
EÚ pozastavila svoje odvetné clá voči USA, aj keď Trump ponechal v platnosti rekordne vysoké 25-percentné odvody na automobily, oceľ a hliník, ako aj 10-percentné základné clo. Ide o reakciu na zrušenie recipročných ciel, ktoré by európske tovary a služby predražili o ďalšiu pätinu.
EÚ na 90 dní pozastaví svoje odvetné clá potom, čo USA pozastavili svoje recipročné clá.
„Vítam oznámenie prezidenta Trumpa o pozastavení recipročných ciel,“ uviedla vo štvrtok ráno vo vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. „Je to dôležitý krok smerom k stabilizácii svetového hospodárstva.“
Zo strany EÚ ide o ústupok, keďže americký prezident ponechal v platnosti 25-percentné clo na európsku oceľ, hliník, automobily a plošné 10-percentné clo.
Vysvetlenie obchodnej vojny
Americký prezident Donald Trump sa od nástupu do druhého mandátu vyhráža zavedením vysokých ciel na svojich obchodných partnerov. Vo zvyku však má tieto clá aj v zdanlivo náhodných momentoch pozastavovať, čo sa napokon stalo aj v prípade EÚ.
Trump vo februári uvalil 25-percentné clá na vývoz ocele a hliníka z Európy do USA. Znamená to, že americké firmy, ktoré by chceli nakupovať kovy z EÚ, by museli pri dovoze zaplatiť vysoký poplatok do amerického rozpočtu. Pravdepodobne by sa tak snažili poplatku vyhnúť, či už nákupu z inej krajiny, alebo domácou produkciou. V marci sa štvrtinové clo rozšírilo aj na európske autá.
V apríli však Trump zašiel ešte ďalej. Ohlásil základné 10-percentné clo na všetky dovozy do USA a jednotlivé krajiny k tomu zaťažil ešte ďalšími clami, ktoré nazval „recipročné“. Pre EÚ to znamenalo ďalšie, 20-percentné zaťaženie.
V tej chvíli už Európska únia schválila vlastné odvetné clá. Keďže však európske procesy trvajú dlhšie ako rozhodnutia amerického prezidenta, tie zatiaľ reagovali iba na pôvodné clá týkajúce sa ocele a hliníka. Nereflektovali ešte ani na clá na autá.
Oznámenie o 90-dňovom pozastavení sa teda týka práve týchto odvetných opatrení. Mali byť vo výške 25 percent a týkať sa mali napríklad kukurice, obilnín, ryže, ale aj motoriek, hydiny a oblečenia. Podľa niektorých médií boli zacielené tak, aby najviac zaboleli Trumpových voličov.
Čo sa bude diať
EÚ a USA teraz majú 90 dní rokovať o novej obchodnej dohode. Zatiaľ však v platnosti zostávajú všetky Trumpove clá uvalené na EÚ okrem 20-percentného „recipročného“ cla.
EÚ je otvorená voľnému obchodu s USA a americkému prezidentovi navrhla znížiť svoje clá na nulu, ak urobí to isté.
„Európania sú odhodlaní brániť sa a tento príklad ukazuje, že najviac pomáha jednota,“ povedal budúci nemecký kancelár Friedrich Merz a dodal: „Stanovme všetci clá na transatlantický obchod vo výške 0 %, a potom bude problém vyriešený.“
Kroky amerického prezidenta je však ťažké predvídať. Nie je ani jasné, prečo zrazu svoje recipročné clá pozastavil. Tesne pred pozastavením recipročných ciel burcoval svojich stúpencov, aby sa nebáli klesajúcich akcii a vydržali, s víziou, že globálne firmy kvôli clám presunú výrobu na americkú pôdu.
Clá nakoneic zrušil iba niekoľko hodín predtým, čo na sociálnej sieti Truth Social vyzýval k nákupu akcii. Za to čelí obvineniam z manipulácie trhov.
Jedinou krajinou, voči ktorej Trump recipročné clá nezrušil, je Čína. Tá na jeho poplatky reagovala najpružnejšie a obchodná vojna medzi Pekingom a Washingtonom tak ďalej eskaluje. Clá voči Číne sú momentálne na 125 percentách, tie voči USA na 84 percentách.
Práve takémuto scenáru sa EÚ pravdepodobne snaží vyhnúť tým, že vlastné odvetné clá predstavuje s oneskorením a je ochotná tie svoje pozastaviť aj v momente, keď Trump niektoré svoje ponecháva v platnosti.
