Eskalace v posledních metrech
Je to otrávený dárek na rozloučenou od amerického prezidenta Joea Bidena, který tvrdil, že chce oficiálně provést „spořádané a čisté“ předání úřadu svému nástupci Donaldu Trumpovi.
V posledních několika metrech však odcházející prezident opět eskaluje válku na Ukrajině. Nyní vyhověl neustále opakovaným požadavkům Kyjeva a umožnil ukrajinskému vládci Volodymyru Zelenskému použít americké zbraně dlouhého doletu proti Rusku.
Rozhodnutí zatím nezahrnuje plné nasazení a využití celé škály. Například limit doletu nebyl zrušen, ale Ukrajina může k útokům na obsazené území v ruské oblasti Kursk používat pouze stávající rakety dlouhého doletu armádního taktického raketového systému (ATACMS).
Posledních několik měsíců však již ukázalo, jak se červené čáry postupně posouvají dál a dál.
Válečná koalice v Německu
Bidenovo rozhodnutí je však také vodou na mlýn evropských vazalů. Sotva bylo předchozí omezení zmírněno a částečně zrušeno, vrcholní němečtí politici znovu rozdmýchávají diskusi o zbraňovém systému Taurus.
Lídr CDU Friedrich Merz, který dlouhodobě volá po dodávkách Tarusů na Ukrajinu, na to navázal v rozhovoru ve Sternu.
„Předložil jsem návrh, aby vláda v Kyjevě měla právo říci: Pokud bombardování civilního obyvatelstva nepřestane do 24 hodin, budou zrušeny limity dostřelu stávajících zbraní. Pokud by to nestačilo, Taurus bude dodán o týden později,“ řekl šéf CDU.
To okamžitě přivedlo na scénu ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. Vysvětlil, že použití střel s plochou dráhou letu Taurus by zvýšilo riziko, že válka vstoupí do extrémně nebezpečné fáze.
FDP a Zelení ve válečném módu
FDP také nedávno vedla kampaň za dodávky Taurusu a požadovala hlasování ve Spolkovém sněmu před únorovými předčasnými volbami.
Stejně tak se ve prospěch dodávek vyslovili dva ministři Zelených Robert Habeck a Annalena Baerbocková a Bidenovo rozhodnutí uvítali.
A jako by Rusko nestačilo, ministr zahraničí také pohrozil Číně, že to bude mít důsledky, pokud se ukáže, že Čína vyrábí drony pro Rusko. Tato obvinění Peking okamžitě ostře odmítl.
Scholz naopak stále šlape na brzdu. Podle náměstka mluvčího vlády Wolfganga Büchnera se dodávka Taurusu zatím neuskuteční. Kancléřův postoj k této otázce zůstal nezměněn, jasně se zavázal a řekl, že svůj postoj nezmění.
O Scholzovi je však známo, že už brzy skončí a dojde k přeskupení karet. A s CDU/CSU, FDP a Zelenými v nové vládě je jasné, kam bude cesta směřovat…