Muž podezřelý z pátečního útoku, který si vyžádal nejméně pět mrtvých a na 200 zraněných, byl už v roce 2013 poslán na 90 dní za mříže kvůli narušování veřejného pořádku tím, že hrozil spácháním trestných činů, uvedl Pegel. Tálib A. (či Taleb A., jak podezřelého částečně identifikují německá média) ve Stralsundu v Meklenbursku-Předním Pomořansku absolvoval část své lékařské praxe. Ve sporu o uznání zkoušek údajně hrozil zástupcům oblastní lékařské komory spácháním činu, který vyvolá mezinárodní pozornost. Poukazoval přitom na atentát při bostonském maratonu z roku 2013.
K TÉMATU: Německo jako terč teroristů. Magdeburská tragédie je vyústěním série hrůzných útoků
Při vyšetřování se podle Pegela u muže konala i domovní prohlídka. Nenašlo se však nic, co by nasvědčovalo skutečné přípravě spáchání útoku, ani žádné souvislosti s islamismem. „Naopak, od toho se zjevně distancoval a zastával opačný postoj,“ řekl Pegel.
V lednu 2014 byl muž podezřelý z nátlaku. Když na úřadech žádal o sociální podporu, znovu hrozil činy, které vyvolají mezinárodní pozornost, pokud ji nedostane. Také hrozil, že se zabije. Policie muže upozornila na možné důsledky a sdělila mu, že se jím bude podrobněji zabývat.
V roce 2015 se Tálib A. v dopise adresovaném justičním orgánům dopustil urážky, když se vracel ke svému odsouzení z roku 2013. Na horké lince jednoho spolkového úřadu si stěžoval, že dotyční soudci v Rostocku jsou rasisté, a hrozil, že si obstará pistoli a na soudcích se pomstí. Kromě toho vyjádřil názor, že základní zákon v Německu, tedy ústava, je sám o sobě xenofobní.
Jako nebezpečnou osobu ale úřady muže neklasifikovaly. K tomu by podle Pegela potřebovaly podezřelé indicie s ideologickým pozadím.
Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v sobotu v rozhovoru s německou televizí ZDF řekl, že jeho úřad loni v listopadu obdržel upozornění na muže od Saúdské Arábie, což úřady vedlo k zahájení „náležitých vyšetřovacích kroků“. „Muž také zveřejnil obrovské množství příspěvků na internetu. Byl i ve styku s různými úřady, dopouštěl se urážek a dokonce hrozeb. Ovšem nebylo známo, že by se dopustil násilných činů,“ dodal Münch. Také varování ze strany muže byla podle něj velmi nekonkrétní.
Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) v sobotu na síti X uvedl, že byl na podezřelého upozorněn v létě minulého roku. „Brali jsme to vážně, stejně jako všechna četná upozornění,“ uvedl úřad. Poznamenal však, že není vyšetřovacím úřadem a informace předal odpovědným orgánům.
Německá Ústřední rada bývalých muslimů v prohlášení uvedla, že je podezřelý léta „terorizoval“, a vyjádřila šok nad útokem. „Zjevně sdílel názory krajně pravicového spektra AfD a věřil v rozsáhlé spiknutí zaměřené na islamizaci Německa. Jeho klamné představy ho dovedly tak daleko, že se domníval, že i organizace kritické vůči islámu jsou součástí islamistického spiknutí,“ uvedla organizace v prohlášení. Její předsedkyně Mina Ahadiová muže označila za „psychopata, který je stoupencem ultrapravicových konspiračních teorií“.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Elektronika i živé štěně, vše z pohodlí domova. Ženy okrádaly důvěřivce přes inzeráty
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.