Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Plán pomoci pre energeticky náročný priemysel dostal zelenú od europoslancov

Je nutné rýchlejšie povoľovanie projektov čistej energie aj viac investícií do infraštruktúry rozvodnej siete, zhodli sa zástupcovia členských štátov v Štrasburgu.   Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok v Štrasburgu schválili plán Európskej komisie na podporu energeticky náročných odvetví v EÚ.   Cieľom plánu je podporiť dekarbonizáciu energeticky náročných priemyselných odvetví, znížiť cenový rozdiel v porovnaní […]
Menej ako 1 min. min.

Je nutné rýchlejšie povoľovanie projektov čistej energie aj viac investícií do infraštruktúry rozvodnej siete, zhodli sa zástupcovia členských štátov v Štrasburgu.  

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok v Štrasburgu schválili plán Európskej komisie na podporu energeticky náročných odvetví v EÚ.  

Cieľom plánu je podporiť dekarbonizáciu energeticky náročných priemyselných odvetví, znížiť cenový rozdiel v porovnaní s konkurenciou mimo EÚ a zaistiť bezpečný prístup ku kritickým a druhotným surovinám. 

Poslanci zároveň vyzvali Európsku komisiu prijať opatrenia na posilnenie konkurencieschopnosti energeticky náročných priemyselných odvetví a poskytnutie pomoci pri ich prechode na zelenú ekonomiku. 

Peniaze z 392 miliardového fondu môžu odísť z regiónov do obrany a korporácií

Európska komisia upravuje pravidlá najväčšieho investičného fondu Únie. Členské štáty tak budú môcť presmerovať eurofondy určené na znižovanie regionálnych rozdielov do ochrany konkurencieschopnosti či bezpečnosti, avšak aj na úkor malých podnikov a samospráv.

Zákonodarcovia sa zhodli v tom, že energeticky náročné odvetvia – chemický, oceliarsky, papierenský, cementársky či sklársky priemysel, sú kľúčové pre hospodárstvo EÚ a pre snahy o dekarbonizáciu. Sú tiež kľúčové pre pracovné miesta a pre strategickú autonómiu Európy, čelia však novým výzvam. Posúvajú sa smerom k čistejším technológiám a neraz sú závislé od určitých dodávateľov energie. 

Uznesenie EP upozorňuje na niekoľko prekážok konkurencieschopnosti priemyslu EÚ vrátane cenových rozdielov v cenách energie s globálnymi konkurentmi a nestálych cien fosílnych palív. Rozvoju priemyslu, najmä v prípade malých a stredných podnikov, podľa poslancov bráni nedobudovaná energetická únia, regulačná záťaž a zložité mechanizmy financovania. 

Poslanci upozornili, že aj systém obchodovania s emisiami je pod tlakom zmien, čo bráni primeranej podpore dekarbonizácie priemyslu. 

Slovensko a ďalšie členské štáty sa snažia oslabiť emisný cieľ na rok 2040

Šéf envirorezortu Tomáš Taraba kritizoval v Bruseli nedostatok okamžitých riešení pre priemysel, spolu s Maďarskom chcú nový 90 percentný míľnik odložiť, kým nastane jednohlasná zhoda lídrov EÚ. To môže proces zablokovať na niekoľko mesiacov.

Na riešenie týchto výziev europoslanci žiadajú rýchlejšie povoľovanie projektov na báze čistej energie a implementáciu legislatívy týkajúcej sa dizajnu trhu s elektrinou, integrovanejší energetický systém a viac investícií do infraštruktúry rozvodnej siete. Preskúmať treba aj ďalšie spôsoby oddelenia cien fosílnych palív od cien elektriny.  

Európsky parlament tiež spresnil, že jednoduchšie pravidlá a dostupnosť kritických a druhotných surovín sú nevyhnutné na prilákanie súkromných investícií a podporu dekarbonizácie pri znižovaní závislosti od iných krajín. 

Uznesenie poslancov zdôrazňuje potrebu riešiť nespravodlivú globálnu hospodársku súťaž prostredníctvom účinného vykonávania mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM) a vytvorením vedúcich trhov pre čisté európske výrobky. V neposlednom rade europoslanci chcú podporiť ohrozených pracovníkov a regióny a zabezpečiť, že európsky priemysel zostane celosvetovo konkurencieschopný a bude sa dekarbonizovať.

Analyzuje štátne investície: Nárast dopytu po elektrine bude obrovský, iba nový jadrový zdroj stačiť nebude

Otázka, či stavať obnoviteľné zdroje alebo jadro, je nesprávna – zelených zdrojov budeme potrebovať obrovské množstvo aj keď postavíme jadrový zdroj. Ten sa Slovensku oplatí, len ak si udrží cenovku pod 14,5 miliardy eur, hovorí JÁN MYKHALCHYK HRADICKÝ z Útvaru …

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »