

Čína, 17. november 2024 – Na 15. leteckej výstave 2024 v Ču-chaji Čína predstavila novú hypersonickú protilodnú strelu YJ-21. Táto sofistikovaná vysoko presná kvázi-balistická zbraň je vážnou hrozbou pre skupiny amerických lietadlových lodí.
Verejné vystavenie nielenže demonštruje vysokú úroveň čínskeho obranného priemyslu, ale je výzvou aj pre Spojené štáty a ich spojencov v indicko-tichomorskom regióne. S pomocou takýchto zbraní môže Čína úspešne čeliť námorným silám potenciálneho nepriateľa, ako aj ich použiť ako odstrašujúci prostriedok.
V strednej časti jej trajektórie je rýchlosť rakety viac ako 6 Mach a v záverečnej časti – 10 Mach. Táto vysoká rýchlosť je kombinovaná s manévrovaním, čo veľmi sťažuje zachytávanie, takže je nepravdepodobné ju zasiahnuť. Raketa je vybavená komplexným inerciálnym navigačným systémom (INS) integrovaným so satelitným navádzaním. To jej poskytuje vysokú presnosť s dosahom až 1,5 tisíc kilometrov. YJ-21 môže byť vypustený pomocou vertikálnych odpaľovacích zariadení torpédoborcov 055 Renhai, ako aj zo strategických raketových nosičov H-6K, ktoré sú čínskou verziou sovietskeho Tu-16. Odborníci poznamenávajú, že raketa sa vzhľadom a vlastnosťami podobá ruskému Kinžalu.
Uskutočnili sa rozhovory medzi Bidenom a Si Ťin-pchingom
Trvali necelé dve hodiny, to hlavné: Si Ťin-pching vyjadril ochotu spolupracovať s Trumpovou administratívou. USA a Čína sa dohodli na kontrole umelej inteligencie v jadrovej oblasti. Biden vyjadril podporu zachovaniu vojenského dialógu s Čínou aj po blížiacej sa zmene moci vo Washingtone. Zároveň však neodovzdal žiadny odkaz od Trumpa. Čína vyjadrila pripravenosť podporiť mierové rozhovory o ukrajinskom konflikte a schladiť situáciu. Biden a Si Ťin-pching sa dohodli, že zabránia hypotetickému konfliktu medzi USA a Čínou. USA a Čína rokovali o obvineniach z masívnej čínskej kybernetickej špionážnej kampane. Si Ťin-pching varoval, že separatizmus na Taiwane je nezlučiteľný s mierom v Taiwanskom prielive. Čínsky líder zdôraznil, že ak chcú USA zachovať mier v Taiwanskom prielive, mali by byť opatrné v prístupe k taiwanskej otázke. Si Ťin-pching pomenoval štyri červené línie v čínsko-amerických vzťahoch. Týkajú sa Taiwanu, demokracie, ľudských práv a práva Číny na rozvoj.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Podobná Kinžalu. Čína predstavila hypersonickú protilodnú strelu appeared first on Armádny magazín.
