadení a pod.)
– zvyšovania informovanosti obyvateľov v oblasti protipožiarnej prevencie a bezpečnosti, vedenia motorového vozidla pod vplyvom omamných látok
– upozorňovanie na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie páchateľa a následne oznamovanie danej skutočnosti (skutok, následky a pod.) príslušnej inštitúcii, ktorá má riešenie danej skutočnosti v kompetencii
– monitorovanie a hlásenie prípadov podozrení z nelegálneho odberu elektrickej energie PZ SR
– ďalšie činnosti súvisiace s ochranou života, zdravia a majetku
Ochrana detí a mládeže pred negatívnymi javmi. Ide o preventívno-informačné činnosti v oblasti zabezpečenia ochrany detí a mládeže pred negatívnymi javmi najmä:
– monitorovaním a zabezpečovaním bezpečnosti detí v rámci cestnej premávky (hlavne počas ich odchodu do školy a zo školy, zabezpečenie bezpečného prechodu školopovinných detí cez cestu, upozorňovanie, informovanie a monitorovanie detí na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, predovšetkým v súvislosti s pohybom na verejnej cestnej komunikácii a prechodom cez cestu, tak aby neohrozovali svoje zdravie a život ako aj bezpečnosť cestnej premávky)
– posilňovania komunikácie medzi rodičmi, dieťaťom a školou
– poskytovanie informácií a vzdelávanie v oblasti prevencie ochrany zdravia a hygieny, prevencie užívania návykových látok a tým aj predchádzaniu vzniku či prehlbovaniu sociálnych patológií
– kontrola pohybu a miesta stretávania sa maloletých detí a mládeže a predchádzanie poškodzovaniu verejného a súkromného majetku
– kontrola pohybu detí, miest stretávania sa a spôsobu trávenia voľného času vo večerných hodinách bez prítomnosti zákonných zástupcov v určenej lokalite (napr. cintorín, športoviská, a iné) a pod.
– poskytovanie komplexných informácii, vzdelávanie a kontrola správania detí v oblasti ochrany zvierat a zabezpečenia welfare zvierat v MRK za účelom vzbudzovania empatie detí voči zvieratám v MRK a zabránenia spustnutiu týchto detí ako aj ich ochrany pred negatívnymi javmi a pred ohrozovaním ich mravnej výchovy, najmä v súvislosti s týraním zvierat, zanedbávaním starostlivosti o zviera, usmrcovaním zvierat bez primeraného dôvodu či organizovaním zápasov zvierat, prevencia a následky porušovania povinností na úseku ochrany zvierat, potreby a práva zvierat, zdravotné riziká, spôsoby pomoci zvieratám, zákonné povinnosti a pod.
– ďalšie činnosti súvisiace s ochranou detí a mládeže pred negatívnymi javmi
Ochrana verejného poriadku a bezpečnosti osôb. Ide o preventívno-informačné činnosti v oblasti ochrany verejného poriadku a bezpečnosti osôb, najmä:
– monitorovania a dohľadu nad poriadkom a bezpečnosťou v obci s osobitým zreteľom na miesta, kde sa sústreďuje väčší počet osôb
– edukácia obyvateľov obce o pravidlách cestnej premávky
– monitorovanie a predchádzanie vzniku konfliktu v rámci MRK, ako aj medzi MRK a väčšinovým obyvateľstvom, poskytovanie pomoci hliadke Policajného zboru SR a obecnej polície a pod.
– monitorovanie, predchádzanie vzniku narušenia verejného poriadku, nahlasovanie prípadov porušovania verejného poriadku (napr. kontrola používania alkoholických nápojov a psychotropných látok na verejnosti, upozorňovanie na nadmerný hluk mimo nočného kľudu, dodržiavanie nočného kľudu od 22.00 hod. do 6.00 hod. ráno, a iné.)
