
12.7.2025 (SITA.sk) – Parazitológovia zo Slovenskej akadémie vied mapujú v jazerách rozšírenie vtáčích schistozóm, ktoré sú pôvodcami cerkáriovej dermatitídy, nazývanej tiež „plavecký svrab“. Ide o kožnú reakciu na larvy motolíc, ktoré sa vyvíjajú v telách vodných mäkkýšov a pri plávaní sa náhodne dostanú do kože človeka.
Svrbenie a vyrážky
Prejavuje sa svrbením a vyrážkami. Cerkárie sa vo vysokých počtoch uvoľňujú zo sladkovodných slimákov a určitý čas prežívajú vo vodnom prostredí. V okolitých krajinách je rozšírenie vtáčích schistozóm pomerne dobre zmapované, ale zo Slovenska máme minimum informácií.
„V našom laboratóriu sme zatiaľ v rámci riešenia tejto problematiky potvrdili výskyt druhu Trichobilharzia franki na dvoch lokalitách – prírodné kúpalisko Jazero v Košiciach a VN Stará Myjava, kde boli zaznamenané aj prípady cerkáriovej dermatitídy. Prieskum vykonávame jednak štandardnou metódou vyšetrenia vodných slimákov na prítomnosť larválnych štádií motolíc, ale tiež genetickými metódami detekcie parazitárnej DNA v environmentálnych vzorkách vody. Týmto spôsobom sme zaznamenali prítomnosť T. franki aj na ďalších rekreačne využívaných lokalitách na Slovensku,“ povedal Daniel Barčák z Laboratória ichtyoparazitológie Parazitologického ústavu SAV.
Hostitelia
Hostiteľmi vtáčích schistozómov sú vodné vtáky, avšak larvy sú schopné preniknúť aj kožou človeka a spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu prejavujúcu sa svrbiacimi vyrážkami. Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, svrbenie môže byť veľmi intenzívne a pretrvávať aj niekoľko dní.
Výskyt cerkáriovej dermatitídy má zároveň negatívny vplyv na návštevnosť prírodných kúpalísk a s tým spojený cestový ruch.
„Keďže účinné preventívne opatrenia nie sú známe, jedinou možnosťou ako sa ochoreniu vyhnúť, je nenavštevovať miesta s výskytom týchto parazitov. Popri monitoringu parazitov je naším cieľom aj sprostredkovanie informácií o cerkáriovej dermatitíde verejnosti prostredníctvom popularizačných aktivít v rámci projektu financovaného Európskou úniou NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy,“ doplnil Barčák.
Záujemcovia navštevujúci prírodné kúpaliská sa môžu aktívne zapojiť do výskumu vyplnením dotazníka na stránke Parazitologického ústavu SAV https://pau.saske.sk/svk/cerkariova_dermatitida/. V prípade podozrenia na toto ochorenie môžu vedcov SAV kontaktovať priamo prostredníctvom mailu ichtyolab@saske.sk.
Viac k témam: Dermatitída, Jazerá, Kúpanie, Parazit, Veda
Zdroj: SITA.sk – Parazitológovia mapujú v jazerách rozšírenie vtáčích schistozóm, ktoré spôsobujú „plavecký svrab“ © SITA Všetky práva vyhradené.
