I když se v měřítku přesahujícím hranice dostala písnička do povědomí široké nejen německé, ale i světové veřejnosti teprve nedávno, v Německu se zpívá přinejmenším od loňského roku.
Už tehdy byly podávány první žaloby na ty, kteří písničku zpívali a dokonce došlo i k propouštění z práce v případě některých interpretů. Teprve po nedávném videu z německého ostrova Sylt se písnička dostala na širší veřejnost – a potažmo byla také komentována vládními politiky, kteří pro zpěváky žádají 3 – 5 let vězení – a hezky „natvrdo.“
Nicméně mezitím se již dávno řešily předchozí žaloby, většinou podané ideologicky „uvědomělými“ občany. První verdikt padl právě včera. Týká se skupiny zpěváků na alegorickém voze v karnevalovém průvodu, které zažaloval někdo z přihlížejících…
Je trestným činem zpívat na párty hit Gigi D’Agostina „Ausländer raus“? Dlouho před Syltem v této věci státní zástupci zahájili vyšetřování v jiných městech. Nyní je k dispozici první výsledek.
Státní zastupitelství v Augsburgu uzavřelo vyšetřování písně „Německo pro Němce – Cizinci ven“ k písni „L’amour toujours“ od Gigiho D’Agostiniho. Nešlo o podněcování k nenávisti, takže to nebylo trestné, konstatovala prokurátorka.
A o jakou kauzu šlo?
Na únorovém karnevalovém průvodu v Landsbergu am Lech zpívali tuto písničku účastníci na alegorickém voze venkovské mládeže z Hohenfurchu:
Velké politické a mediální pobouření nedávno vyvolala stejná píseň prostřednictvím videa z večírku na Syltu. Předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Bas (SPD) dokonce požadovala „nejvyšší trest.“ V případě podněcování k nenávisti by to znamenalo pět let vězení.
„Trestní odpovědnost za taková hesla je v zásadě vždy na místě,“ řekla listu odpovědná augsburská státní zástupkyně Melanie Ostermeierová.
„Trestný čin podněcování k nenávisti však vyžaduje, aby v konkrétním případě – nad rámec projevu pouhého odmítnutí a pohrdání – byla podněcována nenávist vůči cizincům nebo aby byla požadována násilná a svévolná opatření proti cizincům, nebo aby byli cizinci uráženi, pomlouváni nebo zlomyslně znevažováni v rozporu s lidskou důstojností.“
To však nebyl případ písně: „Řízení bylo zastaveno, protože nebyly naplněny znaky skutkové podstaty trestného činu v tomto konkrétním konkrétním případě,“ vysvětlila státní zástupkyně.
Na druhé straně státní zastupitelství v Neubrandenburgu, na rozdíl od svých kolegů v Augsburgu, se stále nerozhodlo, jak se vypořádat s incidentem v Meklenbursku-Předním Pomořansku.
Tam mladí lidé píseň veřejně zpívali již 14. října loňského roku a zřejmě prostřednictvím videí přispívali k distribuci písně na večírcích po celém Německu. Zda bude řízení zastaveno, nebo zda bude podáno obvinění, úřad stále ponechává otevřené.
I kdyby státní zastupitelství ještě předložilo případ, který se odehrál před téměř osmi měsíci, soudu, soudci rozhodnou, zda je slogan trestný podle § 130 trestního zákoníku.
Příslušné státní zastupitelství také stále prověřuje, jak se k případu postaví v souvislosti se skandováním „Cizinci ven“ na Syltu. Mediální a politický tlak na úřad, který je vázán pokyny, je však velký.
Lze tedy očekávat, že interpreti písně ze Syltu budou i přes aktuální precedens tvrdě potrestáni jen proto, že si to žádají politici…