– monitorovanie a hlásenie príslušníkom PZ SR a/alebo obecnej/mestskej polícii pohyb cudzích osôb a motorových vozidiel v obci v neskorých večerných a nočných hodinách a počas víkendov a sviatkov
– poskytovanie základných právnych informácií občanom v oblasti ochrany verejného poriadku v rámci svojej kompetencie a v oblasti viktimizácie
Podpora senzibilizácie verejnosti v oblasti zbližovania komunít a budovania dobrých susedských vzťahov. Ide o preventívno-informačné činnosti za účelom podpory senzibilizácie verejnosti v oblasti zbližovania komunít a budovania dobrých susedských vzťahov v obci prostredníctvom predchádzania vzniku a prehlbovania konfliktov, aktívnu spoluprácu s pomáhajúcimi profesiami, obcou a inými aktérmi pôsobiacimi v lokalite ako aj obyvateľmi obce, aktívnu účasťou a podporou činností v rámci kultúrnych a športových podujatí a ďalších podujatí organizovaných obcou alebo obyvateľmi a pod.
Ochrana životného prostredia a zlepšovanie kvality života v obci. Ide o preventívno-informačné činnosti, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia (tzv. „zelený aspekt“) vykonávané v spolupráci s miestnou samosprávou a reflektujú na aktuálnu situáciu a problémy v obci a/alebo komunite MRK, najmä:
– monitoring a hlásenie podozrení z poškodzovania životného prostredia (napr. nelegálny výrub drevín a stromov, nezákonné umiestnenie odpadu, nezákonné nakladanie s odpadom, nelegálne nakladanie s odpadovými vodami, poškodzovanie ochrany vôd a vodných tokov)
– upozorňovanie a monitorovanie správneho nakladania s odpadom (napr. kontrola zberných nádob, zberných stanovísk)
– upozorňovanie na dôsledky nesprávneho nakladania s odpadom na životné prostredie a zdravie obyvateľov MRK
– podporovať obyvateľov v recyklácii odpadu a oboznamovať s jej významom (názorné príklady o jednotlivých triedených zložkách komunálnych odpadov, ktoré sú povinne triedenými zložkami komunálnych odpadov (papier, plasty, sklo, kovy a viacvrstvové kombinovane materiály na báze lepenky – tzv. tetrapacky) s ukážkami konkrétnych druhov odpadov, ktoré patria pod jednotlivé triedené zložky, a s potrebou príkladov odpadov, ktoré nepatria do zberných nádob určených na triedené zložky komunálnych odpadov)
– osveta a edukácia obyvateľov MRK zameraná na dôležitosť ukladania a triedenia odpadov do zberných nádob určených na tento účel, ukladania veľkoobjemových odpadov a drobných stavebných odpadov do na to určených zberných nádob, súvisiaca s problematikou odpadov s obsahom nebezpečných látok – použité farby, batérie a akumulátory, použité elektrické a elektronické zariadenia a pod. – nevyhnutnosť ukladať tieto nebezpečne komunálne odpady do špeciálnych nádob s upozornením na negatívne vplyvy týchto nebezpečných odpadov na zdravie a životne prostredie, kvalitu vôd a ovzdušia v prípade, že sú uložené alebo vyhodené do okolitého prostredia
– informovať o zbere zálohovaných fliaš v zmysle zákona č. 302/2019 Z. z. aj o zálohovaní PET fliaš a plechoviek
– monitorovanie vytvárania nelegálnych skládok a zabezpečenie ich nahlasovanie príslušným orgánom
– spolupracovať pri zabezpečovaní odstraňovania nelegálnych skládok s oprávneným a zodpovedným subjektom
Dátum a miesto podania žiadosti na pracovnú pozíciu
Prihlášku a potrebné doklady je potrebné doručiť do 25. 9. 2024 do 17.00 hod. na adresu Mesto Myjava, M.R. Štefánika 560/4, 907 01 Myjava v zalepenej obálke s označením NEOTVÁRAŤ – Výberové konanie MOaPS. Kontaktná osoba je Ing. Ingrid Vaňová, tel.: 034/6907 222, e-mail: ingrid.vanova@myjava.sk
Informácia pre uchádzačov
Kontaktovať budeme len kandidátov, ktorí spĺňajú požadované kritéria a odpovieme iba tým uchádzačom, ktorých sa rozhodneme pozvať na pohovor. Mesto Myjava si vyhradzuje oprávnenie pozvať na osobný pohovor len vybraných uchádzačov. Vybraní uchádzači budú na výberové konanie pozvaní telefonicky
Ing. Ľubomír Halabrín
primátor mesta Myjava
