

Papagáje sú hlučné a pestré vtáky, ktoré sa k nám dostali prevažne z tropických oblastí, ako je Austrália alebo Tichomorie. Sú to krásne, inteligentné a veľmi spoločenské zvieratá, ale ich kúpu si vopred poriadne rozmyslite, pretože to je záväzok na niekoľko rokov, mnohokrát aj na niekoľko desiatok rokov.
Papagáje potrebujú vašu pozornosť
Na svete je známych viac ako 400 druhov papagájov rôznych veľkostí vo všetkých farbách, na ktoré si len spomeniete. Od tých najmenších, ako sú andulky, až po väčšie, ako napríklad korely. Jedno majú ale spoločné – potrebujú každodennú starostlivosť a pozornosť. Pokiaľ sa o ne budete dobre starať, dokážu s vami nadviazať citové puto, a pokiaľ vás dlhšiu dobu neuvidia, budú trpieť. Preto si ich kúpu dobre rozmyslite.
Pred zaobstaraním papagája si musíte ujasniť niekoľko vecí
- V prvom rade sa dohodnite so všetkými členmi domácnosti, že si domov zaobstaráte papagája. Bývajú totiž veľmi hluční a niekoho by to mohlo obťažovať.
- Zvážte aj svoj voľný čas. Papagáj, ako každé iné zviera, vyžaduje vašu pozornosť. Pokiaľ mu ju nebudete venovať, bude sa stresovať, čo povedie až k chorobám.
- Zvážte aj finančné možnosti. Zaobstaraním vhodnej klietky vaše výdavky nekončia. Počas jeho života budete musieť niekoľkokrát navštíviť veterinára a strava tiež niečo stojí.
Aký si zvoliť druh papagája?
Všeobecne vzaté, čo sa týka stravy a celkovej starostlivosti, sú na tom všetky rovnako, ale v dĺžke života sú značné rozdiely. Malé papagáje, ako je napríklad andulka, sa dožívajú veku okolo 10 rokov , ale Žako alebo papagáj kráľovský môže žiť až 60 rokov. Pri kakade nie je neobvyklá dĺžka života až 75 rokov. Z týchto papagájov sa stanú vaši priatelia skutočne na celý život.
Nový papagáj v rodine
- Klietku pre papagája umiestnite do izby, kde trávite najviac času, pozor však, aby na ňu nesvietilo priame slnko a dajte ju do úrovne vášho trupu alebo hlavy.
- Keď si domov prinesiete svojho nového kamaráta, dajte mu niekoľko dní na to, aby sa adaptoval a doprajte mu čo najväčší pokoj.
- Zo začiatku by sa starostlivosťou o papagája mala zaoberať len jedna osoba.
- Postupne papagája učte na rôzne zvuky vo vašej domácnosti, aby sa nebál.
- Papagájovi môžete v čase, keď nie ste doma, nechať pustené rádio, aby si zvykol na ľudský hlas.
- Aj vy sami sa s ním veľa rozprávajte a dávajte mu maškrty.
Mohlo by Vás zaujímať: Ako chovať chameleóna v domácich podmienkach?
Papagája je možné skrotiť, naučte ho na svoju ruku
Papagáj je veľmi inteligentné zviera a s trochou trpezlivosti sa dá aj dobre skrotiť. Niekedy to trvá len pár dní, inokedy papagáj potrebuje aj celé týždne, než niečo pochopí. Najprv si musí získať vašu dôveru, preto robte všetko v pokoji a začnite papagája učiť na ruku. V tom vám pomôžu maškrty, ktoré budete na dlani posúvať ďalej, aby mu nezostalo nič iné ako preliezť na vašu ruku, aby sa k dobrote dostal.
Ako chytiť papagája?
Ak je na vás zvyknutý, ponúknite mu ruku alebo bidlo, aby naň nastúpil. Lákajte ho na obľúbené jedlo (napríklad slnečnicové semienka alebo ovocie) a používajte kľudný hlas a pomalé pohyby.
Ak ešte nie je ochočený, no uletel z klietky, ako prvé zatvorte všetky dvere a okná v miestnosti, aby neutiekol von. Ak ho potrebujete rýchlo chytiť, opatrne ho prikryte uterákom alebo sieťkou a jemne ho uchopte do rúk. Ak utiekol von a voľne lieta v okolí, môže sa unaviť a pristať na nižších miestach. Vtedy je šanca ho bezpečne chytiť. Dobrým trikom je položiť klietku s jedlom niekde na blízku – ak utiekol, môže sa vrátiť k známej klietke s jedlom.
Krmivo pre papagáje
Papagáje majú napospol rovnakú stravu, ale napriek tomu v špecializovaných predajniach môžete kúpiť krmivo špeciálne určené pre váš druh, ktorý ste si zvolili. Avšak bez výnimky jedia hlavne stravu rastlinného pôvodu. Nie je však žiadnou zvláštnosťou, že nepohrdnú napríklad dážďovkami. Zvlášť mláďatá potrebujú mäsitú stravu. Ak však chcete svojmu miláčikovi urobiť radosť, z času na čas mu doprajte napríklad hmyz.
Ako zistiť pohlavie papagája?
Dostali ste papagája, no nie ste si istí jeho pohlavím? Niektoré druhy majú pohlavný dimorfizmus, čo znamená, že samce a samice vyzerajú inak. Napríklad také andulky – samec má modrú voskovku (kožu nad zobákom), samica hnedú alebo svetlomodrú.
Indikátorom môže byť aj správanie papagája. Samce bývajú hlučnejšie, viac sa predvádzajú a napodobňujú zvuky, samice sú zase často pokojnejšie a menej vokálne.
Ak nie sú viditeľné rozdiely medzi pohlaviami, spoľahlivejším spôsobom je DNA test zo vzorky peria alebo krvi. Ten vedia urobiť veterinári alebo špecializované laboratóriá.
Papagáje pre začínajúcich chovateľov
Medzi najobľúbenejšie papagáje, s ktorými by mal začať každý začiatočník, sa radí andulka a korela. Sú to vtáky menšieho vzrastu. Na chov sú veľmi nenároční, ale pokiaľ nemáte dostatok voľného času, aby ste sa im venovali, nechovajte ich jednotlivo, ale vždy aspoň v páre. Len si uvedomte, že hlavne korely bývajú hlučnejšie. Obaja papagáje sú natoľko inteligentní, že sa môžu naučiť aj pár slov. Andulky sa dožívajú zhruba 10 rokov, korely môžu žiť až 20 rokov.
Chovatelia, ktorí už majú skúsenosti, si radi kupujú napríklad druh Ara arakanga, Kakadu žltočečelatý alebo Žaka.
Zdroj foto: pingpao / Adobestock.com
